Eilen 6.6. Valasrannassa oli parhaimmillaan melko sopivasti väkeä. Ei liikaa tungosta, mutta haettavia riitti. Sääli kuitenkin, että siellä oli säästä johtuen mahdottoman kylmä. Ei olisi pitänyt jättää mitään kappaleita väliin.
Myrskytuuli soitti ihan hyvin ja tykkäsin tavasta kertoa tahdin kappaleiden välissä mitä soitetaan seuraavassa tahdissa. Saisivat muutkin omaksua saman tavan. Laulusolisti ei mielestäni ollut aivan vahvimmillaan kappaleissa, joissa piti yltää korkealle.
Pekka Nebelung teki erittäin hyvän vaikutelman, pääsi pluslistalleni. Lauloi hyvin, soitti trumpettia ja haitariakin, varsinainen virtuoosi. Jenna Bågebergin näin ensimmäistä kertaa, pirteä esitys.
Ensimmäistä kertaa kuulin myös buggia, ihmettelin miten 70-luvun suomalainen disko on rantautunut lavoille ja saanut uuden nimen samalla.
Eilisilta
9
413
Vastaukset
- Nuorisomusiikkia
Kiitettävän rohkeasti bändit ovat kehittäneet soundejaan myös nuoria kiinnostaviksi. Yksi on 70-80 -lukujen diskosoundien yleistyminen. Muutenkin nuorisomusiikin sovittaminen tanssimusiikiksi on ollut hyvä asia. Näyttäisikin siltä että nuoret ovat uusien soundien myötä lisänneet kiinnostusta lavatanssiin. Aikaisemmin moni nuori totesi vanhan perinteisen tanssimusiikin olevan yksi syy siihen että tanssilavat eivät heitä oikein kiinnosta.
Toivottavaa olisikin että muutamien äänekkäiden vakiovalittajien ja herkkäkorvien takia bändit eivät palaisi takaisin vanhaan soundiin, niin että koko ilta on kalkkisohjelmistoa. Nuoret kaipaavat nuorten soundeja ja konkareilta tanssi käy nuorekkaampaankin musiikkiin. Muutakin menevää musiikkia on kuin se vanha 50's rock 'n' roll. Myös uudemmat rock-soundit ovat tervetulleita lavatanssien soittolistoille... ja nuorisomusiikki yleensäkin.- kävi nuorempaa
Minusta kyllä Valaksella kävi 10 vuotta sitten enemmän nuoria kuin tänään. Olin itsekin tietysti nuorempi silloin, ehkä se vain vaikuttaa siltä että väki on nyt vanhempaa. Bugg ei ole paljoa tuossa auttanut.
- Mutta kalkkis-iskelmää
kävi nuorempaa kirjoitti:
Minusta kyllä Valaksella kävi 10 vuotta sitten enemmän nuoria kuin tänään. Olin itsekin tietysti nuorempi silloin, ehkä se vain vaikuttaa siltä että väki on nyt vanhempaa. Bugg ei ole paljoa tuossa auttanut.
Ei auta - päin vastoin. Vanha bugg onkin aika vieras nuorilli musiikillisesti. Onhan se aika tylsää vanhanaikaista natkutusiskelmää. Ehkä nyt kun buggia on alettu tanssimaan vaihtelevampaan musiikkiin, myös nuorisomusiikkin, niin saattaa olla , että bugg musiikkina voisi vedota silloin myös nuoriinkin. Nuoret buggia mielellään tanssivat, mutta se musiikki on edelleenkin pääsääntöisesti kaikkea muuta kuin nuorisoon vetoavaa. Vanhakantaisesta musiikista johtuen tanssina bugg on saanut rasitteekseen "kalkkisten tanssi imagon".
- Mutta kivaa oli
Syvälahden lavalla tanssittiin tyypillisissä suomalaisissa alkukesän olosuhteissa. Ulkona meinasi jäätyä ja itse lavalla saunatunnelmasta puuttui vain löylyjen heitto. Paras tanssipaikka oli ulkolava, jossa tanssi piti lämpimänä, mutta nenä alkoi vuotaa kylmän hengitysilman takia. Onneksi ei sentään vettä satanut. Kylmyydestä ja tanssien jälkeisestä nenän tukkoisuudesta huolimatta ilta oli oikein mukava ja tanssitettavia riitti.
- tosipettymys
Jotenkin vanha fiilis puuttui, keski-ikäistä Tosiharrastajaa paikka täynnä, ei kiitos
tosipettymys kirjoitti:
Jotenkin vanha fiilis puuttui, keski-ikäistä Tosiharrastajaa paikka täynnä, ei kiitos
Mieluisia tanssitettavia oli runsaasti paikalla ja samoin hyviä juttukavereita. Parin viimeisen kesän aikana minulla on ollut Syviksessä aina hyviä iltoja. Aikaisemmin harvemmin. Mitä "tosiharrastajiin" tulee, niin eihän Finkkutansseilta voi muuta odottaakaan kuin heidän runsasta osanottoa. Viikon päästä on varmasti aivan eri porukkaa paikalla ja lattialla riittää tilaa tanssia. Saapa nähdä minne tulee silloin lähdettyä. Luovin aika sujuvasti monenlaisessa porukassa.
- Samaa mieltä.
tosipettymys kirjoitti:
Jotenkin vanha fiilis puuttui, keski-ikäistä Tosiharrastajaa paikka täynnä, ei kiitos
Varmaan perinteisen tyylin tanssijat olivat Hangalla Reijo Taipaleen tansseissa.
- ei ...
tosiaankaan minun suosikki! Silloin kun on paljon väkeä, kauhea häslinki, kannoille poljetaan ja aikas sekalaista seurakuntaa muutenkin. Lienee karavaanareita ilman tanssitaitoa ? Ja sisäpiirin hommiahan Valaksessa on V- Suomen tanssipaikoista eniten ...
- tuo nyt sitten
Voihan siellä olla sisäpiiriä tai ehkä pitäisi paremminkin sanoa kantaporukkaa, joka käy vuodesta toiseen mutta ei se minua ole koskaan haitannut. Aina siellä haettavia on löytynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532365Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖271572Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt651251Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me1921151Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut871136- 1041040
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.13960- 68923
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos23908Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu11893