Taas ...

runo64

Aamu tuntureiden ketju on valmiina rasittamassa odottamassa vaeltajaansa halki niiden. Harmaat päivät raskaine pilvineen satavat suoraan sydämeen ... Sitä joutuu päivässään ylittämään haaveiden lumessa kylpeviä laaksoja. Liukkaat ovat rinteet joilla kompuroida unelmien tullessa vyöryviksi kiviksi jalkojen alla. Rakkausko ajottaisena päivien kimalluksessa satujen silmin näyttäytyy ... kylmästä kangistuneiden keijukaisin vai ylityölistyneiden enkeleiden tavoin tai prinsessojen joita anoppikokelaat kuin lohikäärmeet vartioi ... Paljon on sydämessä ja silloin kun sen rakkaus punnitaan niin ratkeaa kahlitseeko se maahan vai päästääkö pilvien teille ...

6

355

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koskaan ei tiedä etukäteen,onnistuuko vai ei.. Hienosti kuvasit,tämänhetkistä olotilaa,siellä kaukana. Ei ole enää talvea,ei oikein kunnon kevätkään,vain harmaita päiviä...haaveet seuranaan. Valo voittaa ja keijut liitelevät pitkin tuntureita.Rakkaus odottaa jossain ja anopitkin ovat herttaisia (ehkä)..Rakkaus vie pilviin,ei kahlitse maahan.. Toivoa on aina.. Kiitos runostasi,oli oikein hyvä! Mukavaa päivää ja iloista mieltä..t.Irkku

      • runo64-1

        ... harmaus kulkee perässä ja edessä kaiken muuttaen. no ei ikinä tiedä kuinka käy ja kaikki on sattuman varassa kuten no runoni lopussa ... kiitos rakas ystäväin ja toivotan symppiksille iltapäivänkin puolelle hyvää ja kaunista, lämmöllä sydämestäni.


    • mies-v57

      Siellä, Lapissa, kaikki kukkii nopeasti ja lyhyessä kesässä on kiire. Rakkaudellakin. On niin lyhyt tovi aikaa ja niin paljon tunteita. Monta sydäntä ja kuumaa mieltäkin. Niinnä hetkinä, kun aurinko ei laske, sydän elää, sielu toipuu, silloin on Rakastettava. Kirkkaina öinä, kun on yö kuin päivä ja päivä kuin yö on elettävä. Silloin tunturit kuiskaavat, Silloin Rakkaus kukkii nopeasti. http://www.youtube.com/watch?v=-aSxSUy34HU&feature=related Kiitos runostasi. Kun valoisaa aikaa on vähän, kesä lyhyt, Rakastaminen on taidetta. Tunteet pitää ilmaista pian ja kertoa kokonaan. Saatettava itsensä toisen luo ja luotava pohjoinen Rakkauden satu hetkeen. Lyhyeen kesään. Jotain ainutlaatuista, johon vaaditaan yötön yö ja kyltymätön Rakkaus. Upeaa kerrontaa sinun Rakkaurunosi tänäin. Tempaisi mukaan ja sai ajattelemaan, kokemaan. Sanat ja säkeet kuin Lapin tarua. Tunnetta ja tunteita tulvi tekstisi. Eli kerrassaan hieno Runosi. Aurinkoa ja voimia päivääsi hyvä Ystävä.

      • runo64-1

        ... aurinko tanssii läpi öiden niin taivas tähtensä hukkaa ... kyllä ei voi runostasi muuta sanoa kuin älyttömän hieno ja sanoissasi taika asuu ... hyvä ystävä hyvä !!! no ajattelin kirjottaa tämän the end tyyliin ja loppuun lorujen loput hihii. no aikansa sitä sun tätä ... kiitos vierailustasi ja runostasi ystävä hyvä ja toivotan leppoisan lokoisaa pyhäpäivän jatkoa.


    • lindalinda1

      tunturit ja vuoripurot, ne taitavat vielä odotuttaa itseään. Runosi puhuu paljon Lapin kauneudesta, mutta olet saanut siihen soljuvasti mukaan rakkauden painot ja kaipauksen. Useita hienoja sanontoja, kuten ' tuntureiden ketju on valmiina ' ja unelmien painavat kivet. Keijukaiset tai prinsessat ja enkelitkitkin ovat löytäneet tiensä sen säkeisiin. Kuitenkin päälimmäiseksi jää se ikävä, joka on selvästi ainakin minun mielestäni tässä se ydin. Erittäin hyvä kokonaisuus, kaikki on paikallaan.

      • runo64-1

        ... niin oikeassa olet sillä ikävähän tässä pääroolissaan on ja vallannut näyttämön ... mutta kyllä se iloksi tulee vaan ei hyväksi milloinkaan ... kiitos rakas ystäväin ja mestarini sanoistasi ja toivotan mitä parhainta uutta upeaa viikkoa sinulle, lämmöllä sydämestäni halauksin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      44
      1346
    2. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      83
      1269
    3. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      273
      904
    4. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      78
      868
    5. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      200
      868
    6. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      43
      859
    7. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      228
      806
    8. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      112
      760
    9. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      61
      705
    10. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      10
      647
    Aihe