Minulla on käytössä tuo Picasa 3 ohjelma jolla muokkaan kuvia, nyt tuli ongelma sen kanssa. Kun muokkaan kuvan niin haluaisin tallentaa sen muokatun kuva sen alkuperäisen kuvan "päälle", ettei turhaan jäisi tuplakuvia tai joutuisi poistamaan niitä alkuperäisiä sitten erikseen. Kun yritän tallentaa kuvaa sen jo olemassa olevalla nimellä, niin se kysyy haluanko korvata alkuperäisen kuvan ja kun laitan ok niin sitten tulee ettei toiminto ole sallittu. Onko tuossa ohjelmassa olemassa asetuksissa jokin kohta josta sen saisi sallimaan alkuperäisen kuvan päälle talentamisen?
Vastaukset 1
picasa kakkosessa?
yksi asia mikä tuli mieleeni, kun siirrän kamerasta kuvia tietsikalle kameran omalla softalla, niin ei anna esim kopioida toiseen kansioon, vaikka sammutan softan. silloin käytän unlockeria. eli valitsen kaikki kuvat ja hiiren oikealla ja valikosta unlock all. unlocker on pieni softa minkä saa netistä.
enpä ole vaivautunut selvittämään, mistä moinen johtuu, voi olla että kameran softan asetuksissa on joku kohta missä pitäisi olla täppi tai ottaa pois.
yksi vaihtoehto on, että picasa kolmosessa on bugi.
asensin sen joskus ja hetken käytettyäni vaihdoin takaisin kakkoseen.
tarkista kaikki asetukset, jospa siellä on kohta, minkä ruksaamalla se onnistuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.2701808- 971376
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti2611294- 671015
- 79973
- 52849
- 57669
- 45575
Muiden vaikutus
Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?80552No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä
Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.29524