Väärä kärkiväli tulpissa?

mondeo-02

Ostin Hessumobiilista uudet tulpat -02 Mondeooni. Vaihdoin tulpat ja sen jälkeen autossa esiintynyt käyntiongelmia.
Ongelma ei ole suuri, mutta sen huomaa. Kaasua annettaessa moottorin käynti pätkii, yskähtelee ja tuottaa hetkellisen vetokatkoksen.
Jälkeenpäin huomasin että saamiemi tulppien kärkiväli on pakkauksen mukaan 1.2 mm ja ohjekirjassa se on 1.3mm.
Voiko ongelma johtua väärästä kärkivälistä vai jostain muusta?

8

4836

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jon82

      Tuliko vika heti tulppien vaihdon jälkeen?
      jos oli jo aikaisemmin niin vika voi olla myös tulppien johdoissa tai puolassa.
      Olen kuullut että mondeo olisi todella "tarkka" noista tulpista..mielellään käytettäisiin original (motocraft tai ngk) tulppia..
      tosin itselläni oli jonkin aikaa championit ja niissä kärki väli oli 0,9..ja ihan ok toimi..

    • vvbb

      Ei noin pieni väliero aiheuta mitään oireita, nykimistä esiintyy jos väli on lähes kiinni. Mondeoon pitää(suositellaan) vaihtaa tulpanjohdot tulppienvaihdon yhteydessä. HUOM myös uusi sytytystulppa voi olla viallinen ja aiheuttaa nykimistä, RIKKOO PUOLAN!!! Kokeile yhtä vanhaa tulppaa uuden tilalla yksitellen niin viallinen tulppa löytyy. Vikaa ei näe päällepäin.

    • frangrabba

      ostitko varmaan foortin omat tulpat,ei siihen oikein muita kannata laittaa ja olis kannattanut vaihtaa johtosarja samalla

      • Eikös se tulpanjohtojen vaihto samalla koskenut vaan alkuvuosien mondeoita.....


      • zöf
        tersa kirjoitti:

        Eikös se tulpanjohtojen vaihto samalla koskenut vaan alkuvuosien mondeoita.....

        Noilla tulpanjohdoilla on ominaisuus, ei pelkästään Fordin johdoilla, että ne kuluu käytössä, vastus kasvaa.
        Siksi ne täytyy vaihtaa silloin tällöin ja tuo 60 000 kilsan tulpanvaihtovöli on ihan hyvä vaihtoväli myös johdoille..


      • mondeo-02
        zöf kirjoitti:

        Noilla tulpanjohdoilla on ominaisuus, ei pelkästään Fordin johdoilla, että ne kuluu käytössä, vastus kasvaa.
        Siksi ne täytyy vaihtaa silloin tällöin ja tuo 60 000 kilsan tulpanvaihtovöli on ihan hyvä vaihtoväli myös johdoille..

        Täytyy hakea tulpat Fordilta ja samantien johdot. Ilmoitan kuinka kävi...


      • johdot..
        mondeo-02 kirjoitti:

        Täytyy hakea tulpat Fordilta ja samantien johdot. Ilmoitan kuinka kävi...

        Olen ajanut 2001 mallisella, 2 litran Mondeollani 242 000 km ja vieläkin on alkuperäiset tulpan johdot. Joten on aivan turha vaihtaa johtoja joka tulpanvaihtojen yhteydessä.


      • Dura
        johdot.. kirjoitti:

        Olen ajanut 2001 mallisella, 2 litran Mondeollani 242 000 km ja vieläkin on alkuperäiset tulpan johdot. Joten on aivan turha vaihtaa johtoja joka tulpanvaihtojen yhteydessä.

        Yhden kympän ero suositeltuun ei vaikuta mitään, ainoastaan jos tulpilla ajetaan yli pitkään niin kärkiväli kuluu yli suureksi yli 1.5 mm, ja silloin saattaa olla että ei lähde kylmänä käyntiin, Ainakin Bemareissa oli tätä kulutus ongelmaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      184
      1392
    2. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      80
      1070
    3. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      876
    4. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      77
      855
    5. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      82
      767
    6. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      744
    7. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      109
      705
    8. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      116
      618
    9. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      48
      587
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      18
      548
    Aihe