Kenellä on kokemuksia kesämökin aurinkopaneeli-akuista. Mikä akku pitää jännitteen mahdollisimman pitkään korkealla, kun sitä puretaan?
Minulla on 230Ah:n ka-akku ja kun akku on kutakuinkin täynnä se kestää tuollaisen 150 watin kuorman. Silloin säätimen ledi vilkuttaa punaista ja jos kuormaa vielä lisätään säädin katkaisee automaattisesti kaikki kuormat pois päältä.
Sitä vaan, että kun tv on 60w, läppäri saman verran, niin valoissa täytyy noudattaa vuorottaiskäyttö periaatetta.
Onko kaikissa akuissa jännitteenalenema verrannollinen kuormitukseen (käyrä)?
Parasta etsivä
2
317
Vastaukset 2
- säätimessä?
Annettujen tietojen perusteella ei ole mahdollista sanoa mitään tarkkaa. Kovin on pienen tuntuinen tuo 150 W kuorma. Se vastaa noin 12,5 A virtaa joka on isolla kuorma-autoakulla aika mitätön. Sillä virralla saat kuormittaa akkuasi 9 tuntia että saat ulos puolet varauksesta. Enempää ei ole syytä tyhjentää.
Sanot että säädin katkaisee. Se viittaa siihen, että otat kuorman säätimen kautta eikä suoraan akusta. Silloin pitää tarkistaa mikä on säätimen kautta otettava maksimivirta. Olisiko tämä virta jossain 10 - 12 A paikkeilla? Vika voi olla liian pieni säädin.
Säätimessä voi myös olla asetettuna joku jännitteen alaraja jolla se katkaisee, mutta 12,5 A virralla ei pitäisi alittaa järkevästi asetettua alarajaa moneen tuntiin.
Voit myös ottaa virran suoraan akusta ohi säätimen. Mutta silloin tarvitaan hiukan teknistä tietämystä ja varokeinoja jotta et kuormita akkua tyhjäksi saakka. Joku laite tulisi olla siinä välissä joka katkaisee ennen akun piloille kuormittamista.Siinä säätimessä on sellainen hipaisukytkin, jolla saa kaikki sen kautta menevät virrat poikki ja se myös katkaisee automaattisesti, jos virran voimakkuus menee yli 20 amppeerin. Siinä on se jännitetunnistin kans joka katkaisee, mutta en nyt muista sitä tarkalleen (ohjekirja mökillä), mutta olisko ollu 11,9 volttia ja suojaa akkua syväpurulta. En muista säätimen nimeä, mutta siinä on 8 kpl ledilamppua (jännitesymboli) Vihreät, keltaiset ja punaiset.
Saunalle menee suoraan akulta n.30m, 20mm2 parikaapelia, mutta siellä ei kuormaa ole, kuin neljä valaisinta yht. n. 55w.
Akulta säätimellekään ei ole matkaa, kuin 2m ja taisi olla 6mm2
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1081275
- 45891
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50716- 70666
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129654- 67606
- 53597
- 55545
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93463Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20460- 34447
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?113444Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142443- 5438
- 49437
- 51435
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e82417- 52403
- 42390
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het26386