vesiautomaatti

baria

Vesiautomaatti JGP-2JH-1200C, käynnistyy kun paine on 1,5 bar ja pysähtyy kun se on 3 bar, Tarkistin vastepaineen ja asetin sen 1,4 bar. Esim. suihkussa käynti on hieman hidasta nelihenkiselle perheelle. Netistä löytämäni tiedon mukaan
http://www.alibaba.com/product-gs/259215008/JGPxxx1C_INOX.html
Max pressure on 4,8 bar. Suomenkielisiä ohjeita ei netistä löydy eikä pumpun omiakaan löydy. Ei myöskään sitä kuka tuotetta myy.

Onko tuo Max pressure luku, johon paineen pitäisi nousta? Voiko tällaisissa vesiautomaateissa säätää jostakin painetta? Jos ei voi, missä voisi olla vika, että paine on noin alhainen.

12

8452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4,8bar on max paine laitteistolle. käytön maksimi on luultavasti 4 barin luokkaa. Katsele tuo ohje jos siitä olisi apua.
      http://www.pumppulohja.fi/p_lohja/kayttoohjeet/Isku-jet.pdf
      painemittarin yhteydessä se harmaa kotelo sisältää sen painekytkimen
      mulla asennettuna 2 ja 4 bar nuo paineet

      Vastepaine pitäisi asettaa tyhjällä säiliöllä? ja osittain kalvon veltostuminen ja ilman kertyminen kalvon väärälle puolelle alentavat saantoa.

      Katsele myös tuolta pumppulohjan sivulta sivulta faktaa noista painesäiliöistä, eli 50l säiliö ei todellakaan varaa sitä 50litraa 4 barin paineella olevaa vettä. ja kuinka se sitten pitäisi välillä puhdistaa ja laittaa taas paineet kondikseen. http://www.pumppulohja.fi/p_lohja/kayttoohjeet/Painesailiot.pdf

      • baria

        Vastepaineen asetin niin, että pumppu oli pysähdyksissä ja pari hanaa auki. Kun vettä ei enää tullut hanoista, laitoin ilmaa. Vettä tuli taas vähän, vastepaine laski ja lisäsin sitten vielä ilmaa niin että mittari näytti 1,4.

        Nuo antamasi osoitteet on tosi hyviä. Ymmärtääkseni käynnistyspainettakin voi siis nostaa ja ajattelin laittaa sen 2 bar. Pysähtymispaineeksi 4 bar.


      • baria 2
        baria kirjoitti:

        Vastepaineen asetin niin, että pumppu oli pysähdyksissä ja pari hanaa auki. Kun vettä ei enää tullut hanoista, laitoin ilmaa. Vettä tuli taas vähän, vastepaine laski ja lisäsin sitten vielä ilmaa niin että mittari näytti 1,4.

        Nuo antamasi osoitteet on tosi hyviä. Ymmärtääkseni käynnistyspainettakin voi siis nostaa ja ajattelin laittaa sen 2 bar. Pysähtymispaineeksi 4 bar.

        Vastepaineen asetin niin, että pumppu oli pysähdyksissä ja pari hanaa auki. Kun vettä ei enää tullut hanoista, laitoin ilmaa. Vettä tuli taas vähän, vastepaine laski ja lisäsin sitten vielä ilmaa niin että mittari näytti 1,4.

        Nuo antamasi osoitteet on tosi hyviä. Ymmärtääkseni käynnistyspainettakin voi siis nostaa ja ajattelin laittaa sen 2 bar. Pysähtymispaineeksi 4 bar.


    • buggafu

      mistä varaosat,kuka myy kyseistä laitetta.Tartteis löytää vesipussi tähän laitteesee,

      • Ali Baba

        Alibaba myy niitä.


    • vettä kaivosta

      Käynnistys olisi hyvä olla 3 ja sammutus 4, sen kovemmalle tuota ei voi vetää kun jää keittämään vettä pumpunpesässä. Vastapaine paisunta astiaan 0,9x pumpun käyntiinlähtöpaine eli 2,7bar, näion neuvotaan grundfos syvåäkaivopumpun ohjeissa.

      Surkeita vehkeitä nuo kuitenkin on, ainoa oikea pumppu on vesirengaspumppu, josta lähtee kunnolla tuottoa ja painettakin tarvittaessa kunhan se on mitoitettu oikein. Noi vesiautomaatit on minusta lähinnä puutarhan kasteluun, mökille ym. ei vakituisiin asuntoihin.

      Kallis se on se vesirengaspumppu mutta hintansa väärti, jos hajoaa niin vaihda pelkkä moottori tai pumppu, noita myös peruskorjataan ym... parempi kuin vesiautomaatit.


      Mulla on porakaivossa grundfosin cpe 3-100 ejektroripumppu, joka lähtee 4,5 barissa käyntiin ja 6 barissa sammuu, ei käy kokoaikaa suihkussakaan ja kyllä vesi hanasta lentää. vesirengaspumppu ainoa oikea valinta.

      rengaskaivoihin on sitten esimerkiksi Mako. Vesirengaspumppu ei kestä kuivakäyntiä, joten jos kaivon tuotto on pienempi kuin pumpun niin varokytkin sen varalta on syytä olla, muuten menee pumpu pilalle.

      • tyuiokjhgf

        Vesiautomaatti on ok-taloon käypänen laite ja kestäväkin, kun valitsee laatutuotteen, kokemusta 24 vuotta ja sama pummpu toiminnassa ilman isoja remontteja.
        Yli 4 bar paineet ovat turhia, niistä on enemmän harmia, kuin hyötyä. Palloventtiilit ja pesukoneiden automaattisesti sulkeutuvat aiheuttavat sitä kovempia paineiskuja, mitä suurempi paine, äänet kasvavat, putket liikkuvat enemmän, lopulta voi tulla vuotoa. 3,5 bar riittää käytännössä hyvin, monet rajoittavat kunnallisen verkostonkin paineen.


    • Jorkki

      Kysy ohjeita K-raudasta. Tyhjennnä koko säiliö ja katso onko kumipussi ehyt. Sen jäkeen pumppaa ensin paine 1,5 baria. Ensin siemenvesi pumppuun. pistoke seinään, niin pitäisi toimia! ps. En ole ammattilainen, mutta on omakohtaista kokemusta!

    • nooxy

      Mistäköhän alibabasta löytää ko. pumpun varaosia?

    • Hämäläinen

      Uusia etsijöitä ilmaantuu aina silloin tällöin;- )
      Hyvä linkki. Varsinkin nuo ilmapussit tahtoo olla kiven alla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      38
      4797
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      157
      2692
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      105
      2239
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1744
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1726
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      27
      1515
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1465
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      82
      1464
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1438
    10. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1401
    Aihe