Raamatun ristiriitaisuus ja

J.Edgar

monimielisyys paljastuu erinomaisesti Jeesuksen statusta arvioitaessa. Yhden mielestä hän oli Jumala. Toisen mielestä Jumalan poika. Yksi sanoo häntä synnittömäksi. Toinen syntiseksi. Ja kaikille tulkinnoille löytyy taatusti perusteet, kunhan sopivasti luetaan ja sopivasti jätetään lukematta. Seuraavaksi varmaan kuullaan "totuus", joka perustuu taas erääseen raamatuntulkintaan joka tietenkin on "ainoa oikea". Millä perusteella - se ei koskaan selviä.

9

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sisällä on

      ristiriitaisuus! TEE parannus,usko evankeliumi,so.Jumalan sana,Raamattu.

      • Sairaat uskonnot

        ja lopeta tuollaisen taikauskoisen sonnan levittelystä.


    • "Yhden mielestä hän oli Jumala. Toisen mielestä Jumalan poika. Yksi sanoo häntä synnittömäksi. Toinen syntiseksi." Jeesus on sekä Jumala että Jumalan poika ja myös synnitön. Jos joku Pe.ku tulkitsee vastoin Raamattua Jeesuksen syntiseksi, olisi viisasta olla ottamatta huomioon moista tulkintaa. "Ja kaikille tulkinnoille löytyy taatusti perusteet, kunhan sopivasti luetaan ja sopivasti jätetään lukematta." Sellainen ei ole oikeaa Raamatuntulkintaa. Raamattua on tulkittava hengellisesti,Pyhässä Hengessä.(Tiedän jankutijankutijankuti tuskastuttaa jo itseänikin.) "Seuraavaksi varmaan kuullaan "totuus", joka perustuu taas erääseen raamatuntulkintaan joka tietenkin on "ainoa oikea". Millä perusteella - se ei koskaan selviä." Selviäisi kun uskoisit mitä kirjoitetaan ja mitä Raamattu sanoo. Mutta jostakin syystä se ei kelpaa. Vikoileminen ja kuuntelemattomuus on kivempaa. En vaan ymmärrä miksi ihmeessä näin? :(

      • alempana olevaan vistiketjuuni löytänyt ainuttakaan Raamatun kohtaa, jossa Jeesuksen sanotaan olevan synnitön ennen kuolemaansa.


      • Pe.ku kirjoitti:

        alempana olevaan vistiketjuuni löytänyt ainuttakaan Raamatun kohtaa, jossa Jeesuksen sanotaan olevan synnitön ennen kuolemaansa.

        Niitähän oli vaikka kuin monta. Se että sinun tulkintasi poikkeaa Raamatun tulkinnasta ei poista sitä, että Raamatun tulkinta on totuus. Katselet "väärien silmälasien" läpi Raamatun tekstejä, siksi tulkintasi ovat usein pöyristyttäviä ja vääriä, valitettavasti. Lue enemmän Raamatun Sanaa ja Raamattukommentaareja, uskon että joku päivä sinullekkin Raamattu avautuu uudella tavalla.


      • juhani1965 kirjoitti:

        Niitähän oli vaikka kuin monta. Se että sinun tulkintasi poikkeaa Raamatun tulkinnasta ei poista sitä, että Raamatun tulkinta on totuus. Katselet "väärien silmälasien" läpi Raamatun tekstejä, siksi tulkintasi ovat usein pöyristyttäviä ja vääriä, valitettavasti. Lue enemmän Raamatun Sanaa ja Raamattukommentaareja, uskon että joku päivä sinullekkin Raamattu avautuu uudella tavalla.

        kuin sinne on kirjoitettu. Sinä löysit kohtia joissa Jeesus ei syntiä alkanut tekemään, eli tekosyntiä. Sitten löysit kohtia joissa hän oli tekevä toisen tulemisensa synnittömänä. Hän oli kuitenkin syntinen eläessään (syntisenä syntynyt) ja laitoinkin kohdat joissa se selkeästi kerrotaan.


    • * Kaikki muut tulkinnat ja selitykset on perkeleestä, koska se on valheen isä, ollut alusta asti. * Ja koska Hän on totuus tie ja elämä, Hänen täytyy olla myös Jumala, yksi totuus johtaa seuraavaan totuuteen, ja tämä totuus on lähtenyt , mistäs muualta kuin Jumalsta, kska on totuus. * kaikki ristiriitaisuudet on lukijan päässä jos niitä on, Raamatssa ei ole ristiriitoja, sielä on evankeliumin sanoma aivan kirkkaana löydettävissä. * Mutta niikuin sinäkin, Edgar, et haluakkaan uskoa, ja olet täälläkin kirjoittelemassa ainoastaan kielteisessäja Jumalaa halveksivassa hngessä ja mitä suurimmassa epäuskossa, niin iten ihmeessä voist odottaakaan Jumalalta yhtään mitään, syvemmälle vaan vajoat epäuskoosi, mitä kauemmin tuossa antikristuksen, Jumalaa vastustavassa hengessä kirjoittelet, jokaisella kielteiseellä kirjoituksesllasi uppotat vaan itseäsi yhä syvemmälle epäuskon suohon!

    • todé

      Raamatussa sanotaan, ettei Jumalaa ole olemassa oleenkaan, eikä sitä Jeesustakaan.

      • J.Edgar

        on sanonut?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      221
      3223
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      349
      2896
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      76
      1820
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      60
      1738
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      58
      1624
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1416
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1413
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      440
      1303
    9. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1300
    10. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1294
    Aihe