Mikä tekee Linuxsin paremmaksi kuin Windows?
En todellakaan edes keksi mitään asiaa missä Linux olisi parempi kuin Windows..EI MITÄÄN.
Osaako edes Linux virittelijä itsekkään tätä kertoa, arvaten että EI.
Mikä tekee paremmaksi?
7
196
Vastaukset
Linuxeissa on pahoja puutteita, koska siinä ei ole:
- viruksia
- WGA-vakoiluohjelmaa
- kiintolevyn eheytystarvetta
- tarvetta maksulliselle toimistosovellukselle
- suljettua koodia, mihin piilottaa ylläreitä
- maailman huonointa järjestelmän päivitysfilosofiaa
- jne., jneselkeästi myös, että ei ole pelkästään työpöytä koneisiin sovelias skaalautuvuutensa vuoksi...
Myös edullisuus on näennäistä, koska "saahan" myös M$ tekelettä netistä "ilmaiseksi" muun muassa TPB:stä... ;-)- penafani
Eihän Windowsissa ole tarvetta maksulliselle toimistosovellukselle. Openoffice toimii siinäkin.
- .......
penafani kirjoitti:
Eihän Windowsissa ole tarvetta maksulliselle toimistosovellukselle. Openoffice toimii siinäkin.
...eihän Windowsissa ole edes toimisto-ohjelmistoa valmiina, luulisi siihen hintaan nyt edes kattavat ohjelmistot saavan. No, jos jotkut haluavat tyhjästä maksaa.
penafani kirjoitti:
Eihän Windowsissa ole tarvetta maksulliselle toimistosovellukselle. Openoffice toimii siinäkin.
Taitaa penafani olla MS-jenginpetturi: Open Sourcehan on kommunismia! ; )
- peanfani
Kollimaattori kirjoitti:
Taitaa penafani olla MS-jenginpetturi: Open Sourcehan on kommunismia! ; )
penafani imee opensourcesta kaikki mitä ilmaiseksi saa, olenhan kapitalisti...
- alulla.
Tärkeintä on kuitenkin tietosi siitä että Linux on parempi. Yksityiskohdat selviää kokeilemalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk765557Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6303632SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit842969Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no3022818"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –971847Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6601770Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4871453Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141441Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re241431Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .189998