astra merkkivalo moottori

salamankuva

moottorinmerkkivalo syttyi palamaan,vm 93 1,6 8v.starttauksen jälkeen jäi palamaan sitäennen on esiintynyt pientä nykimistä alakieroksilla.valolla ei merkitystä ajamiseen menee ihan hyvin.mikähän voisi olla vikana?

4

855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käytin viimeviikolla omani virhekoodin luvussa (moottorin häiriövalon palamisen vuoksi)diaknoosi oli moottorin lämpöantura oli viallinen,kävin ostamassa uuden alkuperäisen anturan maksoi 20e valo sammui ja pelaa muutenkin hyvin sen jälkeen.Mulla astra oireili myös pienenä nykimisenä ja isolla polttoaineen kulutuksena ja joskus huonona käyntiinlähtönä lämpimänä,koska se antura antoi"väärää tietoa"ruiskulle(mulla nelipiste ruisku)eli vaikka moottori oli lämmin niin se anto ruiskulle tietoa,että se on kylmä kone elikkä ruisku antaa silloin rikkaamman polttoaineseoksen mistä johtui iso kulutus ja pieni nykiminen.Jos diaknoosi on sulla sama niin katso,kun menet ostamaan uutta anturaa,että sen pistoke osa on harmaan sininen(niissä on värikoodi)se kuuluu 1,6 8v moottoriin kaikissa moottoreissa 1.4,1.6,1.8,2.0 on erinlainen antura,kaikki käy kyllä ristiin,mutta niissä on jokaisessa eri arvot(eli ei näytä oikeita arvoja ruiskulle).Vikakoodin luku maksoi 30e ja pistoke on sulakkeiden vieressä.

      • merk.valo

        aamulla kun laitoin käyntiin niin valo sammui normaalisti.mytta siihen nykimiseen saattaa löytyä apu tosta moottorin lämpöanturasta,täytyy kokeilla sitä kun ei ole ton kallimpi.


      • xxxxxxx
        merk.valo kirjoitti:

        aamulla kun laitoin käyntiin niin valo sammui normaalisti.mytta siihen nykimiseen saattaa löytyä apu tosta moottorin lämpöanturasta,täytyy kokeilla sitä kun ei ole ton kallimpi.

        alipaineletkusta mikä menee ruiskusta rintapeltiin missä on mötikkä mistä lähtee muistaakseni 2 johtoa,letku on noin 30 cm pitkä se yleensä haurastuu ja tulee imuvuoto tarkista samalla kaikki alipaineletkut,mutta ne ei sytytä yleensä häiriövaloa,mutta aiheuttaa nykimistä.


      • mmakine
        merk.valo kirjoitti:

        aamulla kun laitoin käyntiin niin valo sammui normaalisti.mytta siihen nykimiseen saattaa löytyä apu tosta moottorin lämpöanturasta,täytyy kokeilla sitä kun ei ole ton kallimpi.

        Katso nyt ensin mikä sen vikavalon sytyttää. Sen jälkeen ei tarvitse arvailla yksitellen eri osia yksi kerrallaan. Eikä maksa mitään. Tarvittavat materiaalit ovat viiden sentin piuha millä oikosuljetaan kaksi nastaa diagnostiikkaportista ja englannin kielen taito jolla saat tulkittua vikakooditaulukkoa. Ideana siis oikosulkea pari nastaa ja laittaa virrat päälle jonka jälkeen vikavalo sähköttää koodin/koodit joka kertoo jotain aavistusta mikä sitä pännii.

        Englanninkieliset ohjeet löytyvät tästä :

        http://www.topbuzz.co.uk/info/fault_codes/fault_codes.htm


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      119
      4590
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      27
      3324
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3185
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      44
      2949
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      119
      2789
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      49
      2787
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2569
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2125
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      7
      1961
    Aihe