Ei teill varmaankaan oo

sk49

Olen luullut, että on vain Kotkalaisten luonnevika kauppaan tullessaa esittää noin nurinperoinen kysymys. Olen kuitenkin kuullut että Heli Laaksonen on kertonut oikein televisiossa, että Laitilassa mennään taloon ostamaan munia ja kysytää saman suuntaisesti, että ei kai teil minnii oo.

3

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bhill*

      Eikös se ole aika yleinen tapa muuallakin? "Ei teillä olis yhtään sokeria lainata." "Ei sulla olis vitosta vipata." Niin, no, nuo viittaa lainaamiseen tai pyytämiseen, silloinhan lähestytäänkin vähän arkaillen. Mutta ihan ostaessa? "Ei sulla olis sitä hyvää leipää vielä hyllyssä." Tuo kuulostaa tutulta.

    • Minnii on miniä tään puolen murteella. Kyl Heli varmasten tiätää millai Laitlas puhuta, kyl kai se sillai o!

      • tulipa mieleen

        Nyt jo edesmennyt, hyvin rakas anoppini, oli kotoisin Porista. Hän pyysi minua ruokapöytään sanoen "syöks minnii vai annetaanko koiralle.."


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      22
      2347
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      89
      1466
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      116
      1238
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1120
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      929
    6. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      842
    7. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      249
      841
    8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      830
    9. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      18
      821
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      785
    Aihe