Manaaja elokuvasta sen

verran...

Siinä oli mielenkiintonen tää pointti et tyttö sai "riivaajansa" siitä että pelasi Ouija laudalla...eli eikös se ole vähän sama asia kun spiritismin pelaaminenkin?
Elokuvahan ei käsittääkseni perustu todelliseen tapaukseen mutta voikohan spiritismistä saada vakavimmillaan riivaajan ihan todellisessa elämässäkin?
Miten nämä oikeat riivaustapaukset...onko tutkittu liittyikö niihin spiritismi?

5

694

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peelo-Sielu

      Ei se vaikeeta ole kun on ulkona kehosta. Paitsi ellet ole uber sielu.

    • http://en.wikipedia.org/wiki/The_Exorcist_(film)
      Both the film and novel took inspirations from a documented exorcism in 1949, performed on a 14-year-old boy.

      Jatko-osilla sitten ei varmaankaan ole edes etäistä yhteyttä todellisiin tapahtumiin.

    • Pyrys

      Olen lukenut tai kuullut kertomuksia miten spiritismin peluusta, aakkoslaudan tai Quija-laudan pelaamisesta jotka siis tarkoittavat lähes samaa peliä, on alkanut jotain pelottavaa tai ainakin ne ovat jättäneet joitakin pelaajiaan ahdistuksen valtaan. Eräs tarina: amerikkalainen opettaja oli tuonut aakkoslaudan luokkaan ja luokan kanssa olivat sitä pelanneet. Yhtäkkiä luokka oli hajonnut kaaoksen vallassa kirkuen ja huutaen että luokassa on jokin henki irrallaan. Jos kertomus on totta, oppilaat joutuivat tietysti massahysterian valtaan esim. yhden arimmista alkaessa kiljua pelosta. Jutussa ei kerrottu oliko luokassa tapahtunut mitään omituista, liekö edes tapahtunut mitään.
      Toinen vaihtoehto tietysti on että piru pääsi irti. Mihin se sitten meni, jäikö luokkaan?
      Joku selvästikin hyvin nuori kertoi eräällä nuortenpalstalla, että kaverien kanssa pelatessaan häneen oli tullut saatana ja nyt hän löysi itsensä istumasta lattialta. Kirjoitus oli pelokas ja apua pyytävä. Jos se oli totta, toivon että sai apua hätäänsä. En usko että hänessä mitään pirua oli, mutta mielenterveys ehkä horjumassa. Muihin pelaaminen ei kai ollut vaikuttanut mitenkään. Vastaavia vähemmän dramaattisia juttuja "pirun" vastailemisesta tai jollain tavalla esiintymisestä on ollut. Vaikuttaa siltä että henkilön/henkilöiden herkkyys ja alttius uskoa peliin, pirun olemassaoloon aiheuttaa jotakin epätavallista.
      Ehkä tuo onneton joka luuli saaneensa saatanan itseensä, onkin riivaajalle alttiimpi. Erään vanhemman henkilön riivaustapauksessa ainakin tarvittiin enemmän kuin pelkkä spiritismin pelaaminen.
      En tyrmäisi mitään vaihtoehtoja. On naiivia ja typerää kieltää kokonaan tai pilkata sellaista jota ei ymmärrä ja joka näyttää menevän ohi tuntemiemme luonnonlakien. Monet ihmiset ovat kokeneet sellaista ja joutuneet ahdistuksen valtaan. Mielestäni on julmaa vähätellä tai mollata kokonaan heidän kokemuksiaan esittäen itseään niin järkevänä ja viisaana. Näille ilmiöille ei saa kuitenkaan antaa sellaista huomiota ja valtaa kuin Manaaja-elokuvassa tehtiin! Se oli taas sitä tyypillistä hollywoodilaista.

    • ghostgirlll

      Se on vain elokuva. Ei demoneita ole olemassa.

      • feefwfew

        Hassu kysymys ap:lla... Kun nyt on niin, että spiritismi on yksi varmimpia keinoja hankkiutua riivatuksi, sehän on juuri kaikista yleisin tapa. Lue vaikka Yhteydessä henkimaailman kanssa, osan 2 alkua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      96
      1214
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      98
      975
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      60
      826
    4. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      52
      817
    5. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      35
      811
    6. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      126
      770
    7. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      3
      728
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      59
      591
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      41
      518
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      33
      506
    Aihe