"Kahvi kuumana, tyttö nuorena." Niin sanovat, kuka tollo kaffeen kylmänä jois... Toisaalta taas sanovat että kylmä kahvi kaunistaa. Kuka senkin on keksinyt. Toisaalta, miksei tyttö kuumana. Siinä olis jo jotain. Vanha kansa on viisautta pullollaan.
Kuuma kahvi
10
580
Vastaukset
- gg-10
Join jo kahvini, kuumana.
- kuumana juotu
kahvi viilentää tulisen naisen. *uskoo ken tahtoo*
- gg-10
Sillä tavalla tulinen ett kiehuu raivosta? joooo.
tollo ilmoittautuu. Juon yhtä kahvikupillista niin kauan, että puolet kahvista on ihan kylmää. Maistuu silti. Ilmankos olen näin kaunis...no, ei vaineskaan.
- gg-10
Do dih. Kyl se vaan pitää paikkansa.
- miljoonapulu
sanonnoista. Koska vanhan kansan sanonnat ovat tuota lannistavia mielestäni. Kuten esim. itku pitkästä ilosta. Tulkitsen tuon niin että nauraminen on vanhan kansan mielestä paha asia = väistämättä tulee itku kun nauraa paljon. Ja mitä kaikkia muita AIVAN turhia ns vanhan kansan viisauksia sitä onkaan. Näillä vanhan kansan viisauksilla pidettiin "liian" iloiset ja nätit nuoret naiset "ojennuksessa" joskus aikoinaan. Niiden tarkoitus on lannistaa ja alistaa. Se on minun näkemykseni. Mielelläni yritänkin tehdä omia "vännöksiäni" vanhoista puhkikuluneista sanonnoista.
- gg-10
Sinä lapsi onneton. Taistelet tuulimyllyjä vastaan. Totuus ei pala tulessakaan, miellyttipä se sinua tai ei. Vanhassa kansassa elää vanhan kansan viisaus ja kokemuksen tuoma järki. Oi lapsi pieni, suotta on sinun taisteleminen totuutta vastaan. :)
- miljoonapulu
gg-10 kirjoitti:
Sinä lapsi onneton. Taistelet tuulimyllyjä vastaan. Totuus ei pala tulessakaan, miellyttipä se sinua tai ei. Vanhassa kansassa elää vanhan kansan viisaus ja kokemuksen tuoma järki. Oi lapsi pieni, suotta on sinun taisteleminen totuutta vastaan. :)
ehei minä mikään onneton lapsi oo vaan ihan onnellinen ihminenhän minä oon, enkä mää lapsi oo. Ei voi noin sanoa kuten sä laitoit: vanhassa kansassa elää vanhan kansan viisaus ja kokemuksen tuoma järki. Kyllä mulla on toisenlaista kokemusta. Vanhuus ja viisaus ei kulje aina käsi kädessä! En mä mitään totuutta vastaan taistele vaan kerroinpa oman näkemykseni :) .
...Kylmä kahvi kaunistaa mutta ei sekään ihmeitä tee... Ei edes 40 euron naamarasva=)
- Kauko-Olavi Nikoskelainen
Haen nyt kupillisen kuumaa kahvia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?971968- 881380
- 1101153
- 761047
- 1211042
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57893- 47811
- 36802
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48761- 33713