Sikainfluenssa-aalto lähestyy.
Markettien kassatyöläiset ovat suoraan enemmän tai vähemmän sairaiden asiakkaiden hengitys ja pärskeryöpyn kohteena.
Pitäisiköhän kauppiaiden suuressa viisaudessaan ennakoida tilanne ja asennuttaa välilasi asiakkaan ja kassaneidin väliin?
Mitähän muita konsteja löytyisi meidänkin suojaksi?
Markettien kassahenkilöraukat
5
153
Vastaukset
- buke44
Mitään pandemiaa ei tule. Sikainfluenssan vaarallisuus ja tarttuvuus on tavallisen influenssan tasolla.
- eukkosi
kaupan kassana kun noin hysteerinen olet ? Kyllä nyt bussikuskitkin pitää eristää lasikoppiin ja mitä meillä nyt muita tärkeitä avainhenkilöryhmiä olisi?
Ajattele, että kun poimit pussiin kaupasta tomatin, siihen tomaattiin on joku flunnsapöpöinen voinut räkäistä!Meidän ikäisten eukot eivät ole enää kauppojen kassoina. Harvoin siellä työskentelee edes meidän lapsemme ikäiset. Hekin ovat siihen hommaan usein jo yli-ikäisiä.
Toivottavasti Sinäkin peset vihanneksesi ennen syöntiä, muutoin äidin antamat opit ovat menneet hukkaan.
Ensi keväänä olemme tuon viruksen vaarallisuudesta paljon viisaampia. Se näkee ken elää.
Ilmeisesti se kuitenkin tulee kuin juna Helsinkiin, hitaasti, mutta varmasti.- *Kukkahame*
Jopel kirjoitti:
Meidän ikäisten eukot eivät ole enää kauppojen kassoina. Harvoin siellä työskentelee edes meidän lapsemme ikäiset. Hekin ovat siihen hommaan usein jo yli-ikäisiä.
Toivottavasti Sinäkin peset vihanneksesi ennen syöntiä, muutoin äidin antamat opit ovat menneet hukkaan.
Ensi keväänä olemme tuon viruksen vaarallisuudesta paljon viisaampia. Se näkee ken elää.
Ilmeisesti se kuitenkin tulee kuin juna Helsinkiin, hitaasti, mutta varmasti.Kaikki taudit leviää lastentarhoissa ja kouluissa sekä armeijan yksiköissä pikavauhdilla.
Toivottavasti saavat rokotteen kehitettyä nopeasti, minulla on sellainen pitkäaikaissairaus että taitaa olla menoa jos se riesa iskee.
Tarttuu jos tarttuu, enpä osaa varautua kuinkaan, no käsien pesua lisäämällä.
- kassat
yksi ja hengityssuoja toinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1856543Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto985457Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1243421Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2443309Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat862408Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32125Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191796Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val501732Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi471684- 981386