"Microsoftin oman ilmoituksen mukaan ohjelmaa käytetään päivittäin noin 30 miljoonassa esityksessä"
Mitäpä tietotekniikka olisi ilman PowerPointia?
Se olisi säätöä ja virittämistä kuten Linuksilla.
On se hienoa että Microsoft on tuonut iloa ihmisille
http://fi.wikipedia.org/wiki/Microsoft_PowerPoint
"Luo dynaamisia ja vaikuttavia esityksiä nopeammin kuin koskaan"
kymmenen parasta ominaisuutta
http://office.microsoft.com/fi-fi/powerpoint/HA101650281035.aspx
Eihän Linuxsilla voi katsoa edes PowerPoint esityksiä.
PowerPoint
15
180
Vastaukset
- Pentin kuva
Kaukaisesta nuoruudesta. :D
http://www.babble.com/CS/blogs/strollerderby/liar.jpg- mikään muu
ei ole kasvanut pituutta kuin nenä.
- ATK-asiantuntija.
Kyllä PowerPoint esityksiä voi katsella linuxilla, täytyy vain säätää ja vääntää taas Winellä ohjelmat pelittämään:
http://www.wine-reviews.net/microsoft/word-2003-excel-2003-powerpoint-2007-viewers-with-wine.html- JepJep .
Hyvä Pentti ;)
- ATK-asiantuntija.
JepJep . kirjoitti:
Hyvä Pentti ;)
Uudemmat ohjelmistot (word-2003-excel-2003-powerpoint-2007) kun eivät Winellä toimi. Linuxin käyttö on luopumista niin monesta asiasta, kuten uusimista ohjelmistoista ja kunnon ohjelmistoista yleensäkin jos Winen käyttö ei onnistu. Mutta parempia nuokin ovat kuin avoimen koodin vastaavat... eihän tuota Wineä muuten niin innokaasti käytettäisi.
- Paavo Nelonen
ATK-asiantuntija. kirjoitti:
Uudemmat ohjelmistot (word-2003-excel-2003-powerpoint-2007) kun eivät Winellä toimi. Linuxin käyttö on luopumista niin monesta asiasta, kuten uusimista ohjelmistoista ja kunnon ohjelmistoista yleensäkin jos Winen käyttö ei onnistu. Mutta parempia nuokin ovat kuin avoimen koodin vastaavat... eihän tuota Wineä muuten niin innokaasti käytettäisi.
vielä kun saisi virustorjunnan toimimaan winessä, niin Windovsia ei tarvitisisi ollenkaan.
- vähän selvää
Ensinnäkään Wine EI OLE SUOSITUIN sovellus linuxissa, vaan se on VÄHITEN KÄYTETTY!
Siksi koska linuxeille on omaakin softaa enemän kuin tarpeeksi!
Sitäpaitsi ei tarvita mitään MIKKISOTKU OFFICEA vaan esimerkiksi Open office osaa näyttää Powerpoint-esitykset!
Ja on toki muitakin esitysohjelmia. - mutta mitäpä
ATK-asiantuntija. kirjoitti:
Uudemmat ohjelmistot (word-2003-excel-2003-powerpoint-2007) kun eivät Winellä toimi. Linuxin käyttö on luopumista niin monesta asiasta, kuten uusimista ohjelmistoista ja kunnon ohjelmistoista yleensäkin jos Winen käyttö ei onnistu. Mutta parempia nuokin ovat kuin avoimen koodin vastaavat... eihän tuota Wineä muuten niin innokaasti käytettäisi.
muuta voi Pentiltä odottaakaan
"Linuxin käyttö on luopumista niin monesta asiasta, kuten uusimista ohjelmistoista ja kunnon ohjelmistoista yleensäkin jos Winen käyttö ei onnistu. Mutta parempia nuokin ovat kuin avoimen koodin vastaavat... eihän tuota Wineä muuten niin innokaasti käytettäisi."
NIMENOMAAN LINUXEILLE ON NIITÄ KUNNON SOFTIA, MIKKISOTKUN SOFTAT ON PASKAA KALLIISSA PAKETISSA!
Sitäpaitsi mua OIKEANA atk-asiantuntijana VITUTTAA että tuollainen pelle kuin sinä, nimittää itseään asiantuntijaksi ja esiintyy sellaisella nimimerkillä vaikka et tiedä atk:sta hevon vittuakaan! VAIHDA NIKKIS PELLE!
- kätevä..
ajaa vielä nuo esitykset linuxissa open officella, niin ei tule turhaa hämminkiä bsod:n iskiessä :)
- Katselen usein
Linuxilla "powerpointia". Tyhmät sukulaiset kun lähettelee kaiken powerpointina.
Ei tarvitse mitään säätöjä, eikä edes kysy saako tuon avata vai ei, kuten Vista tekee. Sillähän tekee kaikkea "kivaa", esim. tiputtelee taivaalta NASA avaruussukkuloita, kun se kriittinen tieto hautautuu kaikkeen kivaan ja värikkääseen käppyrään... ;-)
- oobetimer
Linuxeista löytyy valmiina työkalut erilaisten esitysten tekoon ja katseluun, kuten esimerkiksi OpenOffice impress..
http://www.aijaa.com/v.php?i=4452562.jpg Avasin juuri kokeeksi Norssin ppt-esityksen, hyvin toimii OO Impressilla eli Pentti puhuu taas läpiä päähänsä.
- kalvosulkeiset
nykyään powerpointsulkeiset.
- kuin Windowsilla
Linuxeissa tuppaa olemaan valmiina OpenOffice joka osaa näyttää nuo, keskiverto Windowsiin pitää etsiä ja asentaa PowerPoint viewer (läheskään kaikissa kotikoneissa EI ole MS Officea). Yksi aika yleinen kysymys Windows käyttäjiltä on "mikä toi tollanen PPS tiedosto on ? millä vi***la sen saa auki?". Ja yleensä nuo "esitykset" ovat olleet sitätasoa että fiksumpaa olisi ollut laittaa vaikka PDF tiedostoksi, acrobat reader löytyy huomattavasti useammasta Windows koneesta kuin Office/PPS viewer.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1243863Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta213613Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1202546Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten802480Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää542438Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom82390Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole212357Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1642287Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin642264HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364382039