Muovivene pitäisi vaihtaa isompaan alumiiniveneeseen. Buster L 50 hv-nelari on ollut ns. vertailukohta mutta tarkemman harkinnan jälkeen Faster 460 voisi myös tulla kyseeseen. Se ei kuitenkaan ole Busterin lailla veneiden "toyota Corolla", joten käyttäjien kokemuksia kaipailisin.
Toinen juttu on nuo vene-konepaketit. Yamaha, Honda ja Suzuki menee OK, mutta jos koneena on Mercury, Evari tai Johnson niin ainakin allekirjoittaneen osalta hinta täytyy pudota 2000 € jotta voisin kiinnostua. Tällä hetkellä Suitza on vahvin vaihtoehto koska siinä on nokkaketju kumihihnan sijaan. Kuka myyjistä myy paketteja milläkin koneella?
Faster 460 - kokemuksia?
7
13854
Vastaukset
- Jareta
Faster on kaikin puolin asiallinen vene ja meriominaisuuksiltaan parempi kuin buster. Itse pidän esim alumiiniturkista kuin hullu puurosta, koska se kestää käyttöä paremmin eikä mätäne ajanmittaan kuten busterin vesivanerivastaava. Lisäksi Faster on oikeasti sadevesityhjenevä. Bustereiden lattiat ovat tahtoneet vähän vuotaa vettä turkin alle.
Toisaalta busteriin saa monipuolisemmat lisävärusteet kuin fasteriin. Omaan Fasteriini olen jäänyt kaipaamaan esim vapalaatikkoa.
Kannattaa tutustua ko veneitten vertailuun kipparilehdessä. - faster460
Käy vaikka kirjastossa lukemassa tuo testi.
Jos alumiinipaattia jostain syystä tekee mieli, niin eiköhän tuo ole kohtalaisen kiistaton ykkönen kokoluokassaan.- Faster than me
Kyse onkin lähinnä siitä, että tuossa kokoluokassa 0,5 metriä on hel**tisti. Eli Faster 515 olisi lähempänä toivelistaa mutta kun sen pakettihinta 75 hv koneella on aikas paljon kalliimpi. Ja taas Buster L on melkein 0,5 metriä tuota Fasteria pitempi vaikkakin noin suunnilleen saman hintainen.
Jos rahasta ei olisi pulaa niin kyllähän niitä hyviä veneitä löytyisi. Joka tapauksessa kun kyseessä on 5-7 kk nettopalkka niin ihan tuosta noin vaan ei voi ostopäätöstä tehdä.
- etekki
Nelareista Honda (ruiskuversio), Suiza ja Yamaha. Muita en edes katselisi.
Mutta jos itse pitäisi uusi 50hv kone ostaa, niin ilman muuta 50hv Evinrude E-TEC menisi top ykköseksi, mutta uusinta 2009-2010 mallia, joissa on kait uusimman version injektoritkin. Nuo nelarivaihtoehdot sitten heti lähellä perässä. Niitä on aika vaikea laittaa keskenään järjestykseen. Jos kuitenkin hintaero menee pahasti yli tonnin, niin sitte kait noista neljästä vaan halvin. Laske kuitenkin mukaan kaikki vermeet, eli potkuri, kauko ja mittarit.
wwmarine sipoossa myy faster 460:iin kait Evaria ja Hondaa. Katso lisää paketteja nettivene.com ja keltainenporssi.fi ja hae faster 460 - Lexhammer
Tere,
Olen ajellut Fasterilla huhtikuusta lähtien enkä ole päivääkään katunut ostoa :-)) , vene on helppo laskea ja nostaa trailerilta (vetolenkki ylempänä kuin Silverissä), myös kevyt kuljettaa. Hondan moottori toimii hienosti (vetouistelussa ei varmasti häiritse ketään), kulutus muihin moottoreihin verrattuna selvästi pienempi! Pilssipumpulla ei ole käyttöä kun vettä ei ole runkoon mennyt vielä mitään vaikka olen joka kelillä ajanut. Suosittelen ehdottomasti 50hv moottoria veneeseen, koska silloin saat veneen hienot ominaisuudet esille. Ostin korkeat etukaiteet veneeseen sekä lisäistuimen mille on ollut paljon käyttöä.
Talveksi pystytän autokatoksen pihaan, niin saan vielä jatkettua kalastuskautta pitkän matkaa( katos honkkarissa n.170 egee).- Pekii
Moi,
Toukokuussa tuli hankittua tuo Faster 460. Tällä hetkellä kun tunteja on takana noin 100, niin ei ole yhtään moitteen sanaa. Koneena toimii Honda BF50 joka on myös vuosimallia -09. Neljän aikuisen kanssa lähtee plaaniin aivan nätisti. Entinen vene oli buster ja suurena erona fasteriin oli se että tuppasi läikkä tulemaan sisään veneeseen. Fasterissa tätä ongelmaa ei ole, koska keula on tehty kantavaksi. Monet ovat moittineet mutu tuntumalla fasterin muovisia penkkejä, mutta pääsisivätpä kokeilemaan kunnon aallokkoon. Penkit joustavat perssien alla kuin traktorissa. Vene on pääasiassa uistelu/yhteysveneenä isolla vedellä ja kelejä on tullu testattua. Pilssiin ei ole allekirjoittaneella tullut kuin tippa ja sekin johtui propun huolettomasta kiristyksestä :)
- Anonyymi
Faster 460 on ollut pidempään.Alumiini turkki on mahtava . Kestää ja pitää. Hieno vene ajaa etenkin kelissä. Ei ole nousulistoja ja siksi pehmeä ajettava.Nousulistojen puute vaan aiheutaa sen, että konetehoa saa olla pykälä enemmän kuin muissa. Hondan jatkuvat trimmiongelmat vaan vituttaa ja siksi nyt vaihtuu kone. Hyvä nättikäyntinen ja bensapihi moottori pilattu huonolla tI umpipaskalla trimmillä. Maahantuoja ei tule vastaan mitenkään vaikka takuuaikana korjattiin kaksi kertaa ja samoja osia olis taas menossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja14414427Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va446042SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1685630Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124417HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.604246Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant214150Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot213916"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083702Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan293617Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692703