...ja sitten rehellisesti katsastaa noin 65-75km/h kulkevan "kiinanmopon" kevariksi (Fude?), maksaa autoveron (kuulemma 8% ostohinnasta - peanuts) ja sitten maksaa kv-vakuutuksen?
Siis onko jokin este, miksi moposkootteria ei voisi rekisteröidä/käyttää laillisesti kevarina hoitamalla asiat kuntoon ILMAN kallista jarrujen tms rungon modifiointia, vilkut?. Kuinka katsastusmies suhtautuu mopoon, joka kulkee 75km/h?
Nordean mukaan liikennevakuutus irtoaa 1-125cm3 moottoripyörälle alle 200e/vuosi, kun bonukset kunnossa (no eipä pelkkä liikennevakuutus 600cc pyöräänkään paljon maksanuy 70% bonuksiilla)
Voiko mopon virittää poistamalla ns kuristukset...
8
940
Vastaukset
Mopon rakenne ei ole tarpeeksi vahva piikkiluokkaan.
Jarruihin nyt ainakin tyssää katsastuksessa.- ......
Noiden kiinanpaskojen rakenne on tasan sama monissa mopoissa ja 125-luokan prätkissä. Eihän se riittävän vahva piikkiluokkaan ole, mutta kun se on piikkinä EU-hyväksytty, niin mikäs siinä sitten. Ongelma onkin sitten siinä, että saatko maahantuojalta todistuksen aiheesta. Jos et saa, ei moottoripyöräksi katsastaminen onnistu käytännössä millään ilveellä. Samoin moottorista pitää saada todistus, jossa kerrotaan sen täyttävän saaste- ja meluvaatimusket myös kurittomana. Tuota et luultavasti tule mistään saamaan, koska moottori ei kyseisiä normeja täytä. Ja vaikka täyttäisikin, niin todistuksen hankkiminen testaamalla on varsin kallista.
- A-kortilla
...... kirjoitti:
Noiden kiinanpaskojen rakenne on tasan sama monissa mopoissa ja 125-luokan prätkissä. Eihän se riittävän vahva piikkiluokkaan ole, mutta kun se on piikkinä EU-hyväksytty, niin mikäs siinä sitten. Ongelma onkin sitten siinä, että saatko maahantuojalta todistuksen aiheesta. Jos et saa, ei moottoripyöräksi katsastaminen onnistu käytännössä millään ilveellä. Samoin moottorista pitää saada todistus, jossa kerrotaan sen täyttävän saaste- ja meluvaatimusket myös kurittomana. Tuota et luultavasti tule mistään saamaan, koska moottori ei kyseisiä normeja täytä. Ja vaikka täyttäisikin, niin todistuksen hankkiminen testaamalla on varsin kallista.
Ok, kiitos vastauksesta asiantuntijoille.
Seuraava kysymys kai on, että tuleeko päivä-, vai rikesakkoa, jos ajaa mopolla 60km/h A-kortilla (siten a-vero, kats. maksu, vakuutus maksamatta)? Ja siis edelleen on se A-kortti ja ikää ihan liikaakin...) A-kortilla kirjoitti:
Ok, kiitos vastauksesta asiantuntijoille.
Seuraava kysymys kai on, että tuleeko päivä-, vai rikesakkoa, jos ajaa mopolla 60km/h A-kortilla (siten a-vero, kats. maksu, vakuutus maksamatta)? Ja siis edelleen on se A-kortti ja ikää ihan liikaakin...)Päiväsakkoa napsahtaa kymmenen kappaletta virittämisestä ja mahdollisesti rikesakkoa ylinopeudesta plus tietysti muut sanktiot elikä tuloista riippuen saattaa tulla ajolle hintaa käytetyn kevarin verran.
- assss
mutta nykyään näkee mopoja, joissa todella isot levyjarrut ja 2 istuinpaikkaa. Nämä ovat ns. EU-mopoja. Jotkut painavat jopa 115 kg.
Väittäisin, että tehtaat tekevät (kustannussyistä) samoihin runkoihin isompiakin moottoripyöriä. Varmasti jarrutkin kelpaavat ainakin 125 cm3 moottoreita varten.
Eikö jokin Derbi Senda näytä ulospäin 250 cm3 cross-pyörältä?
Tämä voi olla vaikea tehtävä yksityishenkilölle.
Tehdas pitäisi olla apuna, sieltä pitäisi saada jotain todistuksia jarruista ja rungon kestävyydestä.
Ihmettelen vain esim. miten aivan selvä mopo, jokin Honda Monkeyn Kiinan kopio, on saatu rekisteröityä 1-paikkaisena kevarina 124 cm3 luokkaan.
Onkohan siinä mitään eroa mopoluokan vastaavaan malliin. Siinä ei todellakaan päällepäin näy vahvemmat jarrut, runko tms.
Eo. kevaria on myynnissä Suomessakin, merkkiä en nyt muista.
- tuomari juonio
Olet muutaman vuoden myöhässä, enää ei moinen onnistu.
- Vastaava laite
Jos laite on jossain EU maassa rekisteröity moottoripyöräksi ja siitä on todisteet niin onnistuu kun vastaavat mahdolliset muutokset on tehty.
- kait......k
heität ne kurit vaa pois ja ajelet nätisti ni eine posliinit mitää sano mut jos siel kyläl on paljo ratsioita ni voishan siihe ostaa sellasen phot econ mikä rajottaa sit kierroksia kun painanaa kaukosäätimellä taskussa. Uutena maksaa joku 100 e
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama295099Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä644081Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve773657Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732718Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1502516Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602378Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl792189Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272157- 1351674
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko401538