Tämä nyt ei välttämättä tänne kuulu mutta kysympä kuitenkin.
Olisiko kenelläkään tietoa paljon shetlannin paimenkoira maksaa? Ja tietysti kuka siruttaa koiran ja mitä se maksaa?
Tässä suunnittelen koiran hankkimista mutta ei se nyt ihan ajankohtaista ole. Pitää ensin harkita tarkkaan :)
Shetlanninpaimenkoira
8
2581
Vastaukset
- krb
Sheltin hinnat pyörii nyt tonnin molemmin puolin.
Yleensä kasvattaja siruttaa pennun el. käyntien yhteydessä. Jos ei siruta, niin miettisin jo siinä kohtaa, että onko ko kasvattaja se keneltä koiran haluan ostaa.- siis eikä paimen
iiihan pakko
oli tarkentaa, että se on siis
shetlanninlammaskoira eikä paimenkoira :) - sirutus
tärkeää nimenomaan kavattajan tahota?
- painovirhepaholainen!
sirutus kirjoitti:
tärkeää nimenomaan kavattajan tahota?
Siis kasvattajan TAHOLTA!
- kuutar...
Varmaan tota shelttiä tarkoitit.
Itse maksoin 950 euroo..
On muuten hintansa veroinen.
Kiltti oppivainen ja muutenkin sellanen "mussukka"
Kasvattaja kyllä siruttaa mut jos ei, niin kannattaa tosiaan miettiä onko se hyvä paikka hankkia koiraa..
Ota selvää kasvattajasta ennen kuin sovit mitään, netin kautta se on helppoa ja usein kyllä pennut on varattava jo ennen niiden syntymää:)
Harkitse tarkkaan. Sheltti on paljon toimintaa ja puuhaa tarvitseva energiapakkaus:))- seuraavaa:
Shetlanninlammaskoira, kotoisammin sheltti, on yksi Suomen suosituimmista koiraroduista. Viime vuonna shelttejä rekisteröitiin Suomessa yli 700kpl.
Sheltti kuuluu FCI:n roturyhmittelyssä ykkösryhmään ja on Suomessa ryhmänsä kolmanneksi suosituin rotu heti saksanpaimenkoiran ja pitkäkarvaisen collien jälkeen. Kaikista koiraroduista Suomessa sheltti on kymmenenneksi suosituin.
Sheltin suuri suosio johtunee sen sopivuudesta ja sopeutumiskyvystä olosuhteisiin kuin olosuhteisiin.
Sheltti voi olla rakastettu perhekoira, näyttelykoira, muuntautumiskykyinen harrastuskoira tai vaikka näitä kaikkia. Se sopeutuu mainiosti omistajansa sille tarjoamiin raameihin.
Sheltin voi ottaa mukaan pitkille lenkeille, mutta se ei kärsi, vaikka se ei saisikaan liikuntaa tuntitolkulla päivässä. Kokonsa puolesta sheltti on mitä oivallisin kaupunkikoiranakin.
Pitkä ja kaunis turkki on helppo hoitaa; se ei takkuunnu eikä likaannu näyttävyydestään huolimatta helposti.
Luonteeltaan sheltti on niin ikään helppo, ei yleensä ärhentele muille koirille eikä ole agressiivinen muita koiria eikä ihmisiä kohtaan. Sheltti on pitkäikäinen ja suhteellisen terve rotu, joten siitä saa pitkäaikaisen ja uskollisen elinkumppanin.
Sheltit ovat aivan ihania kyll!!
- rene1989
Sori tämä ei kyllä liity tähän, mutta mistä löydän läheltä sheltin, kun asun Lahdessa eikä Orimattilan kennelistä löydy?
Kennelliiton ja rotujärjestön pentuvälitykset ovat ensimmäiset etsintäkohteet. Samaten voit katsoa rotuyhdistyksen kasvattajalistoilta sellaisia, jotka asuvat kohtuullisen matkan säteellä tai sitkeällä googletuksella. Lahdesta on sen verran hyvät yhteydet ulkomaailmaan ja sheltti on yleinen rotu, niin luulisi jollekin saavutettavissa olevalle olevan tulossa pentuja ilman vuosikausien odotusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M507163Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1173892Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463826Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e582152Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn462127KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2492012Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka351982Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu21852Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj341515- 791319