Wine on linuxin käytetyin sovellus, sillä pystytään ajanmaan windowsista tuttuja hyötyohjelmia joita linuxpuolella ei ole, myös pelaaminen onnistuu winen kautta, eihän suosittuja pelejäkään saa linuxille suoraan. Linuxkehittäjien usko siihen, että peli- tai ohjelmatarjonta paranisi linuxille on loppumassa, sen huomaa jo siitä, että Wine on pultattu kiinteästi tulevaan Gnome 3 työpöytäympäristöön:
http://www.tux-planet.fr/public/images/screenshots/gnome-mockup/gnome-mockup-12.jpg
Wine pultataan Gnomeen
6
183
Vastaukset
wine tässä koneessa? ;-)
Mitä mä sillä teen, kun firman hommat luistaa tällä muutenkin: RDP, tulostus (MC860), tekstit, kaaviot, taulukot, kevyt grafiikan muokkaus, verkon hallinta, yms, yms...
Vastannet tuohon myös, että mitä lisäarvoa saisin winestä? ;-)>"Wine on linuxin käytetyin sovellus"
Päivän paras! :D Wine on pääosin perseestä, onneksi Linuxeissa on moderneja D3D-apilla tehtyjä pelejä lukuunottamatta täydellinen sovellusvalikoima kotikäyttöön, IT-painotteista ammattikäyttöä unohtamatta. Rahalla tietysti saa mitä haluaa.
Nämä helteet runsaan mehukatin juomisen ohella eivät oikein Pentti-pojalle sovi. Juttujen mennessä mongerrukseksi pitäisi äitylin tulla apuun ja sammuttaa kone, ettei vinttikomeron lämpötila nouse liian suureksi. ;)- haittaa.
En ole lukuisista kokeiluista huolimatta omaksunut Gnomen köyhänlaista ympäristöä joten käytössä on KDE.
Kun siirtyminen 3.5->4.0 bugitti KDE:ssä aika pahasti niin päätin tosissani kokeilla Gnomea mutta eihän siitä mitään tullut.
KDE4.2 pelaa kuin Buick ja 4.3 RC1 on jo julkaistu eli läivuosina ei ole tarkoitus vaihtaa työpöytää joten antaa vaan pultata Winen siihen Gnomeen. ;)- jäi gnome
mä käytin kde:tä neloseen saakka, mutta sen nelosen alkutaival oli sellaista kompastelua (neloset vain on tunnetusti perseestä) joten siirryin tilapäisesti gnomeen ja tämä sitten koneelle jäi.
gnome on kieltämättä karu ja gconf-editorin käyttö nyt muistuttaa lähinnä windowsin rekisterin runkkaamista.
joitain kde-ohjelmia ajan silti (kolourpaint, amarok, k3b jne).
hmm. pitäisi varmaan kokeilla taas miltä se kde tällä hetkellä vaikuttaa.
ei tee hyvää rutinoitua liikaa tiettyyn ympäristöön, silloin ei koe ahaa-elämyksiä kun keksii jotain uutta.
- missä faktat?
"Wine on linuxin käytetyin sovellus, sillä pystytään ajanmaan windowsista tuttuja hyötyohjelmia joita linuxpuolella ei ole,"
Haista sinä trolli suolta. Vaikka linuxille ei ole SAMOJA softia kuin windowsille niin linuxille löytyy kyllä TÄYSIN VASTAAVIA, VAPAITA JA ILMAISIA SOFTIA! Mitä helvettiä mä teen jollain BUGISELLA MS OFFICELLA JOKA SEKOILEE JA TUHOAA LOPPUTYÖTKIN, kun on olemassa Open office, Abiword, Gnumeric jne.
"myös pelaaminen onnistuu winen kautta, eihän suosittuja pelejäkään saa linuxille suoraan."
Ai eikö saa? No se tuskin on suuri menetys. Sitäpaitsi muutenkin pelit kannattais hoitaa KONSOLILLA. Sujuu paremmin.
"Linuxkehittäjien usko siihen, että peli- tai ohjelmatarjonta paranisi linuxille on loppumassa,"
Haista sinä jälleen PASKA. Oikein iso paska. MISSÄ TUOLLAINEN VÄITE ON ESITETTY??
Sitäpaitsi kuten sanoin, linuxeille saa tuhansia erilaisia ohjelmia ja aina tulee lisää!
" sen huomaa jo siitä, että Wine on pultattu kiinteästi tulevaan Gnome 3 työpöytäympäristöön:"
MITEN NIIN PULTATTU KIINTEÄSTI? Onko esittää LINKKIÄ VÄITTEESI TUEKSI? No eipä tietenkään mitään muuta kuin pelkkä kuvankaappaus jossa valikossa on Wine.
WINE ASENNETAAN YLEENSÄ ERIKSEEN!- nykyäänkin..
ja nykyäänkin tulee wine-valikko jos wine-ohjelmia asentelee.
itsellä on yksi ainoa, digiboksin editori. sinällään koomista ettei linux-pohjaiseen digiboksiin ole kuin windows-pohjainen kanavalista-editori :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.534656Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2033207Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1123202Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2563165- 1001505
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie291418- 1651121
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA62975Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril122937Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."33777