Tännekin tämä, kiitos vastaajille, hyväksytäänkö abortti ja perusteluja jos on..?
Abortti
3
5002
Vastaukset
- Vaisnava
Vastausta on haettava ahimsan eli vähimmän väkivallan periaatteen kautta.
Elävät olennot ovat kaikki sieluja riippumatta siitä, minkänäköinen ja -kokoinen ruumis heillä on. Pieni alkiokin on tällainen sielu. Me hindut olemme yleensä kasvissyöjiä, koska tahdomme syyllistyä tappamiseen mahdollisimman vähän. Miksi siis tappaisimme pieniä ihmisiäkään?
Ainoa hyväksyttävä syy sellaiselle on suuremman tuhon estäminen. Puolustautuminen vielä hirveämmän väkivallan uhan edessä on hyväksyttävää. Jos syntymässä oleva lapsi uhkaa äidin elämää, ahimsan periaatteella abortti on hyväksyttävä ratkaisu.
Ehkäpä äidin elämän uhkaamiseksi voidaan nähdä myös tilanne, jossa lapsi uhkaa äidin mahdollisuuksia elättää itsensä tulevaisuudessa. Suomessa ei kuitenkaan voi kuolla nälkään ja puutteeseen, ja kouluunkin on kaikilla varaa, joten abortti taloudellisista syistä ei täällä ole hindulaisittain perusteltavaa.
Ei-toivotun lapsen antaminen adoptioon ei ole vain ahimsan mukainen ratkaisu vaan myös hyvä teko, lahja jollekin lapsettomalle pariskunnalle. Hyvistä teoista kertyy hyvää karmaa eli miellyttävä tulevaisuus.
Tässä yhteydessä on myös syytä mainita, että hindulaisuus vaatii ihmisiä ottamaan vastuun teoistaan. Niittämänsä kylvää joka tapauksessa tulevaisuudessa karman lain ansiosta, joten pakoilu ei auta. Mieskään ei tosiasiassa pääse kuin koira veräjästä.
Seksi pitää ottaa vakavasti; jos yhtyy toiseen ihmiseen, on oltava valmis kantamaan seuraukset siinäkin tapauksessa että ehkäisy pettää. Teologisesti olet naimisissa sen kanssa jonka kanssa menit sänkyyn, ja irtosuhteet ovat hindulaisen moraalin vastaisia.
Pee äs. Intiassa abortteja tehdään paljon tyttölapsille, koska perheet haluavat pojan. Tämä käytäntö on vahvasti hindulaisen etiikan vastaista, eikä sitä pidä sekoittaa uskontoon!!! - kahva
niin, vastatkaa nyt nopeasti. teemme tutkielmaa uskontojen suhtautumisesta aborttiin eikä missään kerrota hindujen kantaa. puhukaa.
- Anonyymi
Sama ongelma kahva
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1514513Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1923127Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi982771Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis212753Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1352582Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos352037Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu531986En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131845Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat121839Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381109