http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2008/10/15/vanhojen-asuntojen-hinnat-putosivat-rajusti/200826889/139?rss=uusimmat
Kylmempäää kyytiä
Taloussanomat : Romahdus alkanut
13
4630
Vastaukset
- ei ole kovin pitkä
"EU-komissio esittää, että talletussuojaa nostetaan vuoden kuluessa 100000 euroon. Suomi nosti omaa talletussuojaansa viime viikolla 50 000 euroon"
No mikäs tässä on odotellessa hintojen putoamista, kun fyrkat on turvallisesti jemmassa. inflaatio nyt hieman pyrkii nakertelemaan säästöjä, mutta toisalta asuntojen hintojen putoaminen korvaa harmin ruhtinaallisesti.- ?????
sinä tai moni muukaan 4 vuotta rommausta rukoillut ostaa mitään asuntoa.tota vikinää on luettu jo kyllin.kuvitelmissa teillä on satoja tuhansia odottamassa tilintekoa.paskat.4x12x1000=48000.hukkaanheittettyä tiliä.nyt on kyyti kylmää.rommaa rommaa.jos hinnat putoaakin niin vuokrat ainakin nousee.ei rommaa ja kyyti on kuumaa.
- Täsä menään
Vanhojen asuntojen hinnat putoavat
STT, 15.10.2008
--------------------------------------------------------------------------------
Vanhojen asuntojen hinnat ovat pudonneet rajusti. Kiinteistönvälittäjien mukaan kerrostalokaksioiden hinnat olivat syyskuun lopussa 8,4 prosenttia alemmat kuin huhtikuussa.
Myös kauppojen määrä on supistunut nopeasti. Heinä-syyskuussa myytiin yli 20 prosenttia vähemmän asuntoja kuin vuosi sitten.
Hintojen ripeä lasku merkitsee sitä, että vanhojen asuntojen hinnat ovat nyt selvästi alemmat kuin vuosi sitten. Asunnot kallistuivat Kiinteistönvälitysalan keskusliiton mukaan huhtikuuhun saakka, jolloin saavutettiin hintahuippu.
Koko maan keskihinta oli syyskuun lopussa 1 871 euroa neliöltä, kun huhtikuussa hinta oli 2 043 euroa. Hintojen lasku on kohdellut kaltoin etenkin Helsinkiä, jossa kerrostalokaksioiden neliöhinnoista on pyyhkiytynyt pois 400 euroa.
Kiinteistönvälittäjien mukaan suurempien asuntojen hinnat ovat syöksyneet vielä enemmän kuin kaksioiden.- Apina
Onhan se mahtavaa kun ne hinnat tulee alas, mutta mistäs tämmönen kormi tallaaja niihin ne rehat repäsee, kun ei lainaakaan kannata ottaa:{
- niin osta sitten
Apina kirjoitti:
Onhan se mahtavaa kun ne hinnat tulee alas, mutta mistäs tämmönen kormi tallaaja niihin ne rehat repäsee, kun ei lainaakaan kannata ottaa:{
kalliimmilla, myyjällä tuskin on mitään sitä vastaan, jos maksat vähän ylimääräistä, tyyliin muuli. Jos sinulla ei ole ylipäätään varaa ostaa, niin se on sitten voi voi. Kannattaa sitten vain toivoa suurempaa laskua, joka tosin lienee tulossakin, nyt kun on alkuun pääsy, markkinat ylireagoivat, sekä nousuissa, että laskuissa.
- perhoneito.xl
myytyä maaliskuussa Lahdesta kaksion 68-v rakennettu ja peruskunnossa(siis siinä kunnossa mikä oli rakentaessa) 68 000e repikää siitä ????
- live and let go
putoaa ne kaikissa asunnoissa ja väliraha pienestä isompaan pysynee samana - eli jos saat nyt omasi myytyä ja telttamajoitus on vaihtoehto tai löydät muun ilmaisen asunnon kannattaa rahat toki makuuttaa turvallisella pankkitilillä- *nauraa*
voi pyhät pyssyt- ei kukaan myy kämppäänsä alle rakennuskustannusten jos ei ihan pankinjohtaja ole ovella koputtamassa.
Jos ei tule 90- luvun lopun kaltaista työttömyysaaltoa en näe mitään hätää- jos on työtä on myös varaa asuntoon :)- ja vielä alehintaan
Ei viitsi urputtaa jos ei ole mitään kokenut tai luettua ei sisäistä. Pakon edessä kun vaihtoehdot on käytetty on pakkomyynti.
Toisaalla ollaan asemissa ja odotetaan rauhassa kaksikin vuotta ennen sijoittamista asuntoon. Että näin joillakin. Moneksi on. - Seppo783366
Kyllä se välirahakin pienenee, kun hinnat laskee. Jos ei prosenteissa, mutta absoluuttisesti kuitenkin.
Hinnat laskee - kaikki voittaa. Paitsi jos olet juuri ostanut ensiasunnon kokonaan velaksi, tai olet vaihtamassa halvempaan.
yksiön Töölöstä 21 m2 ja maksoi vain 600000e.
Kyllä ne hinnat on nousseet tämä todistaa sen.
Laina-aika on 250 vuotta- Enää ollutkaan
T.Velaton omistusasuja,kohta saa lapselle asunnon järkevään hintaan.
- Onneksi
Onneksi ole säästänyt viimeiset 10 vuotta yritysvoittoja ja mahdollisimman paljon omaa pääomaa. Kerrankin kannatti ja nyt voi vaan tutkia minkä konkurssipesän ostaisi pois :) Elämä hymyilee sille joka jaksaa odottaa
- alla realismi hävinnyt
kokonaan. Nyt sitten ovat täällä virtuaalimaailmassa varakkaita ja maailma on avoinna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2435468Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki353231Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1332447"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2102013Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol641542Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77937- 62841
Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan8781Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni123776Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui9716