Sámegielat bálvalusat davvisámegillii, nuõrttsää'm ja anarâškielân

Diehtojuohkin

Virgeoapmahaččaid sámegielat bálvalusat (www, telefonbálvalusat) gávdnojit dán áigge, áinnas davvisámegillii, muhto maid nuõrttsää'm ja anarâškielân.

Duostta gáibidit sámegielat bálvalusa. Hála sámegiela riŋgedettiin ja finadettiin áššehasbálvalusas. Sádde e-boasttaid sámegillii. Sádde máhcaheami bálvalusaid dásis. Leage roahkkat álege vuollán.

Meahciráđđehus - Meccihaldâttâs - Meä´cchalltõs
(davvisáme, nuõrttsää'm ja anarâškielân)

Vearrohálddahus - Viäruhaldâšem - Piiđvaaldšem
(davvisáme, nuõrttsää'm ja anarâškielân)

KELA - ÁEL - AIL - ÂJS
(davvisáme, nuõrttsää'm ja anarâškielân)

Aanaar - Aanar - Anár - Inari
(davvisáme, nuõrttsää'm ja anarâškielân)

Lappi guovddášbuohcceviessu (LKS)
(davvisámegillii)

Lappi leanaráđđehus
(davvisámegillii)

Riekteveahkkerávven - Oikeusapua
(davvisámegillii)

Unnitlogu áittardeaddji doaimmahat
(davvisámegillii)

Mánáidáittardeaddji doaimmahat
(davvisámegillii)

Dásseárvoáittardeaddji doaimmahat
(davvisámegillii)

2

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • senttäs

      "sámegielat fálaldagat" ois paljon parempaa saamee ja linjas muiden pohjoismaiden kans? Kuka putkinäkö-insinööri näitä Suomes kääntää sanasta sanaan? "bálvalus"? tulee mieleen lähinnä ipmilbálvalus, sinne se sopii...:)

      • miettikääs edes

        Miksi noita palveluita edes pitää kääntää saameksi? Suomessa asuvista saamelaisista taitaa tätä nykyä lähes kaikki puhua myös suomea. Vastaavasti Norjassa norjaa, Ruotsissa ruotsia ja Venäjällä venäjää. Miksi ihmeessä pitää tuhlata mielettömiä määriä resursseja palveluihin, joita ei edes kukaan käytä? Saamelaisia on Suomessa niin vähän ja monikohan edes osaa saamea! Suomessa asuu jo venäjänkielisiä ja ties minkä muun kielisiä huomattavasti enemmän kuin saamenkielisiä.

        Ja käännöksistä... Tuo "bálvalus" on vielä lievää. Suoraan suomestahan se tulee, mutta luulis Suomessa asuvien saamelaisten tajuavan. Mielestäni noita on aivan turha edes alkaa kääntämään, kun käännetään suoraan sanasta sanaan. Käypä vilkaisemassa pohjoissaamenkielistä Facebookia tai Wikipediaa! Järkyttävää kieltä ja suurin osa kääntämättä. Noh... Noihin ei ole valtion rahoja tuhlattu, niin eivät vaivaa minua, mutta mietinpä vain kuinkahan moni edes noita "palveluja" käyttää. Kummastuttaa kans, että kovasti saamelaiset kitisevät että pitäisi olla palveluja saameksi, mutta sitten kun olisi itsellä mahdollisuus tehdä asialle jotain, niin eipä kukaan tahdo laittaa tikkua ristiin asioiden eteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2946
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      58
      2338
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1747
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1709
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1327
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      59
      1263
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1203
    Aihe