Abortti

nopea vastaus kiitos

Tännekin tämä, kiitos vastaajille, hyväksytäänkö abortti ja perusteluja jos on..?

3

5129

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaisnava

      Vastausta on haettava ahimsan eli vähimmän väkivallan periaatteen kautta.

      Elävät olennot ovat kaikki sieluja riippumatta siitä, minkänäköinen ja -kokoinen ruumis heillä on. Pieni alkiokin on tällainen sielu. Me hindut olemme yleensä kasvissyöjiä, koska tahdomme syyllistyä tappamiseen mahdollisimman vähän. Miksi siis tappaisimme pieniä ihmisiäkään?

      Ainoa hyväksyttävä syy sellaiselle on suuremman tuhon estäminen. Puolustautuminen vielä hirveämmän väkivallan uhan edessä on hyväksyttävää. Jos syntymässä oleva lapsi uhkaa äidin elämää, ahimsan periaatteella abortti on hyväksyttävä ratkaisu.

      Ehkäpä äidin elämän uhkaamiseksi voidaan nähdä myös tilanne, jossa lapsi uhkaa äidin mahdollisuuksia elättää itsensä tulevaisuudessa. Suomessa ei kuitenkaan voi kuolla nälkään ja puutteeseen, ja kouluunkin on kaikilla varaa, joten abortti taloudellisista syistä ei täällä ole hindulaisittain perusteltavaa.

      Ei-toivotun lapsen antaminen adoptioon ei ole vain ahimsan mukainen ratkaisu vaan myös hyvä teko, lahja jollekin lapsettomalle pariskunnalle. Hyvistä teoista kertyy hyvää karmaa eli miellyttävä tulevaisuus.

      Tässä yhteydessä on myös syytä mainita, että hindulaisuus vaatii ihmisiä ottamaan vastuun teoistaan. Niittämänsä kylvää joka tapauksessa tulevaisuudessa karman lain ansiosta, joten pakoilu ei auta. Mieskään ei tosiasiassa pääse kuin koira veräjästä.

      Seksi pitää ottaa vakavasti; jos yhtyy toiseen ihmiseen, on oltava valmis kantamaan seuraukset siinäkin tapauksessa että ehkäisy pettää. Teologisesti olet naimisissa sen kanssa jonka kanssa menit sänkyyn, ja irtosuhteet ovat hindulaisen moraalin vastaisia.

      Pee äs. Intiassa abortteja tehdään paljon tyttölapsille, koska perheet haluavat pojan. Tämä käytäntö on vahvasti hindulaisen etiikan vastaista, eikä sitä pidä sekoittaa uskontoon!!!

    • kahva

      niin, vastatkaa nyt nopeasti. teemme tutkielmaa uskontojen suhtautumisesta aborttiin eikä missään kerrota hindujen kantaa. puhukaa.

      • Anonyymi

        Sama ongelma kahva


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 165
      2160
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      407
      1578
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1122
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      279
      764
    5. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      273
      668
    6. 33
      651
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      12
      651
    8. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      593
    9. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      22
      557
    10. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      92
      548
    Aihe