Lueskelin elinluovutukseen liittyvää tekstiä ja törmäsin tällaiseemn ristiriitaiseen kohtaan:
Ihmisen sairauden tai vamman hoitoa varten voidaan elin, kudos tai soluja irrottaa [b]luovuttajalta, joka on antanut siihen suostumuksensa.[/b] Irrotettu elin, kudos tai irrotetut solut voidaan varastoida myöhempää käyttöä varten.
Elimen, kudoksen tai solujen irrottamiselle [b]tulee olla luovuttajan kirjallinen, tietoon perustuva suostumus.[/b] Luovuttajalla on oikeus syytä ilmoittamatta peruuttaa suostumuksensa milloin tahansa ennen elimen, kudoksen tai solujen irrottamista.
mutta
[b]Kuolleen ihmisen elimiä, kudoksia ja soluja saadaan irrottaa, jollei ole syytä olettaa, että vainaja eläessään olisi vastustanut sitä taikka että hänen lähiomaisensa tai muu läheisensä vastustaisi sitä.[/b]
Nyt herää kysymys, että kuolleelta saa poistaa elimiä oli hänellä elinluovutuskortti tai ei?! Tässä tapauksessa mitä hyötyä on koko elinluovutuskortista?
Valaiskoot joku tietämätöntä...
Elinluovutus
8
1422
Vastaukset
- LL.
elinluovutustestamenttia TAI omaisilta saatua lupaa!!
- 17+4
mutta miten sitten kun on todellinen pula elimistä. Tai joku silmäätekevän olisi tarpeen saada siirtoelin ja juuri onnettomuudessa ollut rvaA onkin sopiva HLAtyypitykseltään vastaanottajaan nähden. Voivat hyvinkin nappasta tarpeelliset elimet perustuen ventovieraiden olettamuksiin ja ääliökin tajuaa, että olettamuksella on etu itseensä (tässä tapauksessa elossaolevaan) nähden.
- sairaalasta
yksinkertainen prosessi vaan erittäin tarkkaan organisoitua toimintaa ja siihen ei lähdetä ilman lupaa suomessa. Vaikka kuolleelta (aivokuollut) löytyisi elintenluovutustestamentti, niin silti omaisten mielipidettäkin kysytään. Ja jos taas ei löydy, niin omaiset päättävät asiasta.
Kaikki kuitenkin tapahtuu todella nopeaa, koska kuolleen elintoimintoja ja elimiä ei ole helppo pitää toimintakykyisenä.
Elimistä on kova pula ja kuolleen elimillä voidaan auttaa eläviä. Olisi hyvä jos jokaisella olisi joko elinluovutuskortti tai selkeä paperi kukkarossa, joka kieltää luovutuksen.- varastomiehen tuottaja
pitävät muuten tasan niin kauan letkuissa, kunne jonku omainen ilmaisee epävarman ehkä joo, ja se on silloin lääkärin mielestä kyllä. Maagisen ehkä sanan jälkeen elintensäilytysyksikköä viedään sen verran vauhdikkaasti, ettei omaisille jätetä aikaa sanoa hyvästejä.
No, mitäpä meistä - Hmm empiä
varastomiehen tuottaja kirjoitti:
pitävät muuten tasan niin kauan letkuissa, kunne jonku omainen ilmaisee epävarman ehkä joo, ja se on silloin lääkärin mielestä kyllä. Maagisen ehkä sanan jälkeen elintensäilytysyksikköä viedään sen verran vauhdikkaasti, ettei omaisille jätetä aikaa sanoa hyvästejä.
No, mitäpä meistäKuka omaisista ryhtyy tarkastamaan, onko esim. vainajalta kaivettu sydän parempaan talteen
- helpottunee
Hmm empiä kirjoitti:
Kuka omaisista ryhtyy tarkastamaan, onko esim. vainajalta kaivettu sydän parempaan talteen
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/pohjois-savo/tietoa/oikeustietoa/elinluovutus.html
http://ec.europa.eu/news/around/070615_fin_fi.htm
Kannattaa aina tehdä apteekeista saatava elinluovitustestamentti.
Voit olla aivokuollut huomenna. http://www.lahjaelamalle.net/tilaus.html
http://www.tohtori.fi/?page=4069997&search=elinluovutustestamentti
Ystävättäreni sai silmiin uuden sarveiskalvon -hän näkeee onnettomuuden jälkeen. Mieti !!!! helpottunee kirjoitti:
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/pohjois-savo/tietoa/oikeustietoa/elinluovutus.html
http://ec.europa.eu/news/around/070615_fin_fi.htm
Kannattaa aina tehdä apteekeista saatava elinluovitustestamentti.
Voit olla aivokuollut huomenna. http://www.lahjaelamalle.net/tilaus.html
http://www.tohtori.fi/?page=4069997&search=elinluovutustestamentti
Ystävättäreni sai silmiin uuden sarveiskalvon -hän näkeee onnettomuuden jälkeen. Mieti !!!!Törmäsin elintenluovutukseen, kun lankoni sai munuaisen. Tajusin, miten tärkeä asia on kyseessä ja hankin elintenluovutustestamentin. Ja kerroin perheelleni kantani asian suhteen.
- ......
Kun kortti löytyy lompakosta, itselläni se on aina niin että nimi näkyy kun lompakon avaa, niin asia on selvä. Ei tarvitse kysellä sukulaisilta esim. autokolarin jälkeen. Elimet eivät säily kovin kauaa, eli henkilö pitää saada pidettyä hengissä niin kauan että elimet on irrotettu. Jos olen onnettomuudessa eikä omaisia saada paikalle ajoissa, mutta lompakko löytyy, voidaan elimet irrottaa ilman että omaisilta kysytään lupaa.
Mieheni on sairastanut syövän, hänen elimensä eivät kelpaa luovutukseen. Joku instanssi selvittää varmasti senkin, mutta itse kelpuuttaisin varmasti häneltä munuaisen, jos oma olisi sökönä (emme ole samaa veriryhmää, joten ongelma ei tule meidän kohdalla ikinä akuutiksi).
Itse olen täyttänyt tuon kortin yli 10 vuotta sitten, nythän sitä ei periaatteessa tarvittaisi, oletus on että elimet saa käyttää. Joka ei halua luovuttaa voi tatuoida tiedon rintalastaansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"728925Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1545594Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1285050Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään173900Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m853480Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta533379Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä402731En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102701Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html552667- 241747