Tai ainakin nykyisen maailmanjärjestyksen muuttumisen helvetiksi jos tarkkoja ollaan.
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=36608
Epäilemättä kyseessä jälleen kerran jokin turvaton Linux tai BSD-viritys. Jos olisi käytetty tietoturvaohjelmistoiltaan parempaa Windowsia olisi tuokin tihutyö huomattu automaattisesti. Nyt vain hyvä onni pelasti tältä suurtuholta.
Miksi muuten YLE ja MTV3 eivät ole vielä uutisoineet tästä? Ihmisille pitää kertoa laajamittaisesti Unix-tyyppisten järjestelmien piilevistä vaaroista kun ne kerran ovat näinkin käsittämättömän vakavia!
Unix = Lama
Linux/Unix oli aiheuttaa maailmanlopun
6
384
Vastaukset
- täysin oikeassa!
tässä olet kyllä aivan oikeassa. windowsin komentotulkilla on mahdotonta tehdä mitään toimivaa skriptiä.
mites mainitsemasi softat olis tuon estäneet? ;-)
Ai niin, mutta ethän sinä siihen osaa vastata!- vaikka sulautettuun ilman k...
tuollaisenhan voi tehdä mihin tahansa, vaikka sulautettuun ilman käyttistä.
- ei ole
mikään oikea asiantuntija vaan pelkkä Pentti Nelosen sivupersoona. Ajatelkaa jos maamme atk asiantuntijuus olisi moisen pellen varassa niin ei kunnian kukko laula. Vai että Windows olisi pitänyt olla? Hah ja LOL. Sittenhän ne koneet vasta olisikin turvattomia ja suojattomia! Vedä nyt jo pääsi sieltä anaaliaukostasi ja tunnusta edes itsellesi että windows on turvaton ja sellaisena pysyy! Linux ja unix on valovuosia turvallisuudessa windowsia edellä ja sitä kehittyneempiä. Enimmäiset unixit oli jo olemassa kun Bill poika vasta aloitti kyhäämään silloista autotallifirmaansa!
Tuossa tapauksessa ero olisi seuraava;
Unixissa PÄÄKÄYTTÄJÄ saa tehdä järjestelmällä mitä haluaa, valta on hänellä joten tuhoaminenkin onnistuu.
Windowsissa moista ei pysty varmaan tekemäänkään, järjestelmä estää "PÄÄKÄYTTÄJÄN" toimet mutta sen sijaan virus voi tehdä tuon "pääkäyttäjän" puolesta ;D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381319
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38879Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30613Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14590
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26558Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24531
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17513Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16492