synttäreille. Eli jos on lasten synttärit tai ristiäiset niin sukulaiset aina keksivät jonkun syyn olla tulematta. Esimerkiksi kun poikani täytti 7-v niin kutsuin siskonikin ja se on muutenkin poikani kummi ja myös siskoni entinen mies. Kumpikaan ei tullut. Lupasi tulla seuraavalla viikolla käymään. Asuu 10km päässä. Seuraavana viikonloppuna oli serkkuni lapsen synttärit. Siskoni on sen lapsen kummi. Sinne siskoni meni oikeena päivänä. Siskoni ei vieläkään ole poikani synttäreillä käynyt ja tästä on jo 2 kk.
Nyt lauantaina vietämme meidän kolmen lapsen synttärit. Siskoni sanoi vaan että pidät vähän vääränä päivänä että olisit pitänyt perjantaina tai sunnuntaina kun hänellä olisi ollut muuta menoa. Lupasivat kuitenkin lauantaina tulla.
Nyt tuli sitten viesti että eivät pääsekää.
Veljeni asuu 400km päässä. Mieheni sisko asuu 450km päässä joten ymmärrän hyvin niiden kohilla etteivät pääse. Joskus on käynyt niin ettei olee KUKAAN tullut.
Myös on käynyt niin että lapseni kutsui koulusta monta lasta synttäreilleen ja kutsuttiin myös sukulaiset. Ei tullut kukaan. Ei kaverit eikä sukulaiset.
Tuntuu turhalta pitää synttäreitä kun ei kukaan niihin tule. Pitäisi vain ihan oman perheen kesken.
Sukulaiset
5
2638
Vastaukset 5
- ottaa
tavaksi juhlia synttäreitä jollakin kivalla "teidän perheen" jutulla. Esimerkiksi kun nyt on kolmen lapsen synttärit lähekkäin niin menisitte joka vuosi Linnanmäelle/Särkänniemeen/Tykkimäelle/mikä paikka nyt onkin sitten teitä lähellä. Lapset saisivat itse valita paikan. Poikasikin varmasti "viivyttäisi" synttäreidensä juhlimista 2kk (voitte varsinaisena syntymäpäivänä juhlistaa häntä pienimuotoisesti oman perheen kesken), jos olisi kiva "synttärijuhla" tiedossa. Tekisitte siitä sellaisen oman perheen tradition ja jättäisitte suvun ja ystävät kutsumatta, jos eivät kuitenkaan tule. Kummi saisi käydä/muistaa sitten kun (jos) itse haluaa. Tällä tavalla syntymäpäivästä muodostuisi lapsille positiivinen asia, jota odotetaan innolla, eikä negatiivinen kokemus siitä, että kukaan ei vaivaudu tulemaan.
- että olet
olemassa. Tosihieno idea jota jokaisen kannataisi käyttää. Ei tulisi paineita kennellekään ja lapselle se paras juhla jota he ovat toivoneet. Suuri hali Sinulle.
- hyvä,,,
että olet kirjoitti:
olemassa. Tosihieno idea jota jokaisen kannataisi käyttää. Ei tulisi paineita kennellekään ja lapselle se paras juhla jota he ovat toivoneet. Suuri hali Sinulle.
vaan :) Meillä on ollut vähän samanlainen ongelma, kun asutaan kaukana muusta suvusta. Ja alkuun koimme turhaksi kutsua synttäreille leikkipuistokavereita ja heidän äitejään. Joten siitä se idea sitten lähti. Olin myös pitkään kotona, joten rahat olivat tiukalla...
Aluksi kun tytöt oli pieniä, vietimme synttäreitä picnicin merkeissä. Tytöt saivat pukeutua haluamallan tavalla (yleensä prinsessakuteet päällä ;) ja menimme koko perhe läheiseen puistoon picnicille, viettämään aikaa yhdessä, pelaamaan ja nauttimaan. Kaikki tehtiin lasten ehdoilla ja tytöt saivat itse päättää (pukeutumisestaan, tarjoilusta, leikeistä, viltin paikasta, jne). Koriin pakattiin tyttöjen valitsemia herkkuja ja sinä päivänä sai halutessaan toisenkin jätskin ;) Ei ruokailutottumuksille tai ravitsemukselle tee pahaa, jos yksi päivä on kaikkea muuta kuin terveellinen. Muuten vietimme aikaa yhdessä, leikimme, pelasimme ja olimme 100% tyttöjen "käytettävissä". Näin päivästä muodostui tytöille ERITYINEN päivä, syntymäpäivä. (tyttöjen syntymäpäivien väli on todellisuudessa 4 pv). Kivaa oli ja vieläkin muistelemme näitä picnicejä.
Myöhemmin tyttöjen kasvaessa aloimme viettää syntymäpäivänä Särkäniemi-päivää. Taas heidän ehdoillaan. Kun tytöt kasvoivat siihen ikään, että halusivat käydä Särkänniemessä ystävien (ei vanhempiensa ;) kanssa, niin synttärit muuttivat luonnettaan. Silloin aloimme viettää Tampere-päivää. Ts. lähdimme (tai usein äiti lähti) shoppailemaan tyttöjen kanssa ja molemmat saivat valita kesävaatekerran itsellen synttärilahjaksi. Kävimme myös syömässä heidän valitsemassaan paikassa.
Meillä syntymäpäivät ovat siis olleet lapselle erityisiä päiviä, jolloin he ovat saaneet erityistä hemmottelua, totaalista läsnäoloa ja tietty olla "päivän kuningattarina". Lapset ovat olleet tyytyväisiä. Sukulaiset ovat kyllä muistaneet synttäreitä, mutta käytännössä tämä on tapahtunut aina puhelinsoitoin ja postipaketein. Kesällä suurin osa tyttöjen kavereista on ollut poissa maisemista, joten kaverisynttäreitäkään ei ole pahemmin järjestetty. Juhliin olisi tullut korkeintaan 1-2 kaveria. Joten näin meillä :)
Hyvää syntymäpäivää teidän lapsille!
- kurja täti
Sait tuossa aiemmin toisessa viestissä kivan vinkin ja kannatan sitä lämpimästi minäkin, että juhlikaa synttäreitä muulla tavoin.Koska minä olen juuri samanlainen täti joka jättää sisarusten lasten synttärit väliin. Ja asun vain muutaman km:n päässä.
Sinun siskosi syytä on vaikea arvailla, mutta ketään loukkaamatta koen sisaruksien lasten synttärien vieton aikuisjoukolla kiusalliseksi ja turhaksi. Haluan toki muistaa lapsia, mutta mieluummin toimitan lahjan ja keksin valkoisen valheen, miksi en tule. En välitä tuntea sisaruksien puolison sukulaisia ja ne juhlat, joissa olen ollut, ovat muodollisia, jäykkiä ja lapset odottavat vain lahjoja osaamatta olla aikuisvieraiden kanssa muuten. Sisarukseni näkevät hirveästi vaivaa kakkujen sunmuiden vuoksi ja kysyessäni kerran suoraan mikä idea synttäreillä on he vastasivat haluavansa tavata sukulaisia ja tuttaviaan. Siis haloo, miksei voi järkätä juhlia jonkun muun teeman puitteissa?
MYös lapset oppivat tuntemaan meitä harvemmin näkemiään sukulaisia lahjoja kantavina ja viimeksi ilmoitin-rehellisesti, ettei minulla ole edes rahaa ostaa mitään. Sisarukseni tokaisi, että tuo nyt edes kortti. Jäin miettimään mikä käyntini tarkoitus ylipäätään juhlissa onkaan ja päätin ihan uteliaisuuttani tarkistaa tilanteen viemällä sinne itse tekemäni lahjan, mutta ärsyynnyin välittömästi miten juhlakalut 8v. ja 12v. juoksivat posket punaisina hakemaan lahjoja ja sitten omiin huoneisiinsa. VAnhemmat eivät käyttäneet sekuntiakaan neuvoakseen lapsiaan katsomaan lahjaa, antamaan siitä edes pientä myönteistä palautetta lahjan antajalle kuin luettaisiin kortit yhdessä, mitä niissä lukee. Se on vähäinen, mutta merkittävä ele vierasta kohtaan ja kasvattaa myös lasta arvostamaan lahjaa muunakin kuin materiana. TAidosta on hyötyä aikuisena todella paljon, jolloin jo odotetaan ihmisen käyttäytyvän kohteliaasti.
Lisäksi olisi mukavaa, että jos lasten juhlia halutaan isolla joukolla suvussa juhlia, olisi myös syytä opettaa lapset muistamaan vanhempia sukulaisiaan vastavuoroisesti. Olisin minäkin iloinen synttäripäivänäni itse tehdystä lasten kortista tai tekstarista.- kokemuksia..
"ketään loukkaamatta koen sisaruksien lasten synttärien vieton aikuisjoukolla kiusalliseksi ja turhaksi"
Minä olen ihan samoilla linjoilla! Muistan kyllä omien sisarusteni lapsia, mutta en aina ehdi tai jaksa lähteä kekkereille, joten vien paketteja silloin kun menen muuten vaan käymään.
Puolisoni sisaruksen kanssa on hankalampaa. Heillä järjestetään lapselle jäykät pukujuhlat, mitä en käsitä ollenkaan. Jäimme pois ja nyt meitä ei edes tervehditä! Milloin lakiin on kirjoitettu, että juhliin olisi pakko mennä? Ja että jos ei mene, niin voi aloittaa tuosta vaan mykkäkoulun? Olenko oikeasti ainoa, jonka mielestä moinen on kohtuutonta?
Olet oikeassa myös kirjoittaessasi kiittämisestä! Kiittäminen tuntuu olevan harvinaista edes aikuisten kesken, joten eivätpä lapsetkaan opi kiittämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 661090
- 69762
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️42758- 149726
- 72707
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37665Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)78643- 51622
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k202566Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m111547Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19540Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18490- 84476
- 50476
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail113464Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto64426Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline107423YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene24413- 52403
- 17402