Karjalan kielelle ensimmäinen
9
356
Vastaukset
- karjalan kieltä.
Suomessa on pelkästään karjalan murre, joka ei ole kirjoitettu kieli. Sillä ei ole kielioppia, eikä kirjoitettua asua. Murre vaihtelee asuinpaikan mukaan.
Karjalan kieli on Itä-Karjalaisista murteista Petroskoin yliopistossa laadittu kieli. Sille on laadittu kielioppi, äänneasu ja kirjoitusasu. Suomen kieltä on käytetty myös kieliopin pohjana.
Suomessa ei ole koskaan tosissaan yritetty tehdä karjalan kielestä opetuskieltä. Ollaanko Suomeen nyt tuomassa vierasta karjalan kieltä, vai pitääkö se tunnustaa oikeaksi karjalan kieleksi?- lageh!
Tutkijat jo yli 100 vuotta sitten osoittivat että Raja-Karjalassa puhuttu kieli on oma kieli, aivan kuten eestin kieli ja suomen kieli. On todettu että näitä sukukieliä eivät toiset ymmärrä ainakaan helposti. Onhan sanottu että eestin kielikin on vain suomen murre. Sukukieliähän ne tietysti ovat. Myöhemmin karjalan kielestä on tullut käyttöön nimitys livvin kieli, myös aunuksen karjala nimitystä käytetään.
On totta että Suomessa ei ole ollenkaan yritetty tehdä karjalan kielen hyväksi mitään. Monin keinoin on yritetty sitä hävittää kuten muitakin vähemmistökieliä.
Eihän tässä olla tuomassa Suomeen mitään vierasta kieltä. Eikö Raja-Karjala ole kuulunut aikoinaan Suomen tasavaltaan?
Kannakselaiset puhuvat karjalan murretta. Raja-Karjalassa puhuttiin livvin kieltä. Ruotsin kieli, lappilaisten kielet ja livvin kieli ovat Suomessa puhuttuja vähemmistökieliä. On tietysti poliittinen kysymys halutaanko vähemmistökielet hävittää vai tukea niitä.
Ellendätkö, njyblät pritzkahtih lageh? - lyövät
Kun joku meitä raukkoja suomalaisia vielä heikommassa asemassa oleva yrittää hiukan nostaa päätään, niin heti oikea suomalainen hakkapeliitta on lyömässä päähän. On se Ruotsi tehnyt meistä oikeaa "soturikansaa", nuijalla vain päähän kaikkia mongertajia.
- Suojärven starikka
lageh! kirjoitti:
Tutkijat jo yli 100 vuotta sitten osoittivat että Raja-Karjalassa puhuttu kieli on oma kieli, aivan kuten eestin kieli ja suomen kieli. On todettu että näitä sukukieliä eivät toiset ymmärrä ainakaan helposti. Onhan sanottu että eestin kielikin on vain suomen murre. Sukukieliähän ne tietysti ovat. Myöhemmin karjalan kielestä on tullut käyttöön nimitys livvin kieli, myös aunuksen karjala nimitystä käytetään.
On totta että Suomessa ei ole ollenkaan yritetty tehdä karjalan kielen hyväksi mitään. Monin keinoin on yritetty sitä hävittää kuten muitakin vähemmistökieliä.
Eihän tässä olla tuomassa Suomeen mitään vierasta kieltä. Eikö Raja-Karjala ole kuulunut aikoinaan Suomen tasavaltaan?
Kannakselaiset puhuvat karjalan murretta. Raja-Karjalassa puhuttiin livvin kieltä. Ruotsin kieli, lappilaisten kielet ja livvin kieli ovat Suomessa puhuttuja vähemmistökieliä. On tietysti poliittinen kysymys halutaanko vähemmistökielet hävittää vai tukea niitä.
Ellendätkö, njyblät pritzkahtih lageh?...neushto muga, jotta "100 vuotta" aijembazeh allettih karjalua omana kielenä pidie. Karjalaks on kirjutetu jönggöi monda sadua vuotta da ainosh rahvas on "karjalan kieles" paissuh omana kielenä. Livvin kieli on karjalan yksi paginluadu, kudamua Anuksespäi da endizes Rajakarjalas Suomes Salmin da Suojärven suviozis paissih. A netämä paginluadu kudamua nygöin netshis kirjutan eule livvie, a suvikarjalan kieldä. Netshemmoizda kui ennen voinua Suojärven pohjozis hieruis paissih. Siid on vie vienan karjalan kieli kudamua hod Uhtuas da Vuokkiniemes paissah. Livvin kieleh tänpiän sendäh enämbi opassutah kui suvikarjala ylen äijä on kavonnuh. Anuksen linnas vie nygöin eletäh rahvasta ken jogapäivähizis dielois karjalaks pagizou i mugahai on helpo ellendiä, jotta universitas netshemmoizeh eläväh kieleh mielitäh opassua.
(Vai pritshkahtih siul njyblät ... miul katsho vai kashi raishkani sintshoin tshuppuh proidi...)
- kirjakieli
Monia satoja vuosia ennen suomenkielen isää Agricolaa oli kirjoitettu karjalan kielellä. Novgorodin tuohikirjeet ja jopa matkaopas. Valitettavasti kirjoituksia ei ole paljoa säilynyt.
Vasta Venäjän vallan aikana suomenkielestä ruvettiin tekemään kirjakieltä valtakielen ruotsin rinnalle. Eikö olisi kohtuullista että suomalaiset sallisivat karjalan kielen kehittämisen. Ei siitä suomalaisille tule minkäälaista uhkaa kuten suomenkieli heikensi ruotsinkielisten valta-asemaa politiikassa. - Ihme juttu
Aika vähän tulee muuten tähän kommentteja.
Ihme juttu. Sillä olettaisi kaikkien Karjalan ystävien olevan kiinnostuneita tällaisesta aiheesta.
Lopultakin Karjalan asiassa on saatu aikaan jotain konkreettista.
Totta kai livvi ja myös lyydinkarjala ovat omia kieliään. Samoin kuin vepsä, jota kyllä on tapana käsitellä omana kielenään. Silti lyydinkarjalaiset ja vepsäläiset ymmärtävät vaivatta toisiaan.- kannatettava,
Ajattelin vain sitä, onko Karjalan Tasavallassa kehitetty karjalan kieli se kieli, jota esimerkiksi rajakarjalaiset ovat puhuneet. Eikö tässä kielessä ole paljon vaikutteita vepsästä ja muista Äänisen heimojen kileistä. Heidän puhumansa kieli ei ole sama, mitä rajakarjalaiset puhuivat
Opetetaanko meille sitten "vierasta" karjalan kieltä, vai pitääkö tämä kehitetty kieli pitää "oikeana" karjalan kielenä?
Tuleko tästä hirveä kieliriita, kun Venäjän Karjalasta tullaan meille opettamaan karjalan kieltä? - riitoja
kannatettava, kirjoitti:
Ajattelin vain sitä, onko Karjalan Tasavallassa kehitetty karjalan kieli se kieli, jota esimerkiksi rajakarjalaiset ovat puhuneet. Eikö tässä kielessä ole paljon vaikutteita vepsästä ja muista Äänisen heimojen kileistä. Heidän puhumansa kieli ei ole sama, mitä rajakarjalaiset puhuivat
Opetetaanko meille sitten "vierasta" karjalan kieltä, vai pitääkö tämä kehitetty kieli pitää "oikeana" karjalan kielenä?
Tuleko tästä hirveä kieliriita, kun Venäjän Karjalasta tullaan meille opettamaan karjalan kieltä?Ei ole olemassa yhtä ainoaa virallista karjalan kieltä missään. Karjalan tasavallassa tutkitaan je kehitetään eri karjalan kielen murteita. Tiedän vain sen, että ilmeisesti suurin kieliryhnä on Aunuksen tienoilla asuvat livvin kieltä puhuvat. Minusta se on sama kuin Suomen puolella Raja-Karjalassa puhuttu karjalan kieli. Pieniä eroja tietysti on, aivan kuten Suomenkin puolella oli pieniä eroja kylien välillä.
Tämä asia ei paljoa kiinnosta kannakselaisia, hehän ovat suomalaisia. Me Raja-Karjalan livvin puhujat, ainakin minä, miellän itseni karjalaiseksi. - näin!
riitoja kirjoitti:
Ei ole olemassa yhtä ainoaa virallista karjalan kieltä missään. Karjalan tasavallassa tutkitaan je kehitetään eri karjalan kielen murteita. Tiedän vain sen, että ilmeisesti suurin kieliryhnä on Aunuksen tienoilla asuvat livvin kieltä puhuvat. Minusta se on sama kuin Suomen puolella Raja-Karjalassa puhuttu karjalan kieli. Pieniä eroja tietysti on, aivan kuten Suomenkin puolella oli pieniä eroja kylien välillä.
Tämä asia ei paljoa kiinnosta kannakselaisia, hehän ovat suomalaisia. Me Raja-Karjalan livvin puhujat, ainakin minä, miellän itseni karjalaiseksi.Suomen Raja-Karjalassa puhuttiin sekä varsinais karjalan kieltä että aunuksen karjalan kieltä eli livviä. Varsinais karjalan kielen eteläiset murteet poikkeavat livvistä vain hiukan - kyseisten murteiden puhujilla ei ole mitään ongelmaa ymmärtää toisiaan. Eikä tuo karjalan kirjakielen kehittäminen mikään uusi asia ole, jota nyt juuri olisi alettu Karjalan Tasavallassa puuhata. Sitä on puuhattu satoja vuosia, mutta Karjalsta on puuttunut heidän Mikael Agricolansa, joka kirjakielen tarmokkaasti olisi runnonut läpi. Vakavin yritys tehtiin Neuvostoliitossa 30-luvulla, mutta sitten Stalinin vainojen myötä epäsuosioon joutuneiden vähemmistökansallisuuksien asiat haudattiin ja kieli unohdettiin. Ehkä kymmenkunta kirjaa ehdittiin kyseisellä kirjakielen versiolla julkaista, niiden joukossa muutamia satukirjoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047