Tuottajahinnat

Peekon

Kyllä tuottajille täytyy maksaa kunnollista hintaa niin maidosta kuin lihastakin. Nyt ei auta kuin marssitaan lihatalojen ja meijereiden hallintomiesten toimistoihin, otetaan tämä vaikka 2 kertaa viikossa niin kauan kun alkaa tuottajahinnat olemaan kohillaan. Turhat keikarit vaan pellolle. Kaupan ostohinnoista on kans otettava selvää. Teollisuuden ja kaupan rosvoudelle on tehtävä loppu, ennen kuin ne tekevät meistä lopun >:( Viljan hinta nyt on ainoa mikä lievittää tilanneta, mutta senkin edun teurastamot ja meijerit tahtoo ahneuksissaan itselleen, tiputtamalla nytkin naurettavia tuottajahintoja. Toisaalta ei nykyiseen viljanhintaan kannata jyväjemmarinkaan panostaa, eikä varmaan pystykään ilman kunnollista akateemisen alan kuukausipalkkaa tuottamaan.
T.Lihatalon ja kaupan ryöstämä rehellinen tuottaja.

6

722

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saman ryövääjän uhri

      Mutta et sää nytte saa väkee liikkeelle. Ihmisille on tullu tuet jo. taas saa laskut tasattua, melkein kaikki. Me velkaset kituutetaan valtion lainoihin asti... Sit näkee jäikö mitään vai ei, luultavasti ei... Marssitaan sitte keväällä ( Tammikuus taitaa rahat taas loppuu..)

    • kyllä ryntää

      ostamaan ulkomaisia elintarvikkeita, jos kotimaiset kallistuu enää yhtään! Kipukynnys taitaa jo olla ylitetty.
      Tuottajahintoja pitäisi ehkä hieman jopa laskea, jotta kotimaisen kauppa pysyy kannattavana.

      • Lihantuottaja

        Jos tuottajahinnat vielä tästä laskee, loppuu kotimaiset elintarvikkeet.Eiköhän se ole aloittajan kirjaamat tahot, jotka kuluttajan kukkaroa nyhtää yhtä lailla kuin tuottajankin.


      • Lihantuottaja kirjoitti:

        Jos tuottajahinnat vielä tästä laskee, loppuu kotimaiset elintarvikkeet.Eiköhän se ole aloittajan kirjaamat tahot, jotka kuluttajan kukkaroa nyhtää yhtä lailla kuin tuottajankin.

        Oon vaan maidon kuluttaja! Mix maidon hinta kaupoissa nousee,kun samaan aikaan tuottajahinnat laskee?


      • Peekon
        kibbull kirjoitti:

        Oon vaan maidon kuluttaja! Mix maidon hinta kaupoissa nousee,kun samaan aikaan tuottajahinnat laskee?

        Ja meijeri vetää törkeästi välistä. Aivan niinkö lihapuolella kauppa ja teurastamot. Osakkeenomistajille kyllä maksetaan ja reilusti mutta tuottajat kirkkainsilmin tapetaan :(


    • tuottajat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      58
      1432
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      25
      1053
    3. 80
      925
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      64
      778
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      764
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    7. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      89
      690
    8. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      685
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      11
      662
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      636
    11. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      108
      601
    13. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      600
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      581
    15. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      572
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    17. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      503
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      502
    19. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      37
      487
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      38
      481
    Aihe