teakin soolotehtävä

ihan vain kysäisen

Eli teatterikorkeakoulun näyttelijäntyön laitoksen hakuprosessin kakkosvaiheesta kyselen. Kun siinä on tämä SOOLO. Vaikka nyt kuulostaisin kuinka mielikuvituksettomalta ja epäpätevältä ja ties miltä niin kysyn silti kaikilta ketkä ovat kokeissa joskus olleet: millaisia performansseja on nähty? Minkätyyppisen kyhäsit itse?

En siis halua tietää mitään valmista mallia, jonka sitten kopioin itselleni. Haluaisin vaan saada jotain käsitystä siitä että millaista matskua siellä on esitetty.

6

1090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soolo asiaa

      Itse olen jo valmistunut laitoksesta mutta suosittelen lämpimästi, ihana paikka!

      Sooloista sen verran että niitä tupataan oman kuulon mukaan muuttamaan joka vuosi ihan hieman juuri tiedonvuodon takia. Silloin kuin minä ja ystäväni haimme soolot kuitenkin tehtiin ihan yksin pelkkien "tuomareiden" valvonnassa eli en tiedä paljon muiden tekemiä mutta omani oli Shakespeare ollakko vai eikö olla -tyyppinen yhsinpuhelu jossa oli siis tavallaan mukana enemmänkin tyyppejä. Kaverillani oli mukana joitain erilaisia asusteita joiden mukaan hän vaihtoi persoonaansa. Me molemmat pääsimme mutta kolmas meistä esitti komiikka ja ei päässyt. Pari muuta koomikkoa pääsivät mutta olivat tosi taitavia. Tuomarit eivät lähde mielellään mukaan ja jos saat heidät nauramaan voit olla 100% varma että pääset. Käsinukkeja yms. näkyi kuitenkin olevan aika monella mukana, ja joku mainosti alkamispäivänä käytävillä esittäneensä Jeesusta ristillä tms. (?!) Vaikka esityksen laatu on tärkeä niin ehkä enemmän katsotaan omia kykyjä hettäytyä täysillä mukaan siinä tilanteessa ja persoonallisuutta. Juoni tulee vatsa näiden jälkeen; tottakai sekin tietty pitää olla kondiksessa.

      • vastauksesta!

        Mä jo pelästyin että minkälaatuisen vastauksen olen saanut, mutta tämähän oli ihan asiallista settiä! Kiitoksia vielä kerran, nyt on jotain tuntumaa asiaan etten ole ihan pihalla. Kiitoksia!


      • Luin valintaopasta
        vastauksesta! kirjoitti:

        Mä jo pelästyin että minkälaatuisen vastauksen olen saanut, mutta tämähän oli ihan asiallista settiä! Kiitoksia vielä kerran, nyt on jotain tuntumaa asiaan etten ole ihan pihalla. Kiitoksia!

        Paitsi pääsykokeessa ei saa käyttää rekvisiittaa, eli se kannattaa pitää mielessä tehtävää suunnitellessa.


    • oksiysjkuytggvbnm

      Oon miettiny kans et mitä sooloon voisi väsätä, mut mieleen ei tuu mitään muuta ku joku hyvin dramatisoitu yksinpuhelu tai sit pieni musikaali soolo tyyppinen juttu. Parempia ehdotuksia?

    • jooopppp

      Stand upista voi ottaa mallia. Siinä voi näyttää luovuutensa kirjoittamalla hauskaa settiä ja samalla kykyjään näyttelijänä tekemällä monenlaista roolihenkilöä ääninäyttelyä.

    • "Tuomarit eivät lähde mielellään mukaan ja jos saat heidät nauramaan voit olla 100% varma että pääset. "

      Toivotaan, että mun sooloni absurdius iskis. Tai sen henkilön ehm.. mielenkiintoinen persoona :D Kun sais ees yhen hymyilemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      75
      1738
    2. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1698
    3. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      332
      1439
    4. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      168
      1419
    5. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      67
      1280
    6. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      108
      1259
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      62
      1107
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      60
      1099
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      97
      1043
    10. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      57
      980
    Aihe