TOKA-LIIDOKIN KOKOAMISEEN OHJEITA?

repper

Tuli tässä ostettua toka-liidokki, mutta hieman nyt tarvitsisin kokoamiseen ohjeita. En ole aiemmin koonnut lennokkeja/liidokkeja, joten alottelija olen.

1.
KORKEUSPERÄSIMEEN käsketään ohjeissa liimata APUKAARET. Mitähän nämä apukaaret ovat, kun en niitä oikein paketistani löydä?

2.
Mikä tarkoitus on balsalevyllä n. 250mm x 25mm? Ohjeissa ei kerrota mihin sitä käytetään, eikä kuvissakaan sellaista ole mihinkään käytetty.

3

3773

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itselläni ei kyseistä sarjaa ole ollut, mutta SILlin perussiipisarjoina se on hyvä valinta. Piirustukset sarjassa pitäisi olla selkeät ja sarjan sisältää jokin verran puolivalmiita osia. Ne puuttuvat vahvistukset ja muu pieni sälä on valmistettava balsalevystä. Lentämisen kannalta olisi opastus suotavaa esim. siipeen tehtävien haritusten suhteen. Otaselvää onko paikkakunnallasi herhoa tai harrtajaa joka voisi opastaa. Katso tuosta linkistä siinä on joitakin kerhoja.
      http://www.ilmailuliitto.fi/fi/yhteystiedot/jasenkerhot/lennokit
      Rakentamisen ja lennättämisen iloa. Muista ehdottomasti merkitä liidokkiin nimi, osoite ja ehkä puhelinnumero. Joskus ne on lentäneet uskomattoman kauas.

    • yolo swagger

      Tuskin enään kiinnostaa mutta se balsa pala oli siipien kärkiin

    • pampampam

      Toka kannattaa kasata isolla vasaralla aukaisematta pakkausta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      78
      4487
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      249
      4245
    3. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      23
      3534
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      171
      3343
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      72
      3083
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      80
      2946
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      126
      2630
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      197
      2555
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      48
      2235
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1820
    Aihe