paras digikamera keikkoihin?

piinnill

Mikä on paras digikamera keikkoihin? Olisi kiva jos saisi hyviä kuvia keikoilta joissa on ollut. En halua enää mitään hämäriä kuvia. Olin ajatellut vähän Samsung WB1000. Mutta onko se tarpeeksi hyvä? Siinä on ainakin 12.2megapixeliä ja kohinanpoisto. Mutta onko joku muu kamera parempi kuin samsungin WB1000? En halua järjestelmäkameraa koska se maksaa enemmän ja on tuskaisempi kantaa. Kamera ei ole vain tarkoitus olla keikoilla vaan myös kun ulkomaanmatkoilla jne.

(anteeksi huonoa kieltä...)

14

1666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vielä yksi juttu...

      minulla on tällä hetkellä canon ixus i. 5megapixeliä eli en oikein saa hyviä kuvia keikoilla....

    • köhinänpoisto

      tämä on pakko olla taas legendaarinen Trolli™.

      • hahahha

        miten niin:D en ymmärrä miks hän just olisi Trolli™ ?? Hänhän vain, ymmärtääkseni kysyi mikä kamera olisi hyvä ? Sehän on kiellettyä ottaa valokuvia keikoilla mutta kaikkihan tekevät sitä kuitenkin...


      • köhinää...
        hahahha kirjoitti:

        miten niin:D en ymmärrä miks hän just olisi Trolli™ ?? Hänhän vain, ymmärtääkseni kysyi mikä kamera olisi hyvä ? Sehän on kiellettyä ottaa valokuvia keikoilla mutta kaikkihan tekevät sitä kuitenkin...

        Tuolla pokkarilla saa just niitä pimeitä ja suttuisia keikkakuvia, joita näkee jokaisessa galleriassa. Omasta kokemuksesta sanon että järkkäri ja valovoimainen kiinteäpolttovälinen objektiivikin joutuu tiukille keikoilla, kuvat pitää ottaa ilman salamaa koska salamankäytöllä saa lavaesiintyjille vain vitutuksen päälle ja sen jälkeen kaikki kamerat on kiellettyjä. Salamanräpsijät keikoilla on yhtä toivottuja kuin pedofiilit lastentarhan pihalla.
        Suosittelen järkkäriä ja siihen 30/1.4, 50/1.4 85/1.8. Siinä setti jolla saa ok kuvia ilman salamaa, ja yleensä iso800 riittää, joskus pahoissa paikoissa voi joutua käyttämään iso1600, vaikka kuvaisi aina täydellä aukolla. Keikkakuvaus ja lintukuvaus yöllä metsässä on suunnilleen yhtä vaativia kuvauskohteita, niihin ei kannata lähteä leikkimään millään "sponsored by pikku kakkonen"-kamerakalustolla.


    • YrjöJurri

      Yleensä ilman pressikorttia ei tunnettuja bändejä kuvata, pois luettuna kotimaiset nousevat bändit ja jotkut ulkolaiset indieryhmät. Järkkäreillä on tapana karistaa järkkärit porukoilta, toki nämä Olyn ja Panan välisarjalaiset saattavat mennä pokkareina. Tuo Fuji on aina ollut hyvä pienissä valoissa, eikä tämä uusi sarja tee poikkeusta. Hyviä pokkareita eikä tarvitse maksaa itseään kipeäksi.

      Fujifilm Finepix F200 EXR
      http://www.dpreview.com/reviews/fujifilmf200exr/

      Fujifilm Finepix F70EXR Preview
      http://www.ephotozine.com/article/Fujifilm-FinePix-F70-EXR-12224

      Fujifilm Finepix F70EXR Preview Samples
      http://www.dpreview.com/gallery/fujif70exr_samples1/

      • vujivilmi

        Haluaisin nähdä muutaman keikkakuvan jotka otettu noilla kameroilla. Nuo auringonpaisteessa salamalla otetut kuvat ei kerro mitään siitä miten kamera pärjää hämärässä.


      • YrjöJurri

      • Aivan kuten YrjöJurri toteaa. Järkkäriä ei viedä keikoille. Siihen tarvitaan erillinen lupa, jonka saa vain muutama kuvaaja. Pokkari on käytännössä paras kamera, minkä sinne saa kuljetettua. Iso kokoinen superzoomkin otetaan säilöön keikan ajaksi. Noi fujin kamerat ovat siihen hyviä, mutta mikäli kuvaa kohtuullisen matkan päästä panasonic LX3 olisi varmaan paras hyvän valovoiman takia.


    • superzoomaaja...

      Väin pitkällä polttovälillä saa kuvaan muutakin kuin puolet yleisöstä ja bändi pikku-ukkoina jossain kaukana. Elikkä superzoom-tason kalustoa tarvitset. Tärkeintä on etsin, että saat kameran tuettua kasvoihin ja optinen kuvanvakain sekä manuaalisäädöt. Mitä vähemmän megapikseleitä, sitä vähemmän kohinaa. Mielellään litiumakku niin ei tarvitse sählätä patterien kanssa kesken konsertin. Monopodi-jalusta olisi mannaa. Niin ja mielellään lähelle lavaa.

      ISO200 (tai ISO400), f2.8 ja valotusaika niin lyhyeksi kuin tilanne sallii. Iso muistikortti, koska kuvia pitää ottaa n. 1 000 kpl että tulee sellaisia, missä kaikki on kohdallaan. Keikkakuvaus on aika vaativaa, koska valon määrä voi vaihdella todella rajusti melkein täyspimeydestä kirkkaaseen valohelvettiin.

      NIIN JA JÄTTÄKÄÄ PERKELE NE ETSIMETTÖMÄT KAMERAT KOTIIN!!! Ei ole kiva katsella pimeässä loistavia näyttöjä, kun porukka yrittää saada pikkupokkarilla jotain esiin kaukana olevalta lavalta.

      • tasotusta

        " superzoom-tason kalusto "

        Siinä on sellainen "taso" joka ei kelpaa oikeastaan mihinkään valokuvaamiseen. Kamera on pienen järjestelmän kokoinen, heikkovalovoimainen, ei tarpeeksi laajakulmainen kompromissi objektiivi, hyvin pieni kenno... Taso se on onnettominkin taso.
        Patterien kanssa ei myöskään tarvitse sählätä jos kamera toimii vaikkapa AA-akuilla.


    • Puronieriä

      Voiko parempia vielä saada? Miksi tuhansia euroja moiseen laittaisi luvattomaan kun muutamalla kolikolla saa kuvat keikasta ja varmasti laatua kuin pienessä kylässä! Kannustaa tahallisesti myös tarviten bändiäkin osaltaan.
      Ulkomailta kannattaa ostaa vain postikortit paikan nähtävyyksistä jos ei välttämättä itseään halua omalle kameralle kuvatuksi jostain omituisesta syystä? Mitään järkeä asiassa jos tuhruinen todiste jota naapureillekkin pakko esitellä jostain syystä? Ystävät eivät oikeasti halua katsella niitä loputtomia amatöörikuvia joten kortit arvossaan kun hyvin otettujakin harkitusti ammattilaisen ottamina.

      • hynää

        " Ulkomailta kannattaa ostaa vain postikortit paikan nähtävyyksistä jos ei välttämättä itseään halua omalle kameralle kuvatuksi jostain omituisesta syystä? "

        Miksi vain ulkomailta? Kotimaan nähtävyyksistäkin voi ostaa kuvat postikortteina tai kuvakirjana.


    • Korjaaja...

      Kierrä Samsungin kamerat helevetin kaukaa!

      • petttynyt1

        Kierrä superzoomit, bridget, siltakamerat vai mitä lienevätkään nimeltään, vielä kauempaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      150
      5435
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      114
      5421
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      54
      4344
    4. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3821
    5. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      81
      3798
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      33
      3650
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3393
    8. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      206
      2544
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2393
    10. HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00

      KAIKKI NUORET JA KAIKKI MUUT MYÖS TÄNÄÄN HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00!!!!!
      Hyrynsalmi
      26
      1289
    Aihe