biisi teki vaikutukset

kun sain lyriikat käsiini

Oma saksankielentaito on..hmmmh..aika heikko etten sanoisi. Olen silti tykännyt kuunnella ko. bändiä, koska musiikki on hyvää ja tuo vahva laulettu kieli kuulostaa kauniilta.

Kuuntelin biisin Nebel. Kuulosti kauniilta, halusin saada selville onko se todella sitä mitä musiikki antaa ymmärtää (ei tuosta biisistä saa mtn irti jos ei saa lyriikoita käsiinsä).
Tälläisen käännöksen tavoitin:

“They stand with their arms wrapped around each other
A mixture of flesh, so rich in days.
Where the sea touches the land
She wants to tell him the truth

But the wind eats her words
Where the sea ends
She holds his hand, trembling
And kisses him on the forehead

She carries the evening in her breast
And knows that she must wither away
She lays her head in his lap
And asks for one last kiss

And then he kissed her
Where the sea ends
Her lips, weak and pale
And his eyes tear up

The last kiss
Was so long ago
The last kiss
He doesn’t remember it anymore”


Wau, I'm touched! Kyllä sinne jtn todella herkkää kätkeytyikin :`)

2

539

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samoilla

      linjoilla kanssasi, minäkin kiinnitin ensin huomion musiikkiin ja sitten aloin ottamaan selvää sanoituksista. Ja tosi kauniita nämä kappaleet myös ovat lyriikoiltaan. Tai no, ei ehkä ihan kaikkia voi kauniiksi sanoa, mutta voimakkaita.

      Itse löysin tämmösen sivuston jossa on mukavasti sekä suomeksi että saksaksi biisien sanat. Sieltä aina kattelen itse.

      http://fi.rammstein-europe.com/sanoitukset/

      Onhan ne ehkä hassut suomeksi mutta nehän ovatkin käännöksiä. Että mekin saksaa ymmärtämättömät tietäisimme mistä lauletaan.

      Hieno bändi ja nyt on todella heränneet halut alkaa taas lukemaan saksaa, kun sitä ylä-asteella tuli yksi vuosi opiskeltua.

    • Anonyymi

      NIIN NO.. TILL SE SANOTTAJA ON... ET IHANA MIÄS!!! AIJETTÄ!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe