Kysymyksessä tälläinen koppiversio, ja tarkoituksena rekisteröidä Suomeen yksityiskäyttöön.
Kysymykseni kuuluu:
-Pitääkö ao. autossa olla perutushälytin, vai ei ... ?.
Kiitos vastauksista jo etukäteen.
Toin juuri Virosta MB 917
5
507
Vastaukset
- juuhis
vastaavuustodistus tilattu jo? epäilen että yksityiskäytössä ei tarvi eikä piirturia! mitä sä täällä kyselet,yks soitto raskoneelle ja asia selvä!
- mrdream
... niitä voi tilata, ja mikä on hintahaarukka ... ?.
- oot nähnyt
Monessako, Ducatossa, Crafterissa, boxerissa, Transitissa, Jumpperissa, Spintterissä oot nähnyt hälyttimen? tuskin yhdessäkään, vaikka noikin voi olla kuorma-autoja.
Eli ei, ei tarvitse hälytintä, eli oli yksityis, tai ammattikäytössä. Teksti ei oiken kerro tarvitseeko peruutushälytin olla yksityisessä ajossa.
Peruutushälytin maksaa noin 10 euroa, parempi olisi laittaa niin ei tarvitse pohtia sen laillisuutta, hälyttimen laittoon menee 30 min.
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1994/19940847- mrdream
varmaan paljoa maksa. Ihan 10:llä eurolla tuskin saa, mutta 20 - 30 eurolla kuitenkin. Toisaalta juuri tuolla perusmallilla, joka toimii vain peruutusvaihteen ollessa kytkettynä, ei minun tapauksessa olisi paljonkaan hyötyä, koska paikat joissa peruuttelen yleisesti ovat sellaisia, joissa autoa pitää pikkuhiljaa valuttaa ilman vaihdetta mäkeä alaspäin ilman vaihdetta. Muutoin vauhti nousee liian kovaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4062629IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk841995- 1581541
Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.611448Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten171396Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021241- 1441032
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu501024Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44890- 71882