Onko antajan motiivilla merkitystä?

eettinen sotku

Kumpi on parempi teko? A: Lempeä köyhä mummo antaa yhden euron hyväntekeväisyyteen. Enempää hänellä ei ole antaa. B: Itsekäs ilkeä miljonääri antaa 1000000 euroa hyväntekeväisyyteen, ihan vain saadakseen siitä imagohyötyä. Kyseessä on 1 % hänen omaisuudestaan.

17

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • e.k.v

      Kysymys on aseteltu niin, että kumman tahansa valitseekaan "paremmaksi", osuu tavallaan väärään. On hienoa ja hyvää, jos köyhä antaa vähästään. Toisaalta, jos rikas antaa 1000000000000000 euroa, niin sillä saadaan merkittävästi enemmän sitä hyvää aikaan. Se, onko antaja ilkeä tai ei, on suhteellisen merkityksetöntä tässä asiassa, koska kyse on kuitenkin hyvänteosta.

      • Kössönöm

        mihin keräykseen isot rahat antaa. Jos sellaisen rahan antaa lähetystyöhön, niin en minä ainakaan siinä mitään hyvää näe.


    • Huonomman teon. Hänen eurostaan 10centtiä menee sinne minne hän luulee koko euron menevän. Hyvä teko olisi ollut jos hän olisi käskenyt pummin suksia kuuseen.

      • Huhhahhei

        ainakin silloin, jos tuo mummo antaa tuon euronsa hyväntekeväisyyteen kirkon kautta. Silloin siitä menee perille vain noin 1 sentti.


    • ertert

      Motiivilla on merkitystä, koska jos tapaus B todella saa imagohyötyä ja pystyy sen varjolla jatkamaan ilkeitä tekoja, on mahdotonta sanoa, mikä kokonaistilanne.

    • bluetitan

      B) on parempi teko, sillä se tuottaa enemmän hyvää. Vaikka mummo lahjoittaisi 300€ hyväntekeväisyyteen, se ei ole läheskään niin merkittävä teko, kuin Bill Gatesin 30 milj. lahjoitus. Motiivilla ei ole merkitystä tai ei ainakaan nälkää näkeville. VASTAKYSYMYS: Kenen kannalta vaihtoehto A on parempi teko???

      • Saag Paneer

        Mummon yhdellä lantilla ei paljoa auteta. Sen sijaan mummokin joutuu nyt olemaan ilman ruokaa, joten autettavien määrä senkun lisääntyi. Upporikkaan miljoonilla kyllä autetaan monia, muuta toisaalta upporikas bisneksineen on todennäköisesti ollut juuri edesauttamassa ongelmien syntyä, joten kyse on tavallaan lainan takaisinmaksusta.


      • varmaan
        Saag Paneer kirjoitti:

        Mummon yhdellä lantilla ei paljoa auteta. Sen sijaan mummokin joutuu nyt olemaan ilman ruokaa, joten autettavien määrä senkun lisääntyi. Upporikkaan miljoonilla kyllä autetaan monia, muuta toisaalta upporikas bisneksineen on todennäköisesti ollut juuri edesauttamassa ongelmien syntyä, joten kyse on tavallaan lainan takaisinmaksusta.

        merkkaa millä tavalla miljoonat on saatu. Valuuttakeinottelulla tai vetämällä aivan kohtuutonta palkkaa ja optioita samalla kun työntekijät kitkuttaa minimitoimeetulolla.


      • Hoponpo

        Ateistiselta kannalta kummallakaan teolla ei ole pitkällä tähtäimellä merkitystä, koska sekä mummo että Bill Gates häviävät olemattomuuteen lähitulevaisuudessa. Sekä ehkä hieman pidemmällä aikavälillä heidän lahjoituksensa kohteet.


      • bluetitan
        varmaan kirjoitti:

        merkkaa millä tavalla miljoonat on saatu. Valuuttakeinottelulla tai vetämällä aivan kohtuutonta palkkaa ja optioita samalla kun työntekijät kitkuttaa minimitoimeetulolla.

        Mitäs väliä tällä on? Ongelma on olemassa, hällä väliä miten se on syntynyt. Joten parempi teko on parempi teko ja motiiveista viis.


      • bluetitan
        Hoponpo kirjoitti:

        Ateistiselta kannalta kummallakaan teolla ei ole pitkällä tähtäimellä merkitystä, koska sekä mummo että Bill Gates häviävät olemattomuuteen lähitulevaisuudessa. Sekä ehkä hieman pidemmällä aikavälillä heidän lahjoituksensa kohteet.

        Vaikka teolla ei olekaan suurta vaikutusta, ei se tarkoita etteikö sillä olisi merkitystä. Teko merkitsee paljonkin apua tarvitseville, mutta sinulle tai minulle asialla ei tod.näk. ole paljonkaan merkitystä. Ei se minun elämääni muuta suuntaan eikä toiseen, jos joku lahjoittaa hyväntekeväisyyteen 100 milj, näin ollen sillä ei ole juuri MINULLE merkitystä. Mutta niille jotka tarvitsevat apua, lahjoituksella voi olla suurikin merkitys. Pitkällä tähtäimellä katsottuna lahjoiuts voi inspiroida muitakin lahjoittamaan, se voi pelastaa lapsia tai se voi pelastaa kokonaisen perheen. Se voi pelastaa vaikka älykön, joka menee kouluun ja ratkaisee tulevaisuudessa energiaongelmamme, mistäs sitä ikinä tietää. Joten vaikka ihminen häviäisi, hänen tekonsa ja jälkeläisensä elävät eteenpäin (edellyttäen, että teet elämässäsi jotain merkityksellistä etkä vain rukoile koko päivää). Kysy siis itseltäsi: "mistä minut muistetaan kuolemani jälkeen?"


    • pääsyn

      suhteen ei motiivilla ole merkitystä, mummolle helppoa, miljonäärille yhtä vaikeaa kuin kamelin kävely neulansilmän läpi. Mummo on vahvoilla, ikuisuus taivaassa, miljonäärillä helvetissä. Mitäs näistä maallisista!

    • konna

      enempi siitä, mihin ne rahat käytetään. Jos rikkaan antama milli menee Suomen valtion kehitysmaaprojektiin, niim mummo on euronsa kanssa aika vahvoilla:D

    • Tekoina molemmet ovat hyviä tekoja - molemmet antavat jotain hyväntekeväisyyteen. Jos halutaan arvioida antajaa, niin tällöin mummo on mielestäni eettisempi. Toisin kuin miljonääri, joka hyväksikäyttää hyväntekeväisyyttä imagonsa takia, mummo ei saa samanlaista 'hyötyä' takaisin. Antajan motiivilla ei ole teon kannalta merkitystä. Hyvä teko on hyvä teko riippumatta tekijän motiiveista. Motiivit koskevat vain tekijää ja ne tulisi huomioida vain tarkastellessa tekijää.

    • Tristar

      Mittaatko nyt paremmuutta sillä miten ison Uhrauksen antaja tekee vai sillä miten paljon hyvää avustuksella saadaan aikaan? Kumpi painaa vaakakupissa, hyvä lopputulos vai antajan tuska? ***

    • v0d3

      Vapaudu 'hyvä-paha'-dikotomian ikeestä. Opi asettelemaan eettiset dilemmat sellaiseen muotoon, että kykenet ratkaisemaan ne itse. Älä esitä nokkelaa, ole nokkela.

    • Missukka

      Kumpikin antaja hyötyy siinä, mitä itse arvostaa. Kumpikin tekee oikein omista motiiveista käsin. Jos miljonääri ei toimisi eettisesti oikein, onko hänen oikea siis väärä? Wiki: "Etiikka on tutkimusala, joka tutkii moraalia ja siihen liittyviä kysymyksiä kuten eettisen toiminnan periaatteita, oikeaa ja väärää, hyvää elämää, sekä arvojen ja eettisten väittämien luonnetta."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4856
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2209
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      1949
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      198
      1928
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      170
      1580
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      295
      1502
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      206
      1280
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      88
      1199
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      207
      1182
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1154
    Aihe