Monesti miettinyt olen näitä juttuja, en ymmärrä maailman menoa ollenkaan. Kaikki me-nee kuin viimeistä päivää, miksi? En ymmärrä, sillä eihän maailmasta aika lopu, vai lop-puuko?
Kuitenkin minunkin pitäisi pystyä kulkemaan maailman mukana, nykyisin tosin se on entistä vaikeampaa, sillä minulta puuttuu jotain, nimittäin työtä ja kokemusta.
Vaikka olen paljon kouluttautunut, niin ikäni tulee vastaan, samoin sopivien työpaikkojen puute… Näin se on. Kuitenkin minunkin on jotenkin elettävä.
Yrittäjäksi kannustetaan, mutta mitä se auttaa, jos puuttuu resurssit sen toteuttamiselle.
Kuitenkin muuttuvassa maailmassa kaikkeen pitää olla valmis, myös itsensä muuttami-seen. Myös kaikenlaisiin töihin pitää olla valmis, vaikkei itse työ miellyttäisikään.
Mutta kuitenkin minäkin haluan pysyä vain mukana muuttuvan maailman rattaissa.
Ja sen vuoksi kaikkeen pitää olla valmis. Täytyy kulkea avoimin mielin, kuunnella ja kat-sella muuttuvan maailman ihmeitä. Myös toivossa on elettävä, sillä ilman toivoa ei voi elää. Näin se on.
Maailma muuttuu ja ehkä minä myös sen mukana.
Muuttuva maailma
2
143
Vastaukset
Yrittäjäksi moni kannustaa, mutta jos elämän tilanne muuttuu kuten olen näilläkin palstoilla kertonut, että puoliso halvaantuu.. niin entäs sitten.. mä en tiedä.. enkä tällä hetkellä jaksa edes ajatella.. miten siltä osin kun mentävä on vain maailman mukana..
Työkokemusta, sitä saa vain tekemällä töitä.. kuten nykyään minä olen tehnyt.. puutarhatöitä.. perunanistutusta.. marjanpoimintaa syksyllä.. kodin hoitamista.. on tehtävä asioita joita mieheni teki ennen halvaantumistaan..
Lukijoille tiedoksi tuosta kirjoituksesta jonka kerran kirjoitin ja jonka tuossa yllä julkaisin.. on jo aikaa yhdeksän vuotta jos ei enempikin.. Ihmisen pitää pystyä muuttumaan.. jokaisen meistä.. pitää pystyä muuttumaan kulloisenkin elämän tilanteen mukaan.. Näin minä olen asian ainakin ajatellut.. kun ei oo muuta vaihtoehtoa.. Elettyä elämää ei saa elämättömäksi elämäksi kukaan ei sellaista ihmistä olekkaan.. tehtyjä asioita ei saa tekemättömiksi vaikka voissa paistaisi.. On vain pyrittävä menemään eteenpäin.. itse kunkin.. jokaisen meistä..- ja minä
sen mukana. Ikää on päälle 50 vee, töitä haitalle asti, myönnän väsyttää mutta periksi en anna. Pankkitilillä työmäärä kyllä näkyy ja se motivoi.
Olen liian pitkään elänyt "ensin Jumala sitten muut sitten minä" mutta nyt se on perkele loppu. Kerran vedin viinaa pään täyteen ja päätin nyt muuttuu!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt284068Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.452105Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö451330- 821185
Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381138Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251106Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä491047Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161935Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173861- 57845
