Kesä loppuu...

OliviaKoo

Maakuntalehti kertoi tänä aamuna, että kesää kestää vielä kaksi päivää. Tänään ja huomenna, sitten alkaa kylmää ilmaa virrata Suomeen.
Kyllä onkin lämmin ilta, ainakin tällä kaakkois-Suomessa, ihan kuin elokuussa.

Laitoin terassille kynttilöitä palamaan ja istuskelin samettisessa illassa. Kaikki kesäkukat terassilla kukkivat vielä ihan loistossaan. Olen istuttanut taas kukkasipuleita kuten muinakin vuosina, nyt vain tuntuu siltä, että olinkohan liian aikaisessa. Onkohan ollut liian lämmintä?

Melkein kaikki syystyöt on vielä tekemättä tämän lämpimän syksyn vuoksi. Humala on vielä ihan vihreä, samoin ruusupapu. Ei millään raaskisi ottaa niitä alas.
Lumihiutale amppelissa näkyy vain innostuvan, kun helteet loppuivat, kukat ovat vahvistuneet ja lisääntyneet, samoin on käynyt ruusuliisalle.

Ihana on ollut tämä syksy.

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1943

      tosiaan. Ruska alkaa näkyä täällä varsinaisessa Suomessa. Vaahterat ja haavat ovat erityisen kauniita. Puutarhassa kukkivat krassit, miekkaliljat ja syyshortensia. Kuivuudesta huolimatta kosteikko- ja suppilovahveroja on. Perkaan ja panen pakastimeen. Puolukat on poimittu, omenasose osittain. Mehuasemalle pitää tilata aika, puristettu omenamehu on hyvää. Nauttikaamme.

    • Tänään ainakin on ollut mitä ihanin syyssunnuntai.
      Lämpömittarikin (varjossa) kapusi vielä yli kahdeksantoista asteen!
      Oli mukava tehdä pieni (260km.) maakuntakierros, tai oikeastaan ajeltiin neljänkin maakunnan alueella. Oli hienoa ruskaa monin paikoin, sitä kun ei kotinurkilla ole, vai eikö sitä huomaa.
      Kamerakin oli mukana, mutta isäntä kun oli kuskina niin sitten mentiin vaan, ei paljon pysähdelty.
      Olenkin sanonut, että hänen kanssaan olisi pian Suomenmaa kierretty, ei paljon nähtävyydet kiinnosta.

      Niin ne maakunnat - ne olivat Satakunta, Varsinais-Suomi, Häme ja Pirkanmaa.

      Vielä siitä kesän loppumisesta, johan kohta on jo lokakuu - ajatelkaa, kuinka kauniista ja lämpimästä syksystä ollaan saatu nauttia!
      Kukkaset multa on jo kaikki ränsistyneet ja syytä etsiessä lienee aihetta katsoa peiliin, ovat jääneet huonolle hoidolle, en kertakaikkiaan viitsinyt enää kantaa niille vettä.
      Että silleen!

      Hyvää syksyä aloittajalle!

      • 1943

        ajelet, kun minäkin yleensä. Tavallisin reittini on 220 km yhteen suuntaan. Maakuntien rajoilla ajelen, sillä radio hyppii Satakuntaan, Hämeeseen ja Tampereelle. Täällä Varsinais-Suomessa kotikulmilla pysyy sentään samalla asemalla.Tänään oli lämmintä, mutta tuulista ja pilvistä. Puolikuu näkyi taivaalla illalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      83
      6422
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      446
      4492
    3. Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille

      34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön
      Maailman menoa
      63
      3664
    4. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      117
      2359
    5. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      137
      2299
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      22
      1046
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      69
      990
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      51
      924
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      91
      832
    10. Ajatteletko koskaan

      Että rikoit luottamukseni?
      Ikävä
      59
      725
    Aihe