Tännekin tämä, kiitos vastaajille, hyväksytäänkö abortti ja perusteluja jos on..?
Vastaukset 3
- Vaisnava
Vastausta on haettava ahimsan eli vähimmän väkivallan periaatteen kautta.
Elävät olennot ovat kaikki sieluja riippumatta siitä, minkänäköinen ja -kokoinen ruumis heillä on. Pieni alkiokin on tällainen sielu. Me hindut olemme yleensä kasvissyöjiä, koska tahdomme syyllistyä tappamiseen mahdollisimman vähän. Miksi siis tappaisimme pieniä ihmisiäkään?
Ainoa hyväksyttävä syy sellaiselle on suuremman tuhon estäminen. Puolustautuminen vielä hirveämmän väkivallan uhan edessä on hyväksyttävää. Jos syntymässä oleva lapsi uhkaa äidin elämää, ahimsan periaatteella abortti on hyväksyttävä ratkaisu.
Ehkäpä äidin elämän uhkaamiseksi voidaan nähdä myös tilanne, jossa lapsi uhkaa äidin mahdollisuuksia elättää itsensä tulevaisuudessa. Suomessa ei kuitenkaan voi kuolla nälkään ja puutteeseen, ja kouluunkin on kaikilla varaa, joten abortti taloudellisista syistä ei täällä ole hindulaisittain perusteltavaa.
Ei-toivotun lapsen antaminen adoptioon ei ole vain ahimsan mukainen ratkaisu vaan myös hyvä teko, lahja jollekin lapsettomalle pariskunnalle. Hyvistä teoista kertyy hyvää karmaa eli miellyttävä tulevaisuus.
Tässä yhteydessä on myös syytä mainita, että hindulaisuus vaatii ihmisiä ottamaan vastuun teoistaan. Niittämänsä kylvää joka tapauksessa tulevaisuudessa karman lain ansiosta, joten pakoilu ei auta. Mieskään ei tosiasiassa pääse kuin koira veräjästä.
Seksi pitää ottaa vakavasti; jos yhtyy toiseen ihmiseen, on oltava valmis kantamaan seuraukset siinäkin tapauksessa että ehkäisy pettää. Teologisesti olet naimisissa sen kanssa jonka kanssa menit sänkyyn, ja irtosuhteet ovat hindulaisen moraalin vastaisia.
Pee äs. Intiassa abortteja tehdään paljon tyttölapsille, koska perheet haluavat pojan. Tämä käytäntö on vahvasti hindulaisen etiikan vastaista, eikä sitä pidä sekoittaa uskontoon!!! - kahva
niin, vastatkaa nyt nopeasti. teemme tutkielmaa uskontojen suhtautumisesta aborttiin eikä missään kerrota hindujen kantaa. puhukaa.
- Anonyymi
Sama ongelma kahva
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651424
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58705Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.87667Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203558- 48516
- 37506
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15480- 112473
- 25463
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus46450