irtisanoutuminen ja irtisanomisajasta piittaamattomuus

loparit varman päälle?

Varmistelen vähän etten tule tekemään mitään typerää ja jää ilman ansiosidonnaista koulutusrahaa/ päivärahaa loparit otettuani.. eli olisiko kellään väkevää näkemystä seuraavaan:

Olen ns työttömyysuhan alaisena nykyisessä työpaikassani ja hakemassa työvoimakoulutukseen ihan muihin hommiin.

Täytän koulutukseen pääsyn ehdot ja näyttäisikin siltä että todennäköisesti tulen hyväksytyksi mukaan piakkoin valintakurssin jälkeen - ja tällöin siis irtisanoudun välittömästi nyk. työstäni.

Ainut ongelma on nyt enää tuo 1 kk irtisanomisaika joka pitäisi vielä virua työpaikalla vaikka tuona aikana jo olisi oltava kiireesti 'koulun penkillä'.

Siis kannattaako rikkoa sopimusta ja häipyä työpaikalta ennenaikaisesti (jos lyhyempi irtisan. aika ei enää vaan ole neuvoteltavissa työnantajan kanssa), vai tuleeko tästä muitakin ongelmia kuin vain viim. poissaoltujen viikkojen saamatta jäämä palkka?

Siis lähinnä haettavaksi tulevan koulutusrahapäätöksen/ ansiosidonnaisen päivärahan saamisen suhteen (joiden hakuprosessissa esitettävä myös viim. työtodistus - josta ilmenisi että olen 'rikkonut sopimusta')

???

2

581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos työnatajasi on sinut jo laittanut irtisanottujen "listalle", sinulle on siis annettu vähintään suullinen, mutta henkilökohtainen ilmoitus, että olet uhan alla.

      (Näin minulle kävi viime vuonna, ei mitään lappua annettu, ainoastaan suullisesti.)

      Tämän perusteella uskon, että työnantajasi päästää sinut menemään ilman, että sinun tulisi olla töissä irtisanomisaikaa.

      En osaa sanoa, miten käy irtisanomisajan palkan kanssa, kun lähdet heti, mutta sen voi selvittää liitosta.

      (Itse sain uuden työpaikan, ja "pakotin" työantajan irtisanomaan minut otin paketin 6kk palkka lomat rahana - tietysti työnantaja ei tiennyt uudesta paikastani...)

    • '''''''''

      ''Täytän koulutukseen pääsyn ehdot ja näyttäisikin siltä että todennäköisesti tulen hyväksytyksi mukaan piakkoin valintakurssin jälkeen - ja tällöin siis irtisanoudun välittömästi nyk. työstäni.''

      Nykyisenä työttömyysaikana ei ole ollenkaan taattua, että koulutukseen pääset.

      Irtisanoutuminen johtaa työkkärin taholta 3 kk:n karenssiin. Tosin koulutuksen ajalta saisit koulutustuen normaalisti karenssista huolimatta, siis saman, minkä saisit ilman karenssiakin.

      ''Siis kannattaako rikkoa sopimusta ja häipyä työpaikalta ennenaikaisesti (jos lyhyempi irtisan. aika ei enää vaan ole neuvoteltavissa työnantajan kanssa), vai tuleeko tästä muitakin ongelmia kuin vain viim. poissaoltujen viikkojen saamatta jäämä palkka?''

      Teoriassa sinulla olisi korvausvelvollisuus työantajan suuntaan, jos sopimatta työpaikaltasi haihdut ilman irtisanomisaikaa. En tiedä sitten, että miten käytännössä työantaja lähtisi korvausoikeuttaan toteuttamaan. Lomakorvausrahat luultavasti kuitenkin menettäisit irtisanomisajan palkkaa vastaavalta osin.

      Ehkä se pahin ongelma olisi työtodistuksen kanssa. Ja siinä, että jos haet toista paikkaa, mahdollinen uusi työantaja todennäköisesti soittelee entiselle työantajallesi ja tuskin hän kovin mairittelevaa arviota antaisi siinä tilanteessa, että häipyisit sopimatta ilman irtisanomisaikaa. Tuollaisella voi olla vuosien seuraukset. Tiedän tuon tuttavani kohtalon perusteella.

      ''Siis lähinnä haettavaksi tulevan koulutusrahapäätöksen/ ansiosidonnaisen päivärahan saamisen suhteen (joiden hakuprosessissa esitettävä myös viim. työtodistus - josta ilmenisi että olen 'rikkonut sopimusta')''

      Ei tuo koulutusrahapäätökseen vaikuta. Sen sijaan karenssin vuoksi et ennen mahdollisen koulutuksen alkamista saisi päivärahaa.

      Kannattaa siis päästä työantajan kanssa sopimukseen työsuhteen päättymisestä koulutuksen alkaessa.

      Tuossa vielä työsopimuslain korvauspykälä:

      Irtisanomisajan noudattamatta jättäminen

      Työnantajan, joka on irtisanonut työsopimuksen noudattamatta irtisanomisaikaa, on maksettava työntekijälle korvauksena täysi palkka irtisanomisaikaa vastaavalta ajalta.

      Työntekijä, joka ei ole noudattanut irtisanomisaikaa, on velvollinen suorittamaan työnantajalle kertakaikkisena korvauksena irtisanomisajan palkkaa vastaavan määrän.

      Jos irtisanomisajan noudattaminen on laiminlyöty vain osittain, korvausvelvollisuus rajoittuu noudattamatta jääneen irtisanomisajan osan palkkaa vastaavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      147
      5524
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      138
      3611
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3339
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3223
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      43
      2714
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      51
      2304
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2240
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      2186
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1924
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      93
      1826
    Aihe