Kuuma kahvi

Hannu ja Karpo

"Kahvi kuumana, tyttö nuorena." Niin sanovat, kuka tollo kaffeen kylmänä jois... Toisaalta taas sanovat että kylmä kahvi kaunistaa. Kuka senkin on keksinyt. Toisaalta, miksei tyttö kuumana. Siinä olis jo jotain. Vanha kansa on viisautta pullollaan.

10

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gg-10

      Join jo kahvini, kuumana.

    • kuumana juotu

      kahvi viilentää tulisen naisen. *uskoo ken tahtoo*

      • gg-10

        Sillä tavalla tulinen ett kiehuu raivosta? joooo.


    • tollo ilmoittautuu. Juon yhtä kahvikupillista niin kauan, että puolet kahvista on ihan kylmää. Maistuu silti. Ilmankos olen näin kaunis...no, ei vaineskaan.

      • gg-10

        Do dih. Kyl se vaan pitää paikkansa.


    • miljoonapulu

      sanonnoista. Koska vanhan kansan sanonnat ovat tuota lannistavia mielestäni. Kuten esim. itku pitkästä ilosta. Tulkitsen tuon niin että nauraminen on vanhan kansan mielestä paha asia = väistämättä tulee itku kun nauraa paljon. Ja mitä kaikkia muita AIVAN turhia ns vanhan kansan viisauksia sitä onkaan. Näillä vanhan kansan viisauksilla pidettiin "liian" iloiset ja nätit nuoret naiset "ojennuksessa" joskus aikoinaan. Niiden tarkoitus on lannistaa ja alistaa. Se on minun näkemykseni. Mielelläni yritänkin tehdä omia "vännöksiäni" vanhoista puhkikuluneista sanonnoista.

      • gg-10

        Sinä lapsi onneton. Taistelet tuulimyllyjä vastaan. Totuus ei pala tulessakaan, miellyttipä se sinua tai ei. Vanhassa kansassa elää vanhan kansan viisaus ja kokemuksen tuoma järki. Oi lapsi pieni, suotta on sinun taisteleminen totuutta vastaan. :)


      • miljoonapulu
        gg-10 kirjoitti:

        Sinä lapsi onneton. Taistelet tuulimyllyjä vastaan. Totuus ei pala tulessakaan, miellyttipä se sinua tai ei. Vanhassa kansassa elää vanhan kansan viisaus ja kokemuksen tuoma järki. Oi lapsi pieni, suotta on sinun taisteleminen totuutta vastaan. :)

        ehei minä mikään onneton lapsi oo vaan ihan onnellinen ihminenhän minä oon, enkä mää lapsi oo. Ei voi noin sanoa kuten sä laitoit: vanhassa kansassa elää vanhan kansan viisaus ja kokemuksen tuoma järki. Kyllä mulla on toisenlaista kokemusta. Vanhuus ja viisaus ei kulje aina käsi kädessä! En mä mitään totuutta vastaan taistele vaan kerroinpa oman näkemykseni :) .


    • ...Kylmä kahvi kaunistaa mutta ei sekään ihmeitä tee... Ei edes 40 euron naamarasva=)

    • Kauko-Olavi Nikoskelainen

      Haen nyt kupillisen kuumaa kahvia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22532
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      89
      9757
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      50
      7697
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      93
      6479
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6196
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      63
      5805
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      56
      5290
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5193
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4853
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4539
    Aihe