Hurghada + tuuli

*Aranel*

Olen lukenut nyt monesta paikkaa, että Hurghada on aikas tuulista aluetta, varsinkin talvikuukausina. Mitenkäs loka-marraskuussa? Ja onko se jatkuvaa vai hellittääkö illaksi tms.? Haittaako kuinka paljon meressä uimista?

Kertoisitteko kokemuksistanne, kiitos.

2

1092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä olen käynyt Hurghadassa Marras-, Joulu- ja Tammikuussa, eikä tuuli ole haitannut meressä uimista, ja eikä se tuuli ole joka päivästä ja illaksi se yleensä heikkenee.
      Harrastan snorkjausta ja merellä olen käynyt joka matkalla eikä ole ongelmia ollut.
      Aavikolla se on inhottavaa kun hiekka pöllyää, mutta sielläkin pärjää kun pukeutuu oikein...elikkä huivi kasvoille.

      Mukavaa matkaa jos olet sinne lähdössä. ;-)

    • Hurkkisfani

      Hei. Hurghadassa asuneena ja siellä paljon lomailleena on kokemuksia joka kuulta. Loka-marraskuussa ei hirvittävän tuulista vielä ole mutta joulu-tammikuussa tuulee välillä aika reippaasti. Viime joulukuussa Hurghadassa ollessani oli muutamana päivänä niin tuulista ettei rannalle voinut mennä mut samoin oli myös nyt kesäkuussa joten pitkälti tuurista kiinni. Ja kyllä, yleensä hellittää illaksi. Meressä uimiseen ei vaikuta sinänsä jos tykkää aallokossa uida ja rantaan toisinaan kelluvat pikku meduusat ovat enemmänkin epämiellyttäviä. Niitä oli ainakin huhtikuussa tuulisina päivinä aika paljonkin. Mutta lämmintä riittää aina. Eli siis joka paikassa voi olla tuulista, oli lomakohde mikä tahansa. En tuulen vuoksi jättäisi menemättä Hurghadaan, onhan siellä melkein takuuvarma aurinko ja lämmintä ympäri vuoden.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      280
      4394
    2. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      58
      2466
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      120
      2404
    4. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      294
      2280
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      83
      2266
    6. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      141
      2260
    7. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      179
      2081
    8. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      75
      1872
    9. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      418
      1426
    10. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      151
      1331
    Aihe