Abortti

nopea vastaus kiitos

Tännekin tämä, kiitos vastaajille, hyväksytäänkö abortti ja perusteluja jos on..?

3

5123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaisnava

      Vastausta on haettava ahimsan eli vähimmän väkivallan periaatteen kautta.

      Elävät olennot ovat kaikki sieluja riippumatta siitä, minkänäköinen ja -kokoinen ruumis heillä on. Pieni alkiokin on tällainen sielu. Me hindut olemme yleensä kasvissyöjiä, koska tahdomme syyllistyä tappamiseen mahdollisimman vähän. Miksi siis tappaisimme pieniä ihmisiäkään?

      Ainoa hyväksyttävä syy sellaiselle on suuremman tuhon estäminen. Puolustautuminen vielä hirveämmän väkivallan uhan edessä on hyväksyttävää. Jos syntymässä oleva lapsi uhkaa äidin elämää, ahimsan periaatteella abortti on hyväksyttävä ratkaisu.

      Ehkäpä äidin elämän uhkaamiseksi voidaan nähdä myös tilanne, jossa lapsi uhkaa äidin mahdollisuuksia elättää itsensä tulevaisuudessa. Suomessa ei kuitenkaan voi kuolla nälkään ja puutteeseen, ja kouluunkin on kaikilla varaa, joten abortti taloudellisista syistä ei täällä ole hindulaisittain perusteltavaa.

      Ei-toivotun lapsen antaminen adoptioon ei ole vain ahimsan mukainen ratkaisu vaan myös hyvä teko, lahja jollekin lapsettomalle pariskunnalle. Hyvistä teoista kertyy hyvää karmaa eli miellyttävä tulevaisuus.

      Tässä yhteydessä on myös syytä mainita, että hindulaisuus vaatii ihmisiä ottamaan vastuun teoistaan. Niittämänsä kylvää joka tapauksessa tulevaisuudessa karman lain ansiosta, joten pakoilu ei auta. Mieskään ei tosiasiassa pääse kuin koira veräjästä.

      Seksi pitää ottaa vakavasti; jos yhtyy toiseen ihmiseen, on oltava valmis kantamaan seuraukset siinäkin tapauksessa että ehkäisy pettää. Teologisesti olet naimisissa sen kanssa jonka kanssa menit sänkyyn, ja irtosuhteet ovat hindulaisen moraalin vastaisia.

      Pee äs. Intiassa abortteja tehdään paljon tyttölapsille, koska perheet haluavat pojan. Tämä käytäntö on vahvasti hindulaisen etiikan vastaista, eikä sitä pidä sekoittaa uskontoon!!!

    • kahva

      niin, vastatkaa nyt nopeasti. teemme tutkielmaa uskontojen suhtautumisesta aborttiin eikä missään kerrota hindujen kantaa. puhukaa.

      • Anonyymi

        Sama ongelma kahva


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      8
      2669
    2. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      159
      2567
    3. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      183
      2430
    4. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      12
      1969
    5. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      18
      1955
    6. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      50
      1793
    7. Sofia Virta SUURI POLIITIKKO

      Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo
      Maailman menoa
      69
      1538
    8. Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?

      Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?
      Ikävä
      68
      1089
    9. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      10
      1083
    10. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      63
      940
    Aihe