Elinluovutus

kyssyyjjää

Lueskelin elinluovutukseen liittyvää tekstiä ja törmäsin tällaiseemn ristiriitaiseen kohtaan:

Ihmisen sairauden tai vamman hoitoa varten voidaan elin, kudos tai soluja irrottaa [b]luovuttajalta, joka on antanut siihen suostumuksensa.[/b] Irrotettu elin, kudos tai irrotetut solut voidaan varastoida myöhempää käyttöä varten.

Elimen, kudoksen tai solujen irrottamiselle [b]tulee olla luovuttajan kirjallinen, tietoon perustuva suostumus.[/b] Luovuttajalla on oikeus syytä ilmoittamatta peruuttaa suostumuksensa milloin tahansa ennen elimen, kudoksen tai solujen irrottamista.

mutta

[b]Kuolleen ihmisen elimiä, kudoksia ja soluja saadaan irrottaa, jollei ole syytä olettaa, että vainaja eläessään olisi vastustanut sitä taikka että hänen lähiomaisensa tai muu läheisensä vastustaisi sitä.[/b]

Nyt herää kysymys, että kuolleelta saa poistaa elimiä oli hänellä elinluovutuskortti tai ei?! Tässä tapauksessa mitä hyötyä on koko elinluovutuskortista?

Valaiskoot joku tietämätöntä...

8

1422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LL.

      elinluovutustestamenttia TAI omaisilta saatua lupaa!!

      • 17+4

        mutta miten sitten kun on todellinen pula elimistä. Tai joku silmäätekevän olisi tarpeen saada siirtoelin ja juuri onnettomuudessa ollut rvaA onkin sopiva HLAtyypitykseltään vastaanottajaan nähden. Voivat hyvinkin nappasta tarpeelliset elimet perustuen ventovieraiden olettamuksiin ja ääliökin tajuaa, että olettamuksella on etu itseensä (tässä tapauksessa elossaolevaan) nähden.


    • sairaalasta

      yksinkertainen prosessi vaan erittäin tarkkaan organisoitua toimintaa ja siihen ei lähdetä ilman lupaa suomessa. Vaikka kuolleelta (aivokuollut) löytyisi elintenluovutustestamentti, niin silti omaisten mielipidettäkin kysytään. Ja jos taas ei löydy, niin omaiset päättävät asiasta.

      Kaikki kuitenkin tapahtuu todella nopeaa, koska kuolleen elintoimintoja ja elimiä ei ole helppo pitää toimintakykyisenä.

      Elimistä on kova pula ja kuolleen elimillä voidaan auttaa eläviä. Olisi hyvä jos jokaisella olisi joko elinluovutuskortti tai selkeä paperi kukkarossa, joka kieltää luovutuksen.

      • varastomiehen tuottaja

        pitävät muuten tasan niin kauan letkuissa, kunne jonku omainen ilmaisee epävarman ehkä joo, ja se on silloin lääkärin mielestä kyllä. Maagisen ehkä sanan jälkeen elintensäilytysyksikköä viedään sen verran vauhdikkaasti, ettei omaisille jätetä aikaa sanoa hyvästejä.
        No, mitäpä meistä


      • Hmm empiä
        varastomiehen tuottaja kirjoitti:

        pitävät muuten tasan niin kauan letkuissa, kunne jonku omainen ilmaisee epävarman ehkä joo, ja se on silloin lääkärin mielestä kyllä. Maagisen ehkä sanan jälkeen elintensäilytysyksikköä viedään sen verran vauhdikkaasti, ettei omaisille jätetä aikaa sanoa hyvästejä.
        No, mitäpä meistä

        Kuka omaisista ryhtyy tarkastamaan, onko esim. vainajalta kaivettu sydän parempaan talteen


      • helpottunee
        Hmm empiä kirjoitti:

        Kuka omaisista ryhtyy tarkastamaan, onko esim. vainajalta kaivettu sydän parempaan talteen

        http://www.vapaa-ajattelijat.fi/pohjois-savo/tietoa/oikeustietoa/elinluovutus.html
        http://ec.europa.eu/news/around/070615_fin_fi.htm
        Kannattaa aina tehdä apteekeista saatava elinluovitustestamentti.
        Voit olla aivokuollut huomenna. http://www.lahjaelamalle.net/tilaus.html
        http://www.tohtori.fi/?page=4069997&search=elinluovutustestamentti

        Ystävättäreni sai silmiin uuden sarveiskalvon -hän näkeee onnettomuuden jälkeen. Mieti !!!!


      • helpottunee kirjoitti:

        http://www.vapaa-ajattelijat.fi/pohjois-savo/tietoa/oikeustietoa/elinluovutus.html
        http://ec.europa.eu/news/around/070615_fin_fi.htm
        Kannattaa aina tehdä apteekeista saatava elinluovitustestamentti.
        Voit olla aivokuollut huomenna. http://www.lahjaelamalle.net/tilaus.html
        http://www.tohtori.fi/?page=4069997&search=elinluovutustestamentti

        Ystävättäreni sai silmiin uuden sarveiskalvon -hän näkeee onnettomuuden jälkeen. Mieti !!!!

        Törmäsin elintenluovutukseen, kun lankoni sai munuaisen. Tajusin, miten tärkeä asia on kyseessä ja hankin elintenluovutustestamentin. Ja kerroin perheelleni kantani asian suhteen.


    • ......

      Kun kortti löytyy lompakosta, itselläni se on aina niin että nimi näkyy kun lompakon avaa, niin asia on selvä. Ei tarvitse kysellä sukulaisilta esim. autokolarin jälkeen. Elimet eivät säily kovin kauaa, eli henkilö pitää saada pidettyä hengissä niin kauan että elimet on irrotettu. Jos olen onnettomuudessa eikä omaisia saada paikalle ajoissa, mutta lompakko löytyy, voidaan elimet irrottaa ilman että omaisilta kysytään lupaa.

      Mieheni on sairastanut syövän, hänen elimensä eivät kelpaa luovutukseen. Joku instanssi selvittää varmasti senkin, mutta itse kelpuuttaisin varmasti häneltä munuaisen, jos oma olisi sökönä (emme ole samaa veriryhmää, joten ongelma ei tule meidän kohdalla ikinä akuutiksi).

      Itse olen täyttänyt tuon kortin yli 10 vuotta sitten, nythän sitä ei periaatteessa tarvittaisi, oletus on että elimet saa käyttää. Joka ei halua luovuttaa voi tatuoida tiedon rintalastaansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      72
      8925
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5594
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      128
      5050
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      17
      3900
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3480
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3379
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2731
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2701
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      55
      2667
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1747
    Aihe