Käytössä on Excel 2003 ja olen tehnyt taulukkopohjan, joka laskee automaattisesti liitettävien tietojen perusteella tietyt laskutoimitukset.
Eli: Tarkoitus on muualta nettitilastosta tms copy-paste tyylillä liittää lukuja excel-taulukkoon ja sitten viereisissä soluissa olevat kaavat laskevat tietyt jutut.
Jotta tiedot tulisivat siististi, joudun liittämään ne html-muodossa - tekstimuodossa liittämällä ei rivit mene oikein.
Haaste on tämä:
jos haluan suojata laskentakaavan solut lukitsemalla ne ja suojaamalla taulukko, html-muotoinen liittäminen tarkoitetulle alueelle onnistuu tasan yhden kerran, koska se muuttaa solut lukituiksi.
Voiko sen estää?
Solusuojaukset ja leikkaa-liimaa
3
321
Vastaukset
- A.O.
... 'allow users to edit ranges' -tyyppisessä suojauksessa paste toimii enemmän kuin kerran. Kokeile sillä!
Sorry mulla on englannin kielinen Excel, mutta vastaava komento löytyy sieltä samasta paikasta josta asetetaan taulukolle suojaus.- mulla...
Tuo allow users to edit ranges kai on sama kuin "Salli käyttäjien muokata alueita"? ja siellä voi maalata alueen, jota on tarkoitus muokata.
Kokeilin sitä kyllä, mutta ei vaikuta kun liittää HTML-muotoista dataa, se näyttää voittavan Excelin asetukset ja muuttaa suojauksista huolimatta solut lukituiksi, jonka jälkeen niihin soluihin en tosiaan enää pääse klikkaamaan enkä uudestaan liittämään ellen poista suojausta.
Tekstinä uudestaan liittäminenkin kyllä näyttää onnistuvan, mutta ei siis html:nä. Tekstinä liittämisessä vaan on se, että taulukoiden rakenne hajoaa: vaakarivin otsikko ja sillä olevat luvut menevät eri riveille. mulla... kirjoitti:
Tuo allow users to edit ranges kai on sama kuin "Salli käyttäjien muokata alueita"? ja siellä voi maalata alueen, jota on tarkoitus muokata.
Kokeilin sitä kyllä, mutta ei vaikuta kun liittää HTML-muotoista dataa, se näyttää voittavan Excelin asetukset ja muuttaa suojauksista huolimatta solut lukituiksi, jonka jälkeen niihin soluihin en tosiaan enää pääse klikkaamaan enkä uudestaan liittämään ellen poista suojausta.
Tekstinä uudestaan liittäminenkin kyllä näyttää onnistuvan, mutta ei siis html:nä. Tekstinä liittämisessä vaan on se, että taulukoiden rakenne hajoaa: vaakarivin otsikko ja sillä olevat luvut menevät eri riveille.taulukon moduuliin ...
muuta alue ja salasana sopivaksi
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Not Intersect(Target, Range("A1:A10")) Is Nothing Then
ActiveSheet.Unprotect Password = "kunde"
Range("A1:A10").Locked = False
ActiveSheet.Protect Password = "kunde"
End If
End Sub
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1635015Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa203611Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1643426Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss382927Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1082689Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie282058Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191905Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky121824Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1551522Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo111512