Osaisiko joku ystävällismielinen ihminen neuvoa, mistä voisi johtua kesämökin digiongelma? Mökiltä löytyy kaksi tv:tä ja kaksi digiboksia, jotka on siis samassa antennissa. Yläkerran vanha Philipsin boxi toimii moitteetta ja matkatelkkarin kuvanlaatu on hyvä, sen sijaan alakerran uusi Humax pätkii kuvaa ja ääntä. Mutta vain YLEn kanavilla, muut näkyy moitteetta. Olisiko vika antennissa tai sen suuntauksissa? Toisaalta miksi toisen tv:n lähetykset eivät pätki? Ei ymmärrä...
Kysymys pätkimisestä
3
834
Vastaukset
- koska toinen
on Philips ja toinen Humax. Eri valmistajien virittimien herkkyys saattaa vaihdella laajoissa rajoissa. Philips on aina osannut tehdä herkkiä virittimiä.
johtuu ilmeisesti TV antennitöpselin häiriöstä alakerrassa. Kun vaihdan boksit (samanlaiset Topfield 500)yläkerran ja alakerran välillä niin alakerrassa muutama kanava (yleensä 10 eli se uusi TV5 ja 9 eli urheilukanava)pätkivät/mosaikoituvat melko usein. Yläkerrassa pelaa aina boksi kuin boksi hienosti. Kun jaksan joskus niin tutkin / mittailen mistä moinen alakerran häiriö tai signaalin heikkous johtuu. se saattaa olla vika johdotuksessa, sen pituudessa, trafo/loisteputki/muu häiritsevä vempain lähellä, etc. Kokeile vaihtaa boksit ylä ja alakerran välillä niin sekin selviää, toivottavasti. Terv.
- alkuper.
Kiitos asiallisista vastauksista. Vielä sellanen juttu mietityttää, että ennen kuin yläkertaan viritettiin tv-digiboksisysteemi niin alakerrassa näkyivät kaikki kanavat ihan hyvin Humaxin kautta... Mutta täytyy tosiaan vielä testata, että toimiiko yläkerran Philips alhaalla ja jos ei, niin sitten miettiä uudestaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.958110Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906098Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875577Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot685521Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134750Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232518Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys442400Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61369Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71364Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa451204