Kiihtelysvaara

eksynyt sukuunsa

Sukututkimukseni kiemurtelee pitkin Karjalaa, jossa en ole koskan käynyt.
Nyt minulla on etsittävänä henkilöitä, joiden kotipaikaksi on merkitty Kiihtelysvaara, Röksä. Etsimäni henkilö on ilmeisesti muuttanut Kiihtelysvaaran Huhtilammelta Röksään, mutta en millään löydä häntä ja hänen perhettään. Onko Röksä kylä? Tietääkö joku?

Toinen outo asia ko. henkilössä on, että n. 60 v. sitten tehdyssä sukututkimuskaaviossa ko. henkilö mainitaan nimellä "Röksän Tannus". Onko Tannus joku paikallinen lyhenne tai nimitys? Tannuksia on kaaviossani kaksi, toinen on "Tolja Tannus". En yhtään käsitä, mitä nimityksiä ne ovat. Kumpikin tähän kohtaan sopiva henkilö on etunimeltään Gustav, olisiko sillä merkitystä?

Olen ylen kiitollinen Suomen Sukuhistorialliselle Yhdistykselle, joka julkaisee netissä seurakuntien rippikirjoja. Niitä selailemalla olen päässyt huomattavasti eteenpäin tutkimuksissani.

8

2229

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiiä

      kuin että Röksä on n. 10km Kiihtelysvaaran keskustasta pohjoiseen, liekö sama?

      • eksynyt sukuunsa

        On siis kylä?
        Kummallista on, että kirkonkirjoista Röksä katoaa noin vain. Löysin Kontiolahden tiedoista myös Röksän. Kulkeekohan rajat siten, että Röksä on voinut olla myös Kontiolahden puolella. Tuskinpa kahta Röksää löytyy!
        Ilomantsin kohdalla olen huomannut, että jotkut asuinpaikat ovat aikaisemmin kuuluneet Kiihtelysvaaraan, ja sitten Ilomantsiin tai päinvastoin.


      • Röksä
        eksynyt sukuunsa kirjoitti:

        On siis kylä?
        Kummallista on, että kirkonkirjoista Röksä katoaa noin vain. Löysin Kontiolahden tiedoista myös Röksän. Kulkeekohan rajat siten, että Röksä on voinut olla myös Kontiolahden puolella. Tuskinpa kahta Röksää löytyy!
        Ilomantsin kohdalla olen huomannut, että jotkut asuinpaikat ovat aikaisemmin kuuluneet Kiihtelysvaaraan, ja sitten Ilomantsiin tai päinvastoin.

        on tätänykyä Joensuuta ja Joensuuhan on ollut joskus Kontilahden? kylä, että onhan näytä kuntaliitoksia(, ja jakautumisia) ollut ennenkin ... ja seurakuntarajathan eivät ole olleet yhtä pitäjänrajojen kanssa... joten mielenkiintoisia hetkiä harrastuksen parissa.


    • Röxä byle

      Röksä sijaitsee Kiihtelysvaaran Keskijärvellä (nyk. Joensuuta). Mistähän suvusta on kyse? Itse harrastan sukututkimusta (myös tältä alueelta) ja sukulaisia asuu Röksässä. Pieni alue, jossa ei niin kovin ontaa sukua asu..
      Olisiko sinulla mahdollista laittaa vaikka sähköpostiosoitetta tänne?

    • nykyisin.

      Minä asun nykyisin Röksässä. Röksä taitaapi männä tuonne Kontiolahden puolelle asti ja männööhi. Miun äitini oli syntynyt tuossa Röksässä, Kontiolahden puolella. Onhan tiäl sukuja mistäpä lienet sitten. Minähi tiijän jottain

    • Lykkyä pyttyyn!

      Tutkimus on kivaa, mutta pidä oma pääsi - täällä on aika tavalla pelkkää huuhaan kanssa puuhaavia, ja kinastelijoita. Joten sukututkimus sivuja Suomen sukutut. seura / genealogia.fi ja SSHY. digi-tallennuksia kannattaa hyödyntää! :)

    • Maire

      Joensuun eli Kiihtelysvaaran Röksä ei jatku Kontiolahden puolelle. Rajasta alkaa Kansanahon kylä. Tiedän sen varmaksi, koska lapsuudenkotini on ensimmäinen talo Kansanahossa kunnan rajan jälkeen, n. 300 m. rajasta.

    • Röksän (ent. Röxä) kylä kuului 1850-luvulle asti Kontiolahden seurakuntaan ja sen rippi- ja lastenkirjat löytyvät Kontiolahden seurakunnan arkistosta: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/kirjat/Kirkonkirjat/kontiolahti/rippikirja_1844-1856_mko58-67/124.htm , samoin alkuperäiset historiakirjat (kaste-, vihki- ja haudattujen luettelot), joihin on olemassa Hiski-hakemisto: http://hiski.genealogia.fi/hiski/945o8p haku sanoilla Röxä ja Röksä. Vasemmalla olevasta luupista pääsee tarkastamaan tiedot alkuperäisestä lähteestä (se kannattaa tehdä, hiskissä on virheitä).
      http://hiski.genealogia.fi/seurakunnat/srk?CMD=SRK&ID=199&TYPE=HTML&LANG=FI
      http://hiski.genealogia.fi/seurakunnat/srk?CMD=SRK&ID=222&TYPE=HTML&LANG=FI
      Kontiolahden seurakunta oli ennen osa Liperiä, joten vanhimmat tiedot löytyvät sieltä. Sama on Kiihtelysvaaran kohdalla, vanhimmat tiedot löytyvät Tohmajärven srk:n arkistosta. Rippi- j a lastenkirjat löytyvät Kiihtelysvaara/ Tohmajärven kohdalta osalta Kiihtelysvaaran seurakunnan arkistosta aiemmin kuin historiakirjat, Liperin osalta vain historiakirjat ovat sen arkistossa, rippi- ja lastenkirjat ovat kokonaan Kontiolahden kohdalla.
      Liperin kastetut eivät ole Hiskissä, mutta löytyvät Family Search.org:n hakukoneesta (ilmainen, rekisteröint).
      SSHY:n kuvatietokannan lisäksi voit tarkistaa tietoja Digihakemistosta (usein kuvan laatu on parempi), googlaa Digihakemisto ja ao seurakunta. Voit itsekin täydentää Digihakemiston hakemistotietoja. https://digihakemisto.appspot.com/
      Toinen tarkistuskohde on henkikirjat, jotka sisältävät myös ortodoksiväestön. Googlaa Digihakemisto ja Kuopion läänin henkirjat, niin saat ne näkyviin vuosilta 1809-1916. Joka viidennen vuoden kohdalta hakemistotietoja on jo täytetty aika lailla. Voi hakea Contr F -toiminnalla. Etsi ao. kihlakunta, pitäjä, kylä, talo. Sisältävät tiedot henkirahaa maksaneista, ei siis lapsia tai vanhuksia. Täydennä hakemiston tietoja aina kun olet jossain liikkunut.
      Digihakemiston kirkonkirjojen kuvat ovat Arkistolaitoksen Digitaaliarkistosta (mikrofilmattuja).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      102
      3539
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3197
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2694
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      81
      2479
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2134
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2096
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1742
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1720
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1706
    Aihe