astra merkkivalo moottori

salamankuva

moottorinmerkkivalo syttyi palamaan,vm 93 1,6 8v.starttauksen jälkeen jäi palamaan sitäennen on esiintynyt pientä nykimistä alakieroksilla.valolla ei merkitystä ajamiseen menee ihan hyvin.mikähän voisi olla vikana?

4

864

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käytin viimeviikolla omani virhekoodin luvussa (moottorin häiriövalon palamisen vuoksi)diaknoosi oli moottorin lämpöantura oli viallinen,kävin ostamassa uuden alkuperäisen anturan maksoi 20e valo sammui ja pelaa muutenkin hyvin sen jälkeen.Mulla astra oireili myös pienenä nykimisenä ja isolla polttoaineen kulutuksena ja joskus huonona käyntiinlähtönä lämpimänä,koska se antura antoi"väärää tietoa"ruiskulle(mulla nelipiste ruisku)eli vaikka moottori oli lämmin niin se anto ruiskulle tietoa,että se on kylmä kone elikkä ruisku antaa silloin rikkaamman polttoaineseoksen mistä johtui iso kulutus ja pieni nykiminen.Jos diaknoosi on sulla sama niin katso,kun menet ostamaan uutta anturaa,että sen pistoke osa on harmaan sininen(niissä on värikoodi)se kuuluu 1,6 8v moottoriin kaikissa moottoreissa 1.4,1.6,1.8,2.0 on erinlainen antura,kaikki käy kyllä ristiin,mutta niissä on jokaisessa eri arvot(eli ei näytä oikeita arvoja ruiskulle).Vikakoodin luku maksoi 30e ja pistoke on sulakkeiden vieressä.

      • merk.valo

        aamulla kun laitoin käyntiin niin valo sammui normaalisti.mytta siihen nykimiseen saattaa löytyä apu tosta moottorin lämpöanturasta,täytyy kokeilla sitä kun ei ole ton kallimpi.


      • xxxxxxx
        merk.valo kirjoitti:

        aamulla kun laitoin käyntiin niin valo sammui normaalisti.mytta siihen nykimiseen saattaa löytyä apu tosta moottorin lämpöanturasta,täytyy kokeilla sitä kun ei ole ton kallimpi.

        alipaineletkusta mikä menee ruiskusta rintapeltiin missä on mötikkä mistä lähtee muistaakseni 2 johtoa,letku on noin 30 cm pitkä se yleensä haurastuu ja tulee imuvuoto tarkista samalla kaikki alipaineletkut,mutta ne ei sytytä yleensä häiriövaloa,mutta aiheuttaa nykimistä.


      • mmakine
        merk.valo kirjoitti:

        aamulla kun laitoin käyntiin niin valo sammui normaalisti.mytta siihen nykimiseen saattaa löytyä apu tosta moottorin lämpöanturasta,täytyy kokeilla sitä kun ei ole ton kallimpi.

        Katso nyt ensin mikä sen vikavalon sytyttää. Sen jälkeen ei tarvitse arvailla yksitellen eri osia yksi kerrallaan. Eikä maksa mitään. Tarvittavat materiaalit ovat viiden sentin piuha millä oikosuljetaan kaksi nastaa diagnostiikkaportista ja englannin kielen taito jolla saat tulkittua vikakooditaulukkoa. Ideana siis oikosulkea pari nastaa ja laittaa virrat päälle jonka jälkeen vikavalo sähköttää koodin/koodit joka kertoo jotain aavistusta mikä sitä pännii.

        Englanninkieliset ohjeet löytyvät tästä :

        http://www.topbuzz.co.uk/info/fault_codes/fault_codes.htm


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5020
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1580
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1159
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1073
    5. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1069
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      997
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      959
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      862
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      759
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      723
    Aihe