Täällä yhdessä firmassa poijaat on tiputtanut palkkojaan läpitunti 12.50 eurosta 10.50:een (yhdistelmä ajosta säiliöpuolella,ennestäänkin oli perseellään?)
Nyt se perkele sitten alkaa tuo hintakilpailu,ei muutako sekaan vaan sitten vai???¤#%¤#
Jaahas,polkumyynti alkanut!
12
3436
Vastaukset
- vähän
vinkkiä, et mikähän virma mahtaa olla?
- ei hyvältä näytä
Aika kuralla sitten on palkat. Nimittäin jo tuo aiempi korvaus menettystä ajasta. Siis läpituntipalkka on alle perus-tes:sin, johon vasta aletaan lyödä lisiä päälle..? Tuo kymppi on jo orjuutta, jos paikkansa pitää. Tuollaista kohtelua voisi odottaa esimerkiksi eräästä Nurmijärveläisestä kasvuyhtiöstä, jossa venäjän pojat yhä enenevästi miehittää firmaa.
- mennään!
ja tähän malliin, että puhukko suomee vai vedänkö turpaan?! ruotuun tommoset perkele!
- J.C.P
Minä kirjoitin pari kuukautta sitten ,että kohta alkaa palkat tippumaan ja mulle naurettiin silloin.
Jos rahdinhinta tippuu niin kyllä tippuu myös palkat. Tai loppuu työt kokonaan. Sanokaa vaan taas jotain fiksua että vika isännissä jne.. Aivan turhaa. Firmat on niin ahtaalla että joka paikasta on pakko karsia tai firma menee nurin ja se on suomeksi TYÖTÖN KUSKI..- Kestääkö perse
Tiedän kuljetus yrityksiä,jotka ovat laskeneet vanhoja sopimushintojaan,että saavat pitää ajonsa.Nyt suomessa ajetaan kaikki alas.Eivät säästy palkatkaan,puhukoot tes miehet mitä lystää,mutta lämpimikseen isottelevat!
- Yritykset
Kestääkö perse kirjoitti:
Tiedän kuljetus yrityksiä,jotka ovat laskeneet vanhoja sopimushintojaan,että saavat pitää ajonsa.Nyt suomessa ajetaan kaikki alas.Eivät säästy palkatkaan,puhukoot tes miehet mitä lystää,mutta lämpimikseen isottelevat!
40-50 euron tuntihinnoilla pystyssä vaikka kuski ajas 5 e/h.Hermot vaan kyrvähtää.
Eihän palkkoja pidä ruveta laskemaan autoilijoiden laskutaidottomuuden takia. Jos rahtihinnat tippuu, niin tippukoon. Tuskin ne on aiemminkaan olleet sidoksissa kuljettajien palkkoihin, vai mitä olet mieltä? Jos taksa olisi noussut 20%:a, niin ei ihan varmasti yhdelläkään työntekijällä olisi palkka noussut 20%:a. Sama homma toisinkin päin. Ja jos firma on oikeasti niin ahtaalla, että menee konkkaan jos ei palkoissa karsita, niin joutaa sellaiset mennäkin. Jotain siellä on mennyt vituilleen jo aikaa sitten.
- J.C.P
puukuski kirjoitti:
Eihän palkkoja pidä ruveta laskemaan autoilijoiden laskutaidottomuuden takia. Jos rahtihinnat tippuu, niin tippukoon. Tuskin ne on aiemminkaan olleet sidoksissa kuljettajien palkkoihin, vai mitä olet mieltä? Jos taksa olisi noussut 20%:a, niin ei ihan varmasti yhdelläkään työntekijällä olisi palkka noussut 20%:a. Sama homma toisinkin päin. Ja jos firma on oikeasti niin ahtaalla, että menee konkkaan jos ei palkoissa karsita, niin joutaa sellaiset mennäkin. Jotain siellä on mennyt vituilleen jo aikaa sitten.
Jos kuskilta kysytään että valitse 5 % palkanalennus tai lopputili niin kumman luulet valitsevan ? Töitä ei nyt ole muissakaan firmoissa joten työttömyys voi olla aika pitkäaikainen.. Turhaa kitistä että kun ei palkat ole noussut taksijen mukana niin miksi pitäisi tippua taksojen mukana. Tuo on vain niin turhaa puhetta. Noilla puheilla ei työpaikat säily.
- Bandag
Ei kannata, ei. Jos yrityksessä on asiat taloudellisesti sillä mallilla, että kuljettajien on tehtävä taksvärkkiä, niin se todennäköisesti pyörähtää lähitulevaisuudessa. Halventamalla tässä tilanteessa palkkaasi, pienennät omaa ansiosidonnaista päivärahaasi. Ja jos kohta alkava työttömyytesi kestää pitkään, niin sillä rahalla saa monta tolvanaa l. mäyräkoiraa.
Ja alalle tekee ihan hyvää, että uskonto10matikka4 -autoilijat liputetaan varikolle. Joo, eiköhän anneta valtion ja kunnan hoitaa tuo sosiaalitoimi, ja keskittykää työntekijät tienaamaan lapselle leipää niin kauan kun töitä riittää.- TALKOILLA AJO
Ymmärtäkää tämä jos kaikki ajaa halvemalla tilanne vaan pahenee kuljetuspuolella .Huonot firmat joutaa nurin kyllä tälläkin alalla pitäisi noudattaa tes palkkausta, kun se toimii kaikialla muuallakin.Alle tessin ajo on kuin kusisisi omaan nurkkaan.
- en myy...
sairasta kiristämistä ja pojathan lähtee mukaan tuohon "väliaikaiseen" tilanteeseen?
Mutta on se ennenkin nähty että tosipaikka kun tulee niin isäntien nuolenta saa melkoiset mittakaavat.(ajat tulee oleen mielenkiintoiset)
- pönttöpuolella
teki näin???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.855040- 473432
- 1053315
- 1992493
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342491Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️232067- 1332059
- 201799
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51679- 1821668