Mikä olisi helpoin menetelmä muuttaa näppäinten kirjaimet toisiksi Calc-ohjelmalla. Muutosta tarvittaisiin kosketinsoittimen käytön takia.
Esimerkki: Taulukkoon näppäillään kirjain "Z", jolloin taulukkoon tulisi kirjain C1. Sitten kirjaimella "X"-taulukkoon tulisi kirjain D1 jne.
Korvaustoiminto on liian työläs, koska muutettavia tietoja on liian paljon syötettäväksi.
Onko ehdotuksia, makrokin voisi tulla kysymykseen, jos sellaisen osaisi laatia?
Näppäinten muuttaminen
6
650
Vastaukset
Tarkoitatko, että kirjoitettaessa soluun ZX sihen samaan soluun tulisikin C1D1. Taulukko on jonkinverran laajempi kuin solu, jolloin esim. soluun B7 kirjoitettu (ja Enterillä hyväksytty) Z voisi tuottaa soluun C7 hakutaulukkojen avulla C1.
excelissä piece of the cake
lue tuolta http://keskustelu.suomi24.fi/node/4025056
pikku muutoksella esim.
taulukon moduuliin...
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
On Error Resume Next
Application.EnableEvents = False
LisääID Target
Application.EnableEvents = True
End Sub
moduuliin...
Sub LisääID(Solu As Range)
Dim edellinen As String
Dim nykyinen As String
On Error Resume Next
With Solu.Cells(1, 1)
edellinen = .ID
.ID = ""
If Len(.Formula) > 0 Then
nykyinen = .Value
Select Case UCase(nykyinen)
'lisää tässä näppäinyhdistelmä muutoksia
Case "Z"
nykyinen = "C1"
Case "X"
nykyinen = "D1"
Case Else
nykyinen = ""
End Select
.Formula = edellinen nykyinen
.ID = CStr(edellinen nykyinen)
End If
On Error GoTo 0
End With
End Sub- Nuotittaja
"Tarkoitatko, että kirjoitettaessa soluun ZX sihen samaan soluun tulisikin C1D1"
Ei samaan soluun, vaan viereiseen soluu tulisi arvo (eli tässä kirjaimet) muokattuna. Viereiseen lähinnä siksi, että kirjoitusvirheet olisi jotenkin jäljitettävissä.
Siis vaikkapa syöttömällä soluun A3 arvo "Z", ohjelma (makro tms. menetelmä) laittaisi luvun muutettuna viereiseen (eli B3) soluun arvoksi C1.
Sama periaate toistuisi kirjaimella "X"-..... viereiseen soluun tulisi kirjain D1 jne.
Ajatuksena on saada muutettua näppäimistön kirjaimet (qwerty) jotenkin vastaamaan nuotteja (c,d,e,f...) (Ne ovat vakiona hyvin epäloogisessa järjestyksessä ja niissä esiintyy päällekkäisyyksiä) - Nuotittaja
Sain taulukon toimimaan funktiolla, joten tuo "moduli" saa väistyä ainakin toistaiseksi! Kiitos kuitenkin huolellisesti valmistetusta vastauksesta!
Katsopa vaikka Calcin ohjeista VLOOKUP:n esimerkki. HLOOKUP on melko samanlainen, mutta vaakasuuntaisille hauille.
- Nuotittaja :)
No nyt tuo toimii! Tämä oli juuri sopiva menetelmä tähän tarkoitukseen.
Kiitos neuvoista! :))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia
"Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak1094515Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei
Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka553326- 841103
Alkuperäinen kristillinen kaste on uskoville annettava upotuskaste
Kreikan sana BAPTIZO merkitsee upottamista. Alkuseurakunta kastoi upottamalla Apostolien tekojen kirjan mukaan: Ap.t 2552929Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purraa jatkamaan valtiovarainministerinä!
Ja jollei valtiovarainministerinä, niin sitten pääministerinä. Purra on nostanut Suomen talouden nyt komeaan kasvuun Ma82819- 170792
- 57769
Pitäisikö naisen haluta "puolisomies"?
Toivottavasti saan nyt tämän idean purettua hyvin sanoiksi? Mutta tuossa eräässä aloituksessa tuli vastaan tälläinen tek139760Miksi piti uhota naapuri Venäjälle ja tehdä itsestä heidän vihollinen?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f0eee963-3605-47e6-9989-a21347ce7757 "Jos sota syttyy Suomessa, näin tapahtumat vois195748Asiantuntijat todistavat: Rydman valehteli.
Virta oli oikeassa jokaisessa kolmessa eri väitteessä, sen sijaan RYDMAN VALEHTELI kaikissa kolmessa väitteessä. https:/189706