Parasta etsivä

Kenellä on kokemuksia kesämökin aurinkopaneeli-akuista. Mikä akku pitää jännitteen mahdollisimman pitkään korkealla, kun sitä puretaan?
Minulla on 230Ah:n ka-akku ja kun akku on kutakuinkin täynnä se kestää tuollaisen 150 watin kuorman. Silloin säätimen ledi vilkuttaa punaista ja jos kuormaa vielä lisätään säädin katkaisee automaattisesti kaikki kuormat pois päältä.
Sitä vaan, että kun tv on 60w, läppäri saman verran, niin valoissa täytyy noudattaa vuorottaiskäyttö periaatetta.
Onko kaikissa akuissa jännitteenalenema verrannollinen kuormitukseen (käyrä)?

2

317

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • säätimessä?

      Annettujen tietojen perusteella ei ole mahdollista sanoa mitään tarkkaa. Kovin on pienen tuntuinen tuo 150 W kuorma. Se vastaa noin 12,5 A virtaa joka on isolla kuorma-autoakulla aika mitätön. Sillä virralla saat kuormittaa akkuasi 9 tuntia että saat ulos puolet varauksesta. Enempää ei ole syytä tyhjentää.

      Sanot että säädin katkaisee. Se viittaa siihen, että otat kuorman säätimen kautta eikä suoraan akusta. Silloin pitää tarkistaa mikä on säätimen kautta otettava maksimivirta. Olisiko tämä virta jossain 10 - 12 A paikkeilla? Vika voi olla liian pieni säädin.

      Säätimessä voi myös olla asetettuna joku jännitteen alaraja jolla se katkaisee, mutta 12,5 A virralla ei pitäisi alittaa järkevästi asetettua alarajaa moneen tuntiin.

      Voit myös ottaa virran suoraan akusta ohi säätimen. Mutta silloin tarvitaan hiukan teknistä tietämystä ja varokeinoja jotta et kuormita akkua tyhjäksi saakka. Joku laite tulisi olla siinä välissä joka katkaisee ennen akun piloille kuormittamista.

      • Siinä säätimessä on sellainen hipaisukytkin, jolla saa kaikki sen kautta menevät virrat poikki ja se myös katkaisee automaattisesti, jos virran voimakkuus menee yli 20 amppeerin. Siinä on se jännitetunnistin kans joka katkaisee, mutta en nyt muista sitä tarkalleen (ohjekirja mökillä), mutta olisko ollu 11,9 volttia ja suojaa akkua syväpurulta. En muista säätimen nimeä, mutta siinä on 8 kpl ledilamppua (jännitesymboli) Vihreät, keltaiset ja punaiset.
        Saunalle menee suoraan akulta n.30m, 20mm2 parikaapelia, mutta siellä ei kuormaa ole, kuin neljä valaisinta yht. n. 55w.
        Akulta säätimellekään ei ole matkaa, kuin 2m ja taisi olla 6mm2


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1275
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      891
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      716
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      654
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      606
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      545
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      460
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      447
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      113
      444
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      417
    18. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      390
    20. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      26
      386
    Aihe