Kielestä (kanjeista kysyisin)

tyhymä...

Taitaa kyllä olla hiukan väärä palsta, mutten löytänyt parempaakaan, pahoitteluni :)

Mutta jos joku tietävä haluaisi auttaa..
Ymmärtääkseni nämä kanjit ovat hyvin vanhoja "kirjoitusmerkkejä" alunperin lähtöisin Kiinasta, josta ne siirtyivät aikoinaan myös Japanin kirjoituskieleen.

Onko olemassa erikseen Japaninkielisiä ja Kiinan kielisiä kanjeja?
Entä voiko kanjeja yhdistellä samaan tekstiin/lauseeseen, vai muuttuuko kirjoitusasut tuolloin? Jos vaan haluan samaan lauseeseen vaikkapa "usko" ja "rakkaus"? Voiko ne kirjoittaa vaan peräjälkeen?

Missäköhän olisi luotettavia nettisivuja kanjien tutkailuun?

Kiitos paljon! :)

4

889

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaukoitainen

      Kanji on kehittynyt kiinalaisista kuvakirjoitusmerkeista muutama tuhat vuotta sitte. Kanjit seka Kiinassa etta Japanissa on samat, mutta kun Kiinan kielessa Kanji aannetaan aina samalla tavalla, niin Japanissa niilla voi olla, ja useimmiten on, useita erilaisia aantamisia riippuen missa yhteydeassa ja merkityksessa sita kautetaan. Google "learning kanji online" ja siella on noin 500,000 vastausta joista voit ryhtya hakemaan. Mutta Englannin kieli tarvis hallita ensin.

      • jriogvjjaeovjevsprovjkpo

        Haluaisin että japanin, kiinan muutaman muun kielen merkit näkyisivät Wikipediassa. Kun mulla nyt ei viime aikoina oo näkyny ku tein päivityksiä. Kun en mitenkään muista miten ne sain aikasemmin näkyviin. Ärsyttää ku siellä on vaan laatikoita. En opiskele japania enkä muutakaan toisella kirjoitusjärjestelmällä kirjoitettavaa kieltä, mutta olis kiva saada ne näkyviin.


    • japanilainen...

      Kanjit siis ovat peräisin Kiinasta, mutta on olemassa myös pieni joukko Japanissa "keksittyjä" kanjeja. Kanjeja kautta aikain on kertynyt kymmeniä tuhansia, niistä vain muutama tuhat on nykyisin (yleisessä) käytössä.

      Kanjeja peräkkäin laittamalla ei välttämättä synny järkevää lausetta, ei kiinaksi eikä japaniksi, eikä varsinkaan japaniksi jossa tarvitaan myös tavumerkkejä hiragana ja katakana. Lisäksi jos ei kieltä osaa voi eri kanjeja peräkkäin laittamalla saada aivan eri merkityksen kuin yksittäisen kanjin merkityksestä luulisi. Nimittäin, useimmat sanat koostuvat vähintään kahdesta kanjista: japanissa "puhelin" = sähkö puhe. Koska yleisessä käytössä on muutama tuhat merkkiä ja sanoja kuitenkin loputon määrä voit arvata että erilaisia kanjien yhdistelmiä on lukemattomia.

      • Vive la Tokyo

        Kanji-sanakirjat kattavat yleensä n. 5000 merkkiä. Peruskoulun aikana japanilaislapset opettelevat 1945 kanji-merkkiä (ns. Joyo-kanjit), tosin tätä listaa ollaan laajentamassa n. 100 merkillä. Näistä hieman päälle 1000 merkkiä opiskellaan ala-asteella ja loput yläasteella. Nuo merkit on katsottu sellaisiksi, että ne hallitsemalla selviää jokapäiväisestä elämästä japanilaisessa yhteiskunnassa. Erilaiset erikoistumisalat ja kaunokirjallisuus saattaavat sitten lisätä uusia merkkejä ja merkityksiä.

        Jos merkit eivät näy selaimessa oikein, kannattaa ensimmäisenä tarkistaa, että selaimessa on valittu oikea merkistökoodaus. Englanninkielisessä Firefox-selaimessa käytettävää koodausta voi vaihtaa View-valikon Character Encoding -kohdasta (kaikista selaimista löytyy vastaava toiminto). Japaninkielisillä sivuilla Shift-JIS on yleisin koodaus. Useat sivustot osaavat käskeä selainta vaihtaamaan koodauksen automaattisesti oikeaksi, mutta eivät kaikki. Mikäli koodauksen vaihto ei auta, silloin todennäköisesti japanilaiset merkistöt sisältävä kirjasintyyppi (fontti) puuttuu. Sellainen tulee Windowsin mukana (XP, Vista) ja sen voi lisätä Ohjauspaneelin kieliasetusten kautta ottamalla japanin kielen tuen käyttöön. Lisää ohjeita: http://alkuaurinko.sivu.be/?page=tietokone


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      260
      15259
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10176
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9391
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7119
    5. 182
      6567
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6248
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5622
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4816
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      1962
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      151
      1717
    Aihe