Jos tämän koneen meinaa saada kaatumaan on tarttuva kaksin käsin keskusyksikköön ja kipattava se nurin. Muuten tämä ei kaadu sitten millään. Miksi tämä onkin tehty niin vakaaksi? Neljäs kuukausi Mintillä eikä vaan suostu kaatumaan...
Linux Mint on älyttömän vakaa
28
581
Vastaukset
- Vakaa kone
Vähän yli vuosi Vistalla ja 0 tilttiä.
- Kainalniemen Hiki
Saahan sinä nimimerkin takaa kirjoittaa mitä tahansa. Olen vain sattunut näkemään sivusta tuttavien Vistan kanssa tappelua ja sääliksi käy heitä. Mutta itsepähän ovat kahlehtineet itsensä Microsoftin ekosysteemiin kiinni. Siellä sitä sitten ollaan ja vikistään.
- V.P. Lehto
"Vähän yli vuosi Vistalla ja 0 tilttiä. "
Tuollaisilla valehtelijanlahjoilla päästäisiin jo Microsoftin Suomen divisioonan markkinointijohtajaksi. yleensä siinä koneen etureunassa/etulevyssä on sellanen nappi, josta saa sähköt koneeseen... Kokeile sitä ja tule vuoden päästä sit uudelleen! ;-)
- iirottelija
V.P. Lehto kirjoitti:
"Vähän yli vuosi Vistalla ja 0 tilttiä. "
Tuollaisilla valehtelijanlahjoilla päästäisiin jo Microsoftin Suomen divisioonan markkinointijohtajaksi.hehe ..
- Kupsahtaa
Täysin moitteetta on toiminut Mint KDE Gloria julkaisusta asti, enkä kyllä edes muista koska joku muukaan Linux jakelu olis menny mulla juntturaan. Hyviä nää Linuxit, en vaihtais pois vaikka maksettais:)
- heh heh.
Mainio trolli!
- vakaata?
On nämä uskomattomia nämä noobiet!
Jos ihan samat softat toimii eri taustakuvalla jonkun kokoamana jakeluna niin se on NIIN ihqua. ;)
Jos olet eri mieltä niin kerro joku kokoelma mikä EI ole vakaa? - Linux Mint on kopio
Kokeile Debiania ja sano sitten. Mint on muuten samanlainen Debian testipekki kuin Ubuntukin, itse asiassa Mint on Ubuntu eri teemalla.. Sidux on kanssa testipenkki sieltä reunalta. Kummastakaan testipenkistä ei taida olla hyötyä Debianille, mutta silti Debianin apu niille on tervetullutta ja jopa elosta kiinni. ;)
- Penguin
Ensinnäkin Mint on ihan muuta kuin Ubuntu eri teemalla, sillä on omia softia sun muuta...
Toiseksi, molemmissa korjataan bugeja ja pitkälti samoihin ohjelmistoihin, joten on niistä hyötyä. Ubuntussa myös suomennetaan mukavasti ja Ubuntuohjeet pätevät pitkälle myös Debianiin.
Kolmanneksi nämä ovat varsin suosittuja jakeluita molemmat ja kaikki mikä edistää Linuxin leviämistä on todennäköisesti hyväksi myös Debianille. - lisää?
Penguin kirjoitti:
Ensinnäkin Mint on ihan muuta kuin Ubuntu eri teemalla, sillä on omia softia sun muuta...
Toiseksi, molemmissa korjataan bugeja ja pitkälti samoihin ohjelmistoihin, joten on niistä hyötyä. Ubuntussa myös suomennetaan mukavasti ja Ubuntuohjeet pätevät pitkälle myös Debianiin.
Kolmanneksi nämä ovat varsin suosittuja jakeluita molemmat ja kaikki mikä edistää Linuxin leviämistä on todennäköisesti hyväksi myös Debianille.>...omia softia sun muuta...
Noobien pahimpia harhaluuloja.
Jos olet perustellusti eri mieltä niin kerro YKSIKIN käyttäjäsovellus mikä toimii vain tietyssä jakelussa? ;) - blaah
lisää? kirjoitti:
>...omia softia sun muuta...
Noobien pahimpia harhaluuloja.
Jos olet perustellusti eri mieltä niin kerro YKSIKIN käyttäjäsovellus mikä toimii vain tietyssä jakelussa? ;)"Jos olet perustellusti eri mieltä niin kerro YKSIKIN käyttäjäsovellus mikä toimii vain tietyssä jakelussa? ;)"
Siinä Mintissä on jotain omia asetustyökaluja, joita ei Ubuntun vakiorepositorioissa ole. Vrt. SuSen YaST. Tämä ei tietenkään tarkoita sitä, ettei niitä saisi mitenkään toimimaan Ubuntussa. - lisää?
blaah kirjoitti:
"Jos olet perustellusti eri mieltä niin kerro YKSIKIN käyttäjäsovellus mikä toimii vain tietyssä jakelussa? ;)"
Siinä Mintissä on jotain omia asetustyökaluja, joita ei Ubuntun vakiorepositorioissa ole. Vrt. SuSen YaST. Tämä ei tietenkään tarkoita sitä, ettei niitä saisi mitenkään toimimaan Ubuntussa.Kysymys kuului:"...kerro YKSIKIN käyttäjäsovellus..."
Johon sinä vastaat:"...Mintissä on jotain omia asetustyökaluja..."
LOL - Penguin
lisää? kirjoitti:
Kysymys kuului:"...kerro YKSIKIN käyttäjäsovellus..."
Johon sinä vastaat:"...Mintissä on jotain omia asetustyökaluja..."
LOLKuka on väittänyt että olisi jotain speciaalisoftaa joka ei jostain syystä toimisi muissa jakeluissa?
Mutta myönnä nyt pois että esimerkiksi Gobolinux ei ole pelkkä standardipaketeista kasattava distro, kuten niitä kuvailet.
- puusilimä
on ihan paska
- ihan pihalla?
Joskus ollut ihan järkeviäkin kommentteja mutta mistä nyt riipoo?
Mint on tasan yhtä hyvä jakelu kuin muutkin helpot, esim Mandriva, PCLOS, jne. - puusilimä
ihan pihalla? kirjoitti:
Joskus ollut ihan järkeviäkin kommentteja mutta mistä nyt riipoo?
Mint on tasan yhtä hyvä jakelu kuin muutkin helpot, esim Mandriva, PCLOS, jne.nyt ollaan sodat palstalla, joten on saatava riita aikaiseksi jostain...ihan mistä vain
- osapuolet
puusilimä kirjoitti:
nyt ollaan sodat palstalla, joten on saatava riita aikaiseksi jostain...ihan mistä vain
Sotiin tarvitaan oikeissakin sodissa vähintään kaksi järjettömästi käyttäytyvää osapuolta mutta tarvitaan myös sovittelija joka palauttaa toiminnan rationaaliselle tasolle.
>...eipä se mintti ole sen kummempi kuin muutkaan.
Kun siis kuitenkin olet oikeasti järjissäsi niin eikö tuon olisi voinut sanoa heti kärkeen eikä haukkua sitä paskaksi. ;)
- Wittgenstein
1. lyödä
Substantiivit
2. minttu
3. mintunvihreä
4. rahapaja
5. omaisuus
6. rahapaino
Adjektiivit
7. mintunvihreä
8. käyttämätön
9. painotuore
10. virheetön
11. erittäin hyvä (Slangi)
12. postituore (Filatelia)- Helinä Hulina
Erittäin hyvää (11) mintunvihreällä (7) perustyödällä varustettua lyöntiä (1) kaltaistesi tollojen päähän.
- solaris solaris
mint on neitimäisempi versio pupuntu pelleille joiden säätötaito on normi pupuntu pelleä heikompi. sukkahousupoikien tytönpirteä minttu linux... vain jälleen uusi pupuntupapana variaatio.
tapellaanko?- ongelmia?
Tällaiset kysymykset nousee helposti esiin jos ei ole satavarma omasta sukupuoli-identiteetistään. ;)
Ei sillä että sukkahousupoikien ihmisyys olisi jotenkin alempiarvoinen kuin muilla mutta heillä on tapana kysellä tällaisia. ongelmia? kirjoitti:
Tällaiset kysymykset nousee helposti esiin jos ei ole satavarma omasta sukupuoli-identiteetistään. ;)
Ei sillä että sukkahousupoikien ihmisyys olisi jotenkin alempiarvoinen kuin muilla mutta heillä on tapana kysellä tällaisia.Jos siis asennan Mintin niin huomaan ehkä olevani sukkahousuissa? Siellä kertausharjoituksessa selitin pojille että varusmiehenä havaittiin sukkahousujen olevan paras maihinnousukengän kiillotuksessa ja niin nyysittiin muijilta sukkahousut, tähän muut kommentoivat etteivät välttämättä halua kuulla tai ainakaan nähdä sukkahousujani. Olen siis viime aikoina törmännyt sukkahousuihin toistuvasti, pitääkö minun nyt huolestua. Jos pukeudun sukkahousuihin niin hankinko halkiolliset vai umpinaiset? Pidän myös stay-up sukista naisen päällä, onko sellainen jotenkin huolestuttavaa?
Nimimerkki "epävarma kysyjä"- -----v
exergy kirjoitti:
Jos siis asennan Mintin niin huomaan ehkä olevani sukkahousuissa? Siellä kertausharjoituksessa selitin pojille että varusmiehenä havaittiin sukkahousujen olevan paras maihinnousukengän kiillotuksessa ja niin nyysittiin muijilta sukkahousut, tähän muut kommentoivat etteivät välttämättä halua kuulla tai ainakaan nähdä sukkahousujani. Olen siis viime aikoina törmännyt sukkahousuihin toistuvasti, pitääkö minun nyt huolestua. Jos pukeudun sukkahousuihin niin hankinko halkiolliset vai umpinaiset? Pidän myös stay-up sukista naisen päällä, onko sellainen jotenkin huolestuttavaa?
Nimimerkki "epävarma kysyjä"Tuolla hiukan lämpimämmissä maissa joissa kalsarit ovat liian kuumat niin miesten sukkahousuja on hyvinkin saatavilla monilta valmistajilta:
http://www.comfilon.com/
Joten älä murehdi kiiloista, osta miesten malli, suomestakin jo saa, emme ole takapajula:
http://www.ferillo.com/verkkokauppa/product_catalog.php?c=42
ps: ne tavarataloissa yms. myytävät miesten ohuet "leudoinsäänkalsarit" eivät eroa sukkahousuista muuten kuin ettei niissä ole sukkaosaa... - sukkahousut sotkussa...
kun tollai sekoilee ja piileksii solariksen selän takana.
- Post-moderni linuxisti
...kyll maar on vakaa niin. Ja hyvä!
- sub-untu
tällöin?
- Mint KDE
Minulla ei ole Ubuntukaan 9.04 jäätyillyt ja tämä Minttikin on toiminut täysin moitteetta. Sinulla voi olla koneessasi jotain win-tautista rautaa jos on jäätyilyn oireita, epäilen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2054954Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy374262Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2002711Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171272297- 601901
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1121811- 671774
- 2081644
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1521212Martina tienaa itse rahansa
Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.241964