Matti Rönkän kirjoittamaa Viktor Kärppää mainostettiin jossain puna-armeijan erikoisjoukkojen entisenä sotilaana. Yhdessä kirjassa jäi sellainen kuva että hän olisi ollut varusmiespalveluksen jälkeen erikoisjoukkojen hiihtovalmentaja. Vaikka suhteita löytyy venäjän tiedusteluun.
Miten on onko Kärppä sitten sivari?
Harmi sinänsä että vastaavat lännestä ovat monesti erkoisjoukkojensotilaita. Jotenkin into, vastaava idästä, latistui.
Viktor Kärppä
3
1084
Vastaukset
...on, että Kärppä on entinen speznaz-joukkojen sotilas. En muista onko kirjoissa kerrottu onko hän ollut mukana Afganistanin sodassa.
Kenties hän palveli varusmiesajan speznazissa ja jäi sen jälkeen heidän hiihtovalmentajakseen. Sivarius ei ole mahdollista, sillä siviilipalvelusta tai aseetonta palvelusta ei Neuvostoliiton aikana tunnettu.
Uskoisin speznazin olleen hyvin tiiviissä yhteistyössä tiedustelun, KGB:n (ja GRU:n) kanssa. Eiköhän monilla tiedustelun miehilläkin ollut takanaan speznaz-koulutus. Kärpän tiedustelusuhteet voivat olla sitä perua.Palveluksen lopussa niillä oli joku juttu missä komentaja sanoi Kärpälle etta taitaa afganistan kutsua. Johon vastaus oli Kärpältä sinne mennään minne käsketään. Komentaja totesi sitten että hyvä mies hiihtovalmentajaksi. Siis ilmeisesti Afganistan sitten jäi.
. Harmi kun mainoksissa tuli sellainen puna-armeijan sankarin leima...- muistan
Jormalainen kirjoitti:
Palveluksen lopussa niillä oli joku juttu missä komentaja sanoi Kärpälle etta taitaa afganistan kutsua. Johon vastaus oli Kärpältä sinne mennään minne käsketään. Komentaja totesi sitten että hyvä mies hiihtovalmentajaksi. Siis ilmeisesti Afganistan sitten jäi.
. Harmi kun mainoksissa tuli sellainen puna-armeijan sankarin leima...Olen toistaiseksi lukenut vasta sen ensimmäisen Kärppä-kirjan eli Tappajan näköinen mies. Siinä jo oli - tai ehkä vain siinä - kerrottu asia noin kuin totesit.
Kirjaa lukiessa se Kärpän tausta tuntui kyllä jokseenkin tarpeettomalta tapahtumien kannalta. Kaipa Rönkä on vain halunnut tehdä muuten hieman tylsästä tyypistä tuolla tapaa jännittävämmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3921986Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121799Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411348Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.77989Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51950Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402918Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä33755- 56729
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70714- 63703