Keskoslapsen imetys

-tietämätön-

Meillä on sairaalassa keskosvauva, joka painoi syntyessään 935g. Painaa tällä hetkellä 2400g ja saa pullosta jonkin verran korviketta, loput menee nenämahaletkulla. Sikiöviikkoja lapsellamme on nyt 37 5.

Ärsyttää ettei missään vaiheessa hoitajat ole antaneet mahdollisuutta imettää lasta, eivät ole edes sanoneet että se kotiutumisen jälkeen olisi mahdollista.

Itselläni on se tilanne, että maitoa tulee jonkin verran (20ml/vrk), mutta en enää pysty käyttämään sairaalan sähköpumppua, koska se käy kipeää. Haluaisin kovasti imettää, mutta ilmeisesti se ei ole tällä hetkellä mahdollista, enkä usko että maidontuotanto kovin kauaa pysyy käynnissä.

Missä vaiheessa te muut olette saaneet alkaa imettämään keskoslasta ja onko onnistunut, vaikka lapsi olisikin ollut ensin korvikkeella ja pullolla? Kipeästi kaipailisin kokemuksia.

5

1110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että 37

      Muistelisin, että imetystä alettiin kokeilemaan siinä viikolla 37. Ei se kovin hyvin onnistunut, koska lapsi ei jaksanut silloin vielä oikein imeä, vaikka rinnoista runsaasti maitoa tulisikin. Sinuna kuitenkin ottaisin rohkeasti asian puheeksi ja sanoisin, että haluat koittaa imetystä. Voihan olla, että hoitajat ovat ajatelleet että et halua imettää, tai lapsi voi olla vielä imemiseen vielä liian "väsynyt".

    • ...

      Mulla on itselläni jonkin verran pienempi keskonen, joka tosin jo 2v. meillä ei imettämistä koskaan edes yritetty, mutta muutama "syy" tohon vois löytyä, tosin kysy hoitajilta. Meillä keuhkotilanne oli vaikea ja nesterajoitus, eli vähän nestettä ja paljon ravinteita. Joka aterialle oli pitänyt lisätä kaikennäkösiä lisiä ja öljyjä mitä äidinmaidossa ei ole. Ja oli todella tarkkaa vielä tossa iässä paljon söi ja pulaituksia tuli herkästi jos 5ml tuli liikaa annettua. Ja rinnaltahan tota maidon määrää ei kunnolla pysty luotettavsti tarkkailemaan.

      Mutta toivottavasti pääset jossain vaiheessa kokeilemaan ja onnistuisitkin siinä!

      • Minä_

        Keskosemme oli reilut 1,8 kg syntyessään. Alussa ei edes yritetty imettää, pari viikkoa syntymästä otin vauvan rinnalle, hän nukahti parissa minuutissa ja yritys heijastui seuraaviin syöttöihin, eli lähes kaikki maito oli annettava nenä-mahaletkun kautta, kun vauva ei jaksanut imeä pullosta.

        Hoitajat sanoivat, että satunnaisesti voi harjoitella, lääkäri sanoi, että kun paino 3 kg, on realistisempaa alkaa kokeilla imettämistä.

        Itse pumppaan maidot pumpulla, taitaa käydä kuin aiempien lasten kanssa, että maidon tulo hiipuu pikkuhiljaa ja siirrytään korvikkeeseen.


    • 7kk ikäisen pojan äiti

      Meilläkään ei kauheasti kannustettu yrittämään imetystä sairaalassa. Halusin silti kokeilla, ja sainkin 4-5 pvän loppuajan harjoitella imettämistä kerran päivässä, muuten meni maidot pullolla tai nenämahaletkulla. Kun päästiin kotiin, pojalla oli viikkoja 36 4. Tasan viikolla 37 jätin pullon pois, eikä ollut enää nenämahaletkuakaan.Oli silloin 2400g. Hyvin meni. Alle 2 vk jälkeen painoa oli tullut 250g 5 päivässä. Söi kyllä tosi tiheästi alkuun, että saisi lisättyä maidon määrää tarpeitaan vastaavaksi. Poika sai ennen täysimetyksen aloittamista suurimman osan korviketta, koska en herunut niin hyvin sille pumpulle. Vauva oli tehokkaampi. :) Nyt poika on 7kk ja edelleen imetyksellä kiinteiden lisäksi. Poika on muuten syntynyt viikoilla 34 1.

      • mussukan äitee

        vauva kannattaa vaatia rinnalle heti kun mahdollista, se tekee hyvää molemmille. Ehkä edellä mainittu rinnalla "väsyminen" onkin sitä että vauva on saanut henkisesti jotain jota koko ajan kaipasi, ja ei siksi välitä hetkeen pullosta syödä, vaan nukkuu onnellisena. Annettakoon sitten letkulla seuraava ateria, jos imetys kerran väsyttää. Vauvalle se voi silti olla sen arvoista. Meillä vauva ikään kuin heräsi eloon kun pääsi rinnalle ekan kerran, siitä päivästä lähtien seurasi ympäristöään, jaksoi vähän valvoakin. Imetys on paljon muutakin kuin vain fyysisen ravinnon antoa ja keskoset tätä läheisyyttä erityisesti tarvii. Ei maitomäärillä ole siinä niin väliä, kun vain saa olla rinnalla. Ja tällä asenteella maidontulokin lähtee elpymään viimeistään sitten kotona, kun ahkerasti rinnalla käydään.
        Itsellä maito lähes loppui sairaala aikana, mutta kotona päästiin täysimetykselle noin kuukaudessa. Työtä se vaati, mutta kannatti.

        Vaatikaa saada vauva rinnalle edes hetkeksi heti kun imeä vähänkään jaksaa.

        Mutta jos joku vauva ei enää rintaa huoli pulloon totuttuaan, ei siitäkään kannata itseään syyttää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      208
      3267
    2. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      2024
    3. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      38
      1641
    4. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1593
    5. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1337
    6. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1235
    7. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      50
      1033
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      6
      1020
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      196
      974
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      61
      947
    Aihe