Kameleontti maali

jatimatikki2

Minulla on autossa kameleontti maalipinta ja pitäisi saada ko. väriä hieman lisää kun olisi vähän paikkailtavaa.
Ei ole mitään tietoa kuka/missä auto on maalattu eikä mitään värikoodia tms.?
Niin kukahan osaisi etelä-savon alueella sotkea tuollaisen oikean kameleontti sävyn?

5

3805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla_

      mahdotonta. maali on voitu sekottaa ihan fiilispohjalta

    • Katja Pakkanen

      Miksi haluat korjata kameleonttimaalausta?

      Oletko entisöimässä museoautoa?

      Tuollainen kameleonttimaalaus on niin ysärityyliä kuin mikään voi olla, ei kukaan enää ole sellaisia käyttänyt sen jälkeen kun Nokiakin maalautti 6110 kännykät kameleonttimaalilla.

      • jatimatikki2

        Sattuu olemaan auto joka on juurikin -90 luvulla maalattu. Ja eikö se ole kuitenkin hienompi kokonaan kameleontti värissä kuin puskurit sinisenä ja muuten kameleontissa. Sano toki jos se haittaa sinua että korjaan nuo väriviat niin mietin uudestaan..


      • Kyllä nestekidepigmentit olivat enemmän kakstuhattaluvun juttua. Harvat maalaritkaan niistä tiesivät vielä ysikymmentä luvulla..


    • automaalari

      maalaus on mahdollista jos osa joka pitäisi maalata on rajattu järkevästi(esim. puskuri) toisin sanoen ei suuria pintoja vierekkäin jotka heijastavat valoa samaan suuntaan (kuten ovet). Seuraava askel on etsiä väritoimittaja jolla on kameleonttiväriliuskoja ja verrata. Googlaa lähin toimipiste joka myy Spies&Hecker, PPG, Standox, DuPont, Mipa, SEM tai joku muu maalinvalmistaja ja käy paikanpäällä maalatun osan kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      158
      6051
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      77
      3653
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      109
      3538
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      75
      2845
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      44
      2410
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      47
      2165
    7. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      119
      1782
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      373
      1271
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1206
    10. 54
      1004
    Aihe