Miten hylyt

päätetään?

Kun kustannustoimittaja lukee tekstin, josta ei pidä, niin tekeekö hän itsenäisesti hylkäyspäätöksen ja homma on sillä selvä?

Tehdäänkö hylkäyspäätös "virallisesti" jossain kokouksessa? Siis siten, että vaikka lukija olisi tekstin jo hylättäväksi todennut, niitti asialle tulee kokouksen kautta.

Kiitos, jos osaat vastata.

7

888

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käsiksen on vakuutettava heti, raakileiden käsittelyyn ei ole aikaa. Kaikken kamalin roska karsitaan heti pois, sen siis lukee ja siitä päättää yksi ihminen. Potentiaaliset käsikset yleensä päätyvät vähintään jonkun toisenkin lukijan käsittelyyn.
      Tietenkin jokaisella kustantajalla on oma tapansa toimia, mutta keskiverto on tämä.

    • kustannustoimittaja tekee itsenäisen päätöksen, jos
      on uskominen Mika Waltarin teokseen "aiotko kirjailijaksi"

      • minä vuonna

        Waltarin kirja on kirjoitettu.


    • kaksi ihmistä

      Meillä käsikirjoitukset lukee aina kaksi ihmistä. Ainoa poikeus on sellainen kirjoitelma, jossa ei pisteen jälkeen ole käytetty isoa kirjainta, pilkun jälkeen tyhjää lyöntiä tai muuta yhtä kamalaa.

      Jos testi menee läpi tästä seulasta, niin se menee lausuntokierrokselle ja markkinointi-ihmisen silmäiltäväksi. Markkinointi taas kiinnostaa se, onko kirjoittaja tunnettu vai ei. Toisin kuin luullaa, ei yhdellä tai kahdella skandaalilla kirjaa myydä.

      • tarkoittaa

        tuo lausuntokierros?

        Ja lopuksi - jos kirja päätetään jättää kustantamatta - onko päätös kokouksessa esillä omana kohtanaan? Vai päätyvätkö kokouksiin asti vain julkaistavat/kovasti harkinnassa olevat tarjokkaat?


      • syvä kurkku

        Missä kustantamossa toimitaan näin?


    • random_N

      Jos teksti on luokatonta kuraa tai aihe ei lainkaan sovi kustantamon ohjelmaan niin ei siihen varmaan moni aikaansa tuhlaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3632
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      45
      2992
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      78
      2497
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2358
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2321
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2297
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2187
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2183
    9. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      117
      2178
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2040
    Aihe