Jännitetason muutos

invertteri

Pitäisi yhdistää 3V:n piiri 12V:n piiriin. Puskuripiiri 7406 vaikuttaisi muuten passelilta, mutta kantakytkentä ei oikein sovellu käyttötarkoitukseen. Input ja output pitäisi olla piirin vastakkaisilla puolilla samaan tapaan kuin 74621, joka taas ei sovellu jännitteiden puolesta.

Olisikohan tällaista olemassa? avokollektorilähtö ja portteja 6 tai enemmän. Eikä haittaisi vaikka ylösvetovastukset olisivat piirin sisällä.

http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/sn7406.pdf
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/15469/PHILIPS/N74F621N.html

4

446

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käsi

      Veikko Huovisen romaanissa Havukka-ahon ajattelija Konsta Pylkkänen puhui välikädestä noin niinkuin konkreettisesti.

      Mutta tee sinä piirilevyn palasta mikropiirin kannoista välikanta sille 7406:lle, eli adapteri, jolla saat pinnit haluamaasi järjestykseen.

    • Pitääksen olla TTL tai CMOS. Miten olis tuommoinen kuin ULN2003 tai ULN2803. 3V input ohjauksella sais 300mA saturaatio virran.

      • invertteri

        Kiitos, nämä vaikuttaisivat kaikin puolin passeleilta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4526
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2079
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      160
      1463
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      165
      1458
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1442
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      255
      1228
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      193
      1158
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      203
      1102
    9. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      1027
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      61
      998
    Aihe