HAluaisiko joku adoptoitu kertoa minulle yhteydenottokokemuksestaan bioäitinsä kanssa -asia on nimittäin itselleni tällä hetkellä ajankohtainen.
Miten ihan konkreettisesti otit yhteyttä?
Miten äitisi suhtautui yhteydenottoosi?
Tapasitteko, miten se sujui?
Miksi otit yhteyttä, millaisia asioita halusit tietää äidistä, halusitko selvyyttä johonkin kysymyksiin?
Lukisin mielelläni muiden kokemuksista, nyt kun oma vastaava tilanne hieman jännittää.
Millaisia kokemuksia yhteydenotosta bioäitiin?
4
572
Vastaukset
- Yksi tarina.
Voisit lukea kirjan nimeltä "Kenen lapsi" siinä on useita kertomuksia joissa henkilöt ovat selvitelleet taustoja. En muista kirjoittajaa. Myös sellainen kirja kuin "Minä - adoptoitu" voisi olla ihan hyvä.
Onko kyseessä kotimaan vaiko ulkomaan adoptio?
Minulle kävi sillä tavalla että sain eräänä päivänä postista kirjeen jossa Pelastakaan Lapset ry:n sos.työntekijä lähestyi minua yhteydenottopyynnöllä. Ymmärsin kirjeen perusteella, että menisin tutustumaan asiakirja-aineistoon ja juttelemaan sos.työntekijän kanssa asioista kahden kesken mutta paikalla olikin bioäitini. Olin aivan järkyttynyt enkä oikein osannut kysyä mitään menneisyyteeni liittyvää.
Tapasin bioäitiäni myös sen jälkeen, mutta valitettavasti kommunikointi ei sujunut. Kai minulla on niin kova trauma siitä hylkäyskokemuksesta etten oikein osannut suhtautua bioäitiini oikein.
Bioäitini oli jostain saanut selville adoptiovanhempieni puhelinnumeron ja oli soitellut sinne, mutta adoptiovanhempani eivät antaneet hänen puhua kanssani. Ajattelivat että järkytys olisi minulle liian suuri ja että yhteydenottohalun täytyy tapahtua minun aloitteestani. Heti täytettyäni 18 vuotta minulla olisi ollut mahdollisuus selvittää taustojani mutta en halunnut.
Adoptiovanhemmillani oli negatiivinen suhtautuminen bioäitiini (heidän mielestään lapsensa hylkäävä nainen on "huono"). Adovanhempieni asenne vaikutti myös minun suhtautumiseeni bioäitiin ja se harmittaa näin jälkeenpäin, koska bioäitini on nyt kuollut emmekä voi enää jutella mistään.
Siis adovanhempieni mielestä bioäitini oli hylännyt minut koska ei halunnut minua ja bioäitini taas koki että hän joutui luopumaan minusta. En tiedä mikä on totuus asiassa.
Eli älä puhu yhteydenotostasi biovanhempiisi adoptiovanhempien kanssa, koska he voivat olla negatiivisia ja mustasukkaisia kuten minun tapauksessani. Etenkin jos he itse kärsivät lapsettomuudesta.
Varaudu myös siihen että bioäitisi tai isäsi ei halua tavata sinua. Minun bioäitini halusi tavata, koska hänellä ei ollut uutta perhettä.
Nyt bioäitini on kuollut ja olen aivan musertunut asiasta.
Perinnölliset sairaudet on yksi syy selvitää taustoja. Bioäidilläni ei onneksi ollut mitään sairauksia eli en ole perinyt mitään sairauksia. Se oli tietysti hyvä uutinen.
Muuten voin sanoa että asia on minulle niin arka ja herkkä etten oikein osaa puhua siitä kenenkään kanssa. Eli tästä syystä en kyennyt kommunikoimaan bioäitini kanssa. En koskaan kerro kenellekään asiasta jollei se ole aivan pakko.- 1soPekka
No joissakin tapauksissa lapsi saa hakea juuriaan adovanhempien avulla, ja saa heidän tuen.
En tiedä miksi jotkut ado vanhemmat eivät haluaisisi olla lapselleen tässä asiassa tuessa.
Aika kumma juttu - Adoptoitu
1soPekka kirjoitti:
No joissakin tapauksissa lapsi saa hakea juuriaan adovanhempien avulla, ja saa heidän tuen.
En tiedä miksi jotkut ado vanhemmat eivät haluaisisi olla lapselleen tässä asiassa tuessa.
Aika kumma juttuKiitos viesteistänne!
Minun adoptiovanhemmat kyllä tukevat hankettani ja ovat itse asiassa ajoittain siitä kiinnostuneempia kuin mitä minä itse. He ovat aina suhtautuneet biovanhempaan kunnioittavasti ja ymmärtävästi, ei häntä ole tosiaankaan tarvinnut leimata huonoksi tai mitään. Onhan adoptiolle ollut ihan selkeät syyt ja perusteet.
Olen sen verran käsitellyt asiaa mielessäni eikä asia ole ollut perheessämme mikään tabu, en tunne siitä huonommuutta enkä mitään sellaista joten sen suhteen asia on kyllä kunnossa. Tietysti jos vanhemmat olisivat suhtautunet adoptioon jotenkin negatiivisesti niin asia varmaan olisi minullekin arka ja hankala.
Kuulisin mielelläni lisää kokemuksista, jos jollain niitä on. - tintti09
Adoptoitu kirjoitti:
Kiitos viesteistänne!
Minun adoptiovanhemmat kyllä tukevat hankettani ja ovat itse asiassa ajoittain siitä kiinnostuneempia kuin mitä minä itse. He ovat aina suhtautuneet biovanhempaan kunnioittavasti ja ymmärtävästi, ei häntä ole tosiaankaan tarvinnut leimata huonoksi tai mitään. Onhan adoptiolle ollut ihan selkeät syyt ja perusteet.
Olen sen verran käsitellyt asiaa mielessäni eikä asia ole ollut perheessämme mikään tabu, en tunne siitä huonommuutta enkä mitään sellaista joten sen suhteen asia on kyllä kunnossa. Tietysti jos vanhemmat olisivat suhtautunet adoptioon jotenkin negatiivisesti niin asia varmaan olisi minullekin arka ja hankala.
Kuulisin mielelläni lisää kokemuksista, jos jollain niitä on.Anna-lehdessä 49/2004 on juttu, jossa kaksi adoptoitua (parikymppinen Laura ja bioäitinsä 25-vuotiaana tavannut Jouko) kertovat bioäitiensä kohtaamisesta.
Eeva-lehdessä helmikuu/2006 on Tuula Kasasen haastattelu liittyen tuohon jo mainittuun Kenen lapsi? -kirjaan liittyen. Samassa lehdessä on myös 28-vuotiaan Heidi Jääskeläisen juttu adoptiostaan ja bioäidin tapaamisesta.
Anna-lehdessä 43/2008 on kahden adoptoidun ja kirjan kirjoittaneen naisen (Heidi Köngäs & Reetta Kurjonen) haastattelut. He kertovat myös yhteydenpidosta biologisiin äiteihinsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain29811808Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-14111013Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2406323Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2185172Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1643646- 1743538
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502473Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3291980Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov111817Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171705