Osaako kukaan neuvoa tai onko kellään ollut samaa ongelmaa, että Call of Duty 4 toimii ok 20-30 min mutta sitten sammuttaa koko koneen? Onglema on uusi, aikaisemmin CoD toimi moitteettomasti. Kone ei sammu koskaan muulloin paitsi CoD:n aikana.
Koneessa on F-Securen virustorjunta ja palomuuri, ne ovat toimineet ennenkin CoD:n kanssa. Viruksia ei löydy, haittaohjelmiakaan ei löydy useallakaan ohjelmalla tsekattuna. CoD on kerran jo poistettu ja asennettu uudestaan.
Ongelma viittaa CoD:iin mutta voi liittyä myös Windows XP:hen tai muuhun ohjelmaan tai itse koneeseen. Windowsin ja muiden päivityksiä tulee niin usein että sen osaa sanoa, onko muutos tapahtunut jonkun sellaisen asentamisen jälkeen.
Call of Duty 4 sammuttaa koneen?
5
567
Vastaukset
että kyseessä on powerin puute.
osta siis koneeseen uusi power :)- Mäkki
Ostappa kuule Mac ni ei tartte ihmetellä.....
- idiootti..
mac ei oikeen sovellu pelaamiseen..
- Itsekin pelaava
Ootko milloin viimeksi päivittäny näytönohjaimen ja äänikortin ajurit?
Windowsille tulee kuukausittain 1-2 kertaa päivityksiä ja yleensä pelit toimii nätisti näidenkin jälkeen.
Joskus kuitenkin on syytä päivittää näytönohjaimen ja äänikortin ajurit uudempiin (varsinkin silloin kandee tätä kokeilla jos esiintyy kaatumis ongelmia).
Syy toki voi olla muuallakin mutta kun tuo sun kone kaatuu vain pelatessa COD niin yleensä uusimmissä näytönohjaimien ajureissa on korjauksia mm. kaatumisiin.
Yksi syy kaatuiluun saattaa myös olla ylempänä mainittu virtalähde mutta en oikein tahdo uskoa siihen ellei siihen virtalähteeseen ole kasaantunut paljon pölyä ja likaa (kone on syytä putsata n. 2-3 vuodessa vaikka puhaltamalla paineilmalla liiat pölyt pois).
Virtälähteen sekä kopan tuulettimet ym. osat keräävät pölyä ja kun sitä kerääntyy niin a) virtälähteen sekä kopan ym. tuulettimet eivät välttämättä pyöri yhtä tehokkaasti ja lämpötila nousee ja lämpötilan noustessa koneen lämpörajat voivat ylettyä rasituksesta johtuen ja katkaista/bootata koneen uudestaan kesken pelin.
(Lämpötilojen rajoja voi säätää biosissa sekä myös vintoosan puolella sopivilla ohjelmilla).
Toivottavasti ongelma selviää, kokeile ainakin ajureita sekä putsaa konetta ja seuraa lämpötilaa. - Alkuperäinenkysyjä
Ongelma on nyt ratkaistu. Koneeseen on vaihdettu näytönohjain ja lisätty muistia. Nyt ei sammu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4402548Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek142400Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2521475Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821139Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel621056Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4231053Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41908- 153905
- 56869
- 79845